Puncstorta  recept
Puncstorta
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Aki a cseh konyha remekeit szeretné kipróbálni, rendelhet pisztrángot salátával vagy pontyot kéken, netán egyszerű rántott sajtot főtt-sült krumplival. Egyet azonban ne felejtsünk: Csehországban alapköret a knédli, melyet nagyon változatosan készítenek és tálalnak.

Egy meglehetősen találó mondás szerint a cseh konyha mindössze kétféle ételfajtát ismer: a sörrel készültet, és a sörhöz készültet. Ez a leegyszerűsítő megfogalmazás a sör határtalan szeretetéről árulkodik. A cseh konyha ételeit mégsem annyira főzik, mint inkább kísérik a sörrel. Az is biztos, hogy ezek közül a knédli sem maradhat el.

A knédli a csehek gőzben főtt kenyere

Ki ne várná Prágába érkezve az első pacallevest, a sült disznóhúst knédlivel és káposztával, vagy a cseh vadast, azaz a svíčkovát? De sorolhatnánk a cseh hidegkonyha remekeit, a gusztusos szendvicseket és a salátákat vagy a lencselevest, netán az edámiból készített rántott sajtot és a frissen reszelt tormával és mustárral tálalt főtt-sült csülköt, netán a fokhagymás olajban pácolt camembert sajtot…

A leghíresebb cseh köret természetesen a knédli – ez a szaftos, szószos ételekhez kiváló köret a sörön kívül a csehek „mindennapi kenyere”. Zsömlyés és krumplis változata a legnépszerűbb, de készítik füstölt hússal és szalonnával töltve is. Ugyancsak knédliként ismertek arrafelé a különféle gombócok.

A knédli nem más, mint gőzben főtt kenyér (Shutterstock)
A knédli nem más, mint gőzben főtt kenyér (Shutterstock)


Hozzávalók: 40 dkg durva liszt, 1,5 dkg élesztő, 1,5 dl tej, 1 tojássárgája, 2 db szikkadt, világos tésztájú zsömle vagy kifli, só Elkészítés: a lisztet egy tálba öntjük, közepére tesszük az élesztőt, hozzáadunk 2 evőkanál melegített vagy folyékony vajat, és lisztes kézzel tésztává gyúrjuk. A tálat lefedjük, meleg helyre tesszük. Az élesztő megkelése után adjuk hozzá a tojássárgáját, a sót és a tejet, majd az egészből keményebb tésztát gyúrunk, megszórjuk liszttel, és tovább kelesztjük. A zsömlét vagy kiflit kockákra vágjuk, belekeverjük a megkelt tésztába, amelyet két részre osztunk, és mindkettőből büfékenyér formájú knédlit készítünk. A kész formát forró vízbe tesszük úgy, hogy az mindenütt ellepje, kb. 25 percig főzzük, majd a vízből kiemelve cérnával felszeleteljük, és tálaljuk. A knédlit gőz fölött lehet újramelegíteni.

Burgonyás knédli (köret)
Hozzávalók: 80 dkg főtt, héjatlan burgonya, 5 dkg keményítőliszt, 1 tojás, 5 dkg búzadara, 10 dkg durva liszt, só Elkészítés: A megtisztított, megfőzött burgonyát egy edény fölött finomra reszeljük, megsózzuk, és megszórjuk keményítőliszttel, majd a közepére ütjük a tojást. Az egészet egy nem hegyes végű késsel elkeverjük, fokozatosan hozzáadva a búzadarát és a lisztet. Az így kapott tésztát négy egyenlő részre választjuk, 4-5 cm átmérőjű, hosszúkás hengereket formálunk belőlük, és forró vízben, lassú tűzön 15-20 percig főzzük. A megfőtt knédlit azonnal felszeleteljük.

Húsok mellé a legjobb köret a knédli

Érdekes adat, hogy a húsfogyasztás egészen a XIX. századig csak ünnepekkor volt szokás Csehországban. Most azonban nem múlhat el főétkezés nélküle! A húsok közül a csehek többsége a disznót és a szárnyast (csirke, kacsa) részesíti előnyben, de a marhahúst sem vetik meg. Húst knédlivel – ez a fő szabály! A többi kellemes variáció. Mondhatjuk úgy is, hogy a cseh konyha a modern egészségfelfogás következtében lassan talán átalakulóban van, de a polgárok alapvetően nem változtattak étkezési szokásaikon.

Knédli, a csehek legnépszerűbb körete, vadas mellé is nagyon illik (Shutterstock)
Knédli, a csehek legnépszerűbb körete, vadas mellé is nagyon illik (Shutterstock)

Az olyan klasszikus cseh étel, mint amilyen a sült disznóhús knédlivel és káposztával (vepřo-knedlo-zelo), a XIX. századból való, hiteles források szerint e század közepén találta ki egy prágai vendéglős. Az ugyancsak rendkívüli népszerűségnek örvendő rántott szelet egyenesen Bécsből érkezett, mégpedig Radetzky marsall jóvoltából – Ferenc József császárnak annyira ízlett az újdonság, hogy azonnal rendeletbe adta: ezt az étket minden fogadóban szerepeltetni kell az étlapokon!

Halfélék mellé is illik

A halfélék csehországi népszerűsége elsősorban IV. Károlynak és a középkor tehetősebb nemesi családjainak köszönhető, mivel az ő idejükben létesítettek több száz halastavat főként az ország déli területén. Ez az egyik magyarázata annak is, hogy a ponty- vagy csukaételek közül néhány a középkor óta szerepel az étlapok kínálatán, csaknem változatlan recept alapján elkészítve. Ugyanakkor a magyar halászlé errefelé teljesen ismeretlen: a csehek a franciás „fehér halleves” mintájára főzik ezt az ételt.

Még a knédli is jobban csúszik egy pohár cseh sörrel (Shutterstock)
Még a knédli is jobban csúszik egy pohár cseh sörrel (Shutterstock)


Hozzávalók: 60 dkg disznólapocka vagy tarja, só, paprika, kömény, a káposztához: 50 dkg savanyú káposzta lével, 1 közepes fej hagyma, 3 dkg zsiradék, köménymag, só, porcukor. Elkészítés: a húst tepsibe tesszük, megsózzuk, ráhintjük a köménymagot, és lefedjük. Sütés közben folyamatosan locsoljuk a kisült zsiradék levével, és szükség esetén forró vizet is önthetünk rá. 40 perc múlva a fedőt levesszük róla, megfordítjuk, és puhára sütjük úgy, hogy a teteje jól megpiruljon, de ne száradjon ki. A zsiradékon megpuhítjuk az apró kockákra vágott hagymát, hozzáadjuk a káposztát a lével, köménymaggal és lefedve pároljuk. Szükség esetén az elpárolgott folyadékot forró vízzel pótoljuk. A már megpuhult káposztát ízlés szerint sózzuk és édesítjük. A remek fogás krumplis knédlivel tökéletes.

Marhapörkölt zsömlyés knédlivel
Hozzávalók: 60 dkg pörköltnek való marhahús, 10 dkg szalonna, 4-5 nagyobb fej hagyma, 2 ek. paprika, fél kk. köménymag, 2 ek. liszt, majoránna, fokhagyma, csípős paprika. Elkészítés: a húst kockákra vágjuk, az apróra szeletelt szalonnát és hagymát nyomkodva összekeverjük. Hozzáadjuk a húst, és zsiradékon hirtelen megpirítjuk, megszórjuk paprikával, összekeverjük, és azonnal felöntjük egy kevés forró vízzel. Köménymaggal és sóval ízesítjük, és puhára pároljuk, az elpárolgott víz folyamatos hozzáadásával. A vége felé zsírjára sütjük, megszórjuk liszttel, és ismét egy kevés vizet adunk hozzá. Ezután a már puha húst zúzott vagy tört fokhagymával, majoránnával és csípős paprikával kevés ideig lassú tűzön hagyjuk. Tálaláskor petrezselyemmel vagy vékony hagymakarikákkal és egy kevés tejföllel díszítjük, mellé zsömlyés knédlit adunk. A sörgyári vagy pilzeni gulyásként ismert változat hasonlóan készül, de víz helyett sörrel kell meglocsolni!

További olvasnivalók:

R.E.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.