Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Párolt lilakáposzta  recept
Párolt lilakáposzta
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
A közel-keleten élő népek konyháját - a sok hasonlóság miatt - a világ hajlamos összemosni. Még szerencse, hogy az áthallások ellenére a környező országok gasztronómiája kellő mértékben eltér egymástól ahhoz, hogy kijelenthessük: a közel-keleti konyhák egyik legizgalmasabbja a libanoni.

A helyi sajátosságokból fakadó, az adott vidéken termő alapanyagok és a vallási szabályok kapcsán is felfedezhető azonosságok mellett a libanoni konyhában tetten érhetjük a mediterrán beütéseket, a török, majd a francia uralomból származó ízeket, illetve a távol-keleti konyha hangjait is.

Kedvelt a nyárson sült hús, amit mindig valamilyen szósszal tálalnak
Kedvelt a nyárson sült hús, amit mindig valamilyen szósszal tálalnak

A libanoni konyha fontos elemei a friss halak, a tenger gyümölcsei, a gyümölcsök és a zöldségek. A húsok fogyasztása viszonylag korlátozott, ennek főleg vallási okai vannak, így hús gyanánt leggyakrabban baromfi, bárány vagy kecske kerül az asztalokra.

Akár csak a mediterrán konyhában, errefelé is alap zsiradéknak számít az olívaolaj, amely a török hódoltságnak köszönhetően vált a libanoni konyha fontos alapanyagává, bár emellett szívesen használnak állati eredetű zsiradékokat is. A török fennhatóság emlékét őrzi még a nemzeti konyhában mélyen beleivódott baklava, bizonyos kenyérfajták, a házi joghurt, a töltött zöldségek és a különféle magvak használata. Egészen furcsa, mondhatni vicces, hogy ugyanilyen hatást gyakorolt az ország konyhájára a francia megszállás is, így libanoniak számára fontos sütemény a croissant, de a karamellel édesített sütemények és a gyümölcstorta is a franciáknak köszönhetően honosodott meg.

Hummus, humusz vagy hoummous - fűszeres krém csicseriborsóból
Hummus, humusz vagy hoummous - fűszeres krém csicseriborsóból

A keleti konyháknak megfelelően a libanoni konyhának meghatározó elemei a fűszerek. A leggyakrabban használt fűszerek a fokhagyma, a menta, a petrezselyem, az oregánó, a szegfűbors, a szerecsendió, a fahéj, a kardamom és a sumac.

A libanoni konyha fontos eleme a mezze, avagy a különféle hideg és meleg előételek sora. Egy igazán kiadós libanoni ebédnél az sem meglepő, ha negyvenféle különböző finomságot tálalnak föl. Ezek a fogások olykor nem csak az előételt jelentik, hanem magát az egész étkezést felölelik. Tipikus és jól ismert fogás a hummus, a csicseriborsóból, szezámmagból, fokhagymával készített krém vagy a baba ghanoush, vagyis padlizsánkrém, amelyben tahini, fokhagyma, római kömény és kevés citromlé található. Ezen kívül népszerű előételnek számítanak a különféle töltött zöldségek és levelek, a babból készített fogások, a meleg saláták, a grillezett tengeri herkentyűk vagy a különféle húsok. A húsok közé tartozik a népszerű kebab, illetve a bárányból készített raguk. Az ételek között találni még savanyúságokat, a lencséből és rizsből készített mujaddarát, illetve a közel-keleten is méltán népszerű petrezselyem-salátát, a tabbouleh-t.

A padlizsánkrém is kedvelt étel Libanonban, ott baba ghanoush néven ismert
A padlizsánkrém is kedvelt étel Libanonban, ott baba ghanoush néven ismert

A főétkezés keretein belül is megjelenhet a kebab nyárs, illetve gyakori a kefta, azaz a fűszeres darált húsból készített, fasírozottra emlékeztető sült, illetve a nemzeti eledelnek számító kibbeh. A kibbeh nem más, mint búzatörteből (bulgurból), marha, kecske vagy bárány húsából készített krokett, amelyet jellegzetes, rögbi labdához hasonló alakúra formáznak, és úgy sütnek ki. A kibbeh készülhet más alakban is, sőt az olajban történő sütés helyett van, hogy sütőben, egyben sütve, esetleg húslevesbe főve készítik el. A kibbeh fűszerezése is sokféle lehet, sőt az elkészült fogás mellé kínált szószokkal is tovább variálható az étel.

A kibbeh sokféle módon készíthető, az egyik legkedveltebb fogás Libanonban
A kibbeh sokféle módon készíthető, az egyik legkedveltebb fogás Libanonban

A libanoni étkezés nem lehet teljes kenyér nélkül. Az életnek is nevezett kenyér, az esh, nem csak az ebéd kísérőjeként jelenik meg, hanem szerves részét képezi minden étkezésnek. A libanoni konyhában leggyakrabban pita kerül az ételek mellé, illetve más lapos kenyerek.

A főétkezések után általában gyümölcsöket szolgáknak fel, ami leggyakrabban – a libanoni konyha egyik alapelemének számító – gránátalma, illetve dinnye, alma, narancs, mandarin, szőlő, füge vagy datolyaszilva kerül a tányérokra. A sütemények közül kedvelt a rózsavízzel és pisztáciával készített török eredetű baklava, valamint a levantei térségben többféle néven is létező kunafi, ami egy sajttal készített sütemény, édes, narancsvirágos sziruppal meglocsolva. A sütemények mellé kísérőként általában erős, sűrű arab kávét (ahweh) vagy pedig ánizslikőrt, az úgynevezett arakot kínálnak Libanonban.

Kefta, kofta, köfte - a darált húsos nyárs
Kefta, kofta, köfte - a darált húsos nyárs

A kávé nagyon fontos eleme a libanoni hétköznapoknak, olyannyira, hogy egy helyi mondás szerint az a libanoni, aki nem iszik kávét, nem is igazi libanoni. A helyiek kávéval kezdik a napot otthon - vagy a rengeteg kávézó egyikében. A kávét gyakorta édesítik, és sokszor egy kis kardamommal ízesítve fogyasztják. A kávé a vendéglátásnak is fontos része, a vendégeket minden esetben illik megkínálni egy csészényi kávéval.

A libanoni arak méltó rokona a dél-francia pastis-nak vagy a görög ouzónak. Az ánizslikőr mellett a libanoniak szívesen fogyasztanak sört vagy bort, ez utóbbi a környék szőlőiből kikerülő minőségi borok ismeretében nem is csoda.

A nem szeszes italok közül nagyon kedvelt a limonádé, a különféle gyümölcsökből facsart friss leves, illetve a jallab, ami egy édes, melasszal gazdagított, rózsavízzel ízesített, mazsolából és datolyából készített szirupon alapuló ital. A jallab szirupot jeges vízzel felengedik, fenyőmagot, mandulát és mazsolát adnak hozzá, és így kínálják.

A mezze kedvelt eleme a töltött szőlőlevél is
A mezze kedvelt eleme a töltött szőlőlevél is

Tabbouleh

Hozzávalók:
15 dkg bulgur
6-7 koktélparadicsom
1 kígyóuborka
1 csokor újhagyma
2 csokor petrezselyem
½ csokor menta
4 evőkanál citromlé
4 evőkanál olívaolaj

Elkészítés: A bulgurt egy nagy tálba teszem, és fél liter vízbe beáztatom 1 bő órára. A paradicsomokat és az uborkát kockacukornyi kockákra vágom. A hagymát felkarikázom, a friss zöldfűszereket pedig finomra vágom.
A bulgurt alaposan lecsöpögtetem, és egy konyhai törlőkendőn hagyom megszáradni, majd egy nagy salátás tálba borítom, hozzáadom a felkockázott zöldségeket, a vékony karikára szelt hagymát, a mentát és a petrezselymet. Végezetül a citromlevet, az olívaolajat és a sót egy pohárba töltöm, alaposan kikeverem, majd ráöntöm a salátára. Az egészet egy nagy salátás kanállal átforgatom, és már tálalható is.

Tabbouleh, taboulé vagy tabuli, a bulgurból készülő frissítő saláta
Tabbouleh, taboulé vagy tabuli, a bulgurból készülő frissítő saláta

Baklava

Hozzávalók egy közepes tepsihez:
2 csomag réteslap (16 lap)
60 dkg darált dió
10 dkg zsemlemorzsa
10 dkg porcukor
3 teáskanál őrölt fahéj
2 teáskanál őrölt szegfűszeg
15 dkg vaj
A sziruphoz:
2,5 dl citromlé
25 dkg méz
25 dkg cukor
1 dl víz

Elkészítés: A cukrot a mézzel, a citromlével és a vízzel felteszem főni. Nem sűrítem be túlságosan, mert a tészta sok szirupot megiszik. A diót, a porcukrot összekeverem a morzsával, és bátran megfűszerezem. A vajat megolvasztom.
A réteslapokat a tepsi méretére igazítom. Vajjal tocsogósan kikenem a tepsit, majd belefektetek egy réteslapot, amit szintén alaposan megkenek. Így járok el összesen hat lappal, majd a diós töltelék felét elosztom rajta. Ezután egy újabb lapot fektetek rá, vajjal megkenem, majd óvatosan a töltelékre fordítom. Négy lapot teszek a töltelék tetejére, mindegyik közé olvasztott vajat kenve. Ezután jön a töltelék másik fele, majd hat lap, a korábbiak szellemében. Végezetül óvatosan egy éles késsel kockákra vágom.
A 170 fokra előmelegített sütőbe tolom a tésztát, majd időközönként kiszedem, és alaposan meglocsolom a sziruppal. Addig sütöm, amíg szépen meg nem színesedik. Amikor kész, egy késsel újra fellazítom a kockák közét, majd hagyom kihűlni.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.