Ibériában mások az étkezési szokások, hiszen nagyon meleg az éghajlat. Mint a mediterrán vidékeken mindenütt, itt is későn kelnek az emberek, így a reggelit is inkább délelőtt fogyasztják el. Az ebéd ezért a délutánba nyúlik bele, a vacsora pedig el sem kezdődhet a hőmérséklet lehűlése, azaz kilenc óra előtt. Az étkezés nem csupán az éhség csillapítására szolgál, hanem családi-társadalmi esemény is, ezért sokáig elhúzódik. Nem véletlen, hogy itt nem tudtak teret hódítani az amerikai típusú gyorséttermek.
Az ebéd, a vacsora többnyire hideg vagy meleg előétellel, salátával kezdődik. Levest ritkábban fogyasztanak, mint nálunk, többnyire hideg, nyers zöldséglevest, a világhírű gazpachót. A saláták nem a savanyúság szerepét töltik be, mint nálunk, hanem önálló fogások, olajjal és ecettel készülnek. Sokféle tapas, apró falatok kerülnek késő délután az asztalra, a vacsora előtt, igazi előétel-arzenál. A hideg előételek kedvelt hozzávalója a levegőn szárított nyers sonka, a serrano, és a fűszeres kolbász, a chorizo. Ünnepi alkalmakkor hideg és meleg előételt is felszolgálnak. Ez utóbbi általában tojásétel, a tortilla.
A főfogások közül Spanyolország nemzeti ételének számít a paella, a hússal-rákkal készült rizs. Ezt speciális, kétfülű, mély vasserpenyőben készítik, amit kizárólag ennek az ételnek a párolásához használnak. Minden tájnak, minden városnak, sőt, minden családnak megvan a titkos paella-receptje, amelyet féltékenyen őriz. Ez a fogás tulajdonképpen egytálétel, amely egyébként is nagyon kedvelt Spanyolhonban.
Az egytálételek többsége marhahúsból készül, sok paradicsommal, paprikával, hagymával és fokhagymával, tehát a magyar gyomor számára is kedves. A húsok pecsenye vagy mártásban főtt változatban kerülnek az asztalra. Készítésükhöz sok hagymát és fokhagymát, paradicsomot használnak fel, de nem ritka a húsételekben a mandula vagy mazsola sem. A tengeri ételek rendkívüli változatosságban fordulnak elő a parázson sülttől a paradicsomos-fűszeres szószban pároltakig. Ebédhez és vacsorához természetesen bort kínálnak, amely kiváló minőségben terem a déli lankákon. A spanyol bor erőteljesebb, testesebb, mint olasz vagy francia társai. Kedvelik a számunkra rendkívül édes desszertborokat és a gyümölcsökkel ízesített sangriát is.
Hozzávalók:
50 dkg burgonya, 6 tojás, 1 fej hagyma, 4 gerezd fokhagyma, 0,6 dl olívaolaj, só, frissen őrölt bors, néhány szál petrezselyem
Elkészítés: A burgonyát meghámozzuk, vastagon felszeleteljük és lábosba tesszük. Annyi hideg vízzel öntjük fel, amennyi ellepi. Felforraljuk, megsózzuk, majd 5 percig főzzük. Leszűrjük. A hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk. A hagymát vékonyan felszeleteljük. Serpenyőben olajat forrósítunk és beletesszük a hagymakarikákat és a zúzott fokhagymát. 2-3 percig pároljuk. Hozzáadjuk a burgonyát, jól összekeverjük a hagymával és 5 percig sütjük. Jól lenyomkodjuk a serpenyő aljára. A tojást sóval-borssal jól felverjük, majd a hagymás burgonyára öntjük. Fedő alatt, kis lángon addig sütjük, amíg a tojás teljesen meg nem szilárdul (10-15 perc). A serpenyőben adjuk az asztalra.
Hozzávalók:
4 vastag, 20 dkg-os tonhalszelet, 2 evőkanál liszt, 1 doboz (40 dkg) hámozott paradicsom, 1 fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1/2 citrom leve, 1 teáskanál cukor, 1 babérlevél, 1/2 csokor petrezselyem, morzsolt vagy friss kakukkfű, 1,7 dl olívaolaj, só
Elkészítés: A tonhalszeleteket tálba tesszük. Meglocsoljuk a citromlével, megszórjuk a felaprított petrezselyem felével és egy csipet sóval. 15 percig állni hagyjuk. Serpenyőben 0,8 dl olívaolajat forrósítunk és beletesszük a kockára vágott hagymát meg a zúzott fokhagymát. Üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a konzerv paradicsomot a levével együtt. Sóval, borssal, babérlevéllel, cukorral, kakukkfűvel és a maradék petrezselyemmel ízesítjük. Nagy lángon, gyakori keverés mellett összeforraljuk. A lecsöpögtetett tonhalszeleteket lisztbe forgatjuk. A maradék olajat serpenyőben megforrósítjuk és beletesszük a tonhalszeleteket. Mindkét oldalát nagy lángon 3 percig sütjük. - Szűrőkanállal kiemeljük és áttesszük a paradicsommártásba. Előmelegített, 180 fokos sütőbe toljuk és 15- 20 percig sütjük.
Hozzávalók:
1 kg csirkecomb, 8 gerezd fokhagyma, 1,2 dl tyúkhúsleves, 0,6 dl száraz sherry, 1 evőkanál pirospaprika, 1 babérlevél, néhány szál petrezselyem, 2 evőkanál olívaolaj, só, bors
Elkészítés: A csirkecombot lebőrözzük, kicsontozzuk, eltávolítjuk a zsíros részeket is. A húst alsó- és felsőcombra bontjuk, majd a felső részt hosszában kettévágjuk. Tálkában összekeverjük a pirospaprikát sóval és borssal, majd a fűszerkeverékben meghempergetjük a húsdarabokat. Serpenyőben olajat forrósítunk és beletesszük az egészben hagyott, héjas fokhagymagerezdeket. Nagy lángon 1-2 perc alatt barnára sütjük. Az olajból kivesszük és félretesszük. A visszamaradt olajban kisütjük a csirkét. Felöntjük a borral, fél percig főzzük, majd felöntjük a levessel. Babérral fűszerezzük, és fedő alatt 10 percig pároljuk. A sült fokhagymagerezdeket kinyomjuk a héjából, pépesre keverjük, hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet is. Belekeverjük a mártásba és további 10 percig főzzük.
A spanyol desszertben sok a méz és a mandula. Készülhet kenyérből, piskótából is, a tortákat gyümölcskrémmel töltik.
Hozzávalók:
2 dl frissen facsart narancslé, 7 tojássárgája, 1 tojás, 27 dkg porcukor
Elkészítés: Kiolajozunk négy, 125 ml űrtartalmú fém vagy kerámia sütőformát. 8 dkg cukrot 0,8 dl vízzel együtt lábosba teszünk és felforralunk. Kb. 10 percig főzzük, amíg karamellizálódik. A karamellt elosztjuk a formákban és körbeforgatjuk, hogy mindenhová jusson az alján. A narancslevet és a maradék cukrot egy másik lábosban felforraljuk és kb. 2 percig főzzük, amíg kissé be nem sűrűsödik. Kihűtjük. Az egész tojást és a tojások sárgáját tálba tesszük, fakanállal felverjük, majd beleöntjük a narancsszirupot. Jól összekeverjük, majd a formákba öntjük. A formákat tepsibe állítjuk, a tepsibe annyi forró vizet öntünk, hogy a formák feléig érjen. Előmelegített, 180 fokos sütőben 15-20 percig sütjük. Kihűtjük, majd 2 órára hűtőszekrénybe helyezzük. A forma alját meleg vízbe mártva, a flant könnyen tányérra boríthatjuk.
Hozzávalók 8 szelethez:
15 dkg liszt, 45 dkg hámozott mandula, 40 dkg porcukor, 15 dkg vaj, 6 tojás, 2 evőkanál citromlé, 2 teáskanál reszelt citromhéj
Elkészítés: A hámozott mandulát robotgépben megőröljük. A vajat tálba tesszük, hozzáadjuk a porcukrot és elektromos, kézi habverővel habosra keverjük. Egyenként hozzáadjuk a tojásokat, mindegyikkel külön-külön kikeverjük. Belekeverjük a lisztet, majd a mandulát és a reszelt citromhéjat is. A tésztát kivajazott, 24 cm átmérőjű kapcsos tortaformába simítjuk. Előmelegített, 170 fokos sütőben kb. 1 óra 20 percig sütjük (tűpróbával ellenőrizzük). 5 percig hűlni hagyjuk, majd a tetejét citromlével megkenjük. Rácsra tesszük és teljesen kihűtjük. Ízlés szerint a tetejét porcukorral díszítjük.
Hozzávalók:
15 dkg liszt, 2 tojás, 3 dkg vaj, 10 dkg cukor, 1 teáskanál porcukor, 1 teáskanál őrölt fahéj, kevés reszelt narancshéj, a sütéshez olaj
Elkészítés: A cukrot és a fahéjat kistányérban összekeverjük. A lisztet, vajat, porcukrot, reszelt narancshéjat, csipetnyi sót lábosba tesszük, felöntjük 1,7 dl vízzel. Kis lángon összemelegítjük, majd állandó keverés mellett, 2-3 perc alatt tésztává főzzük. Langyosra hűtve áttesszük egy robotgépbe, és járó motor mellett beleöntjük a tojásokat. Galuskatésztánál keményebb állagot kell kapnunk. Ha ennél puhább, visszatesszük a lábosba és még 1-2 percig főzzük. A tésztát csillagcsöves nyomózsákba kanalazzuk. Nagyobb serpenyőben bő olajat forrósítunk és a zsákból 6-8 cm hosszú tésztát nyomunk bele. Ollóval elvágjuk (az egyik kezünkkel nyomjuk a tésztát, a másikkal vágjuk). Egyszerre csak néhány darabot nyomjunk az olajba. Kb. 3 perc alatt aranysárgára sütjük. Szűrőkanállal kiemeljük és megforgatjuk a fahéjas cukorban. Azonnal fogyasztjuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.