Régi kedvenc a cékla, fogyasztották a babilóniaiak és a föníciaiak is. Az ókori Rómában is népszerű volt, Nagy Károly egyenesen kötelezővé tette a termesztését. Rokonságban áll a cukorrépával, és leveleit elnézve érthető, hogy rokona a mángold is. Közös ősük a tengerparti mángold, mely a Földközi-tenger és az Atlanti-óceán partvidékein nőtt vadon.
Vásárláskor figyeljünk: héja ne legyen száraz, húsa legyen jó kemény. Ha a héja ráncos és be lehet nyomni, nem tanácsos megvenni. A főtt vagy nyers céklával való foglalatossághoz érdemes egyszer használatos gumikesztyűt húzni. Ez vékony, jól lehet vele dolgozni, és újra fel lehet használni, ha nem szakad el és jól elmossuk. A főtt céklát lehetőleg hámozzuk melegen.
A sárgarépa- és az uborkalé mellett a céklalé az egyik legfinomabb zöldséglé, érdemes nátha és influenza idején hetente néhányszor megelőzés céljából fogyasztani, ha pedig már betegek vagyunk, igyunk belőle naponta három pohárral. Macskajajra is kiváló, hiszen detoxikál és tisztít. Célszerű gyümölcscentrifugát használni a zöldséglé kinyeréséhez, és ha lehet, italkészítésre használjunk bio céklát.
Vitaminokban és ásványi anyagokban, valamint kalciumban, foszforban, vasban, nátriumban, kénben is gazdag. Vérképző, a benne található nyomelemeket a szervezet kiválóan tudja hasznosítani. A céklában található egy boron nevű ásványi anyag is, mely bizonyított afrodiziákum.
Reszeljünk sárga- és fehérrépát, céklát, locsoljuk citromlével, isteni és egészséges saláta.
Megsütve mártogatós is lehet belőle, de szendvicskrémnek is kiváló. A csokis-céklás muffin is nagyon finom. A megmosott céklát kenjük be héjastól olívaolajjal, tekerjük alufóliába és süssük egy órán át közepes hőfokon. Hámozzuk meg, és együk kecskesajtos szendvicsben vagy köretként.
Hozzávalók:
3 közepes nyers cékla
olaj
Elkészítés: Meghámozzuk és megmossuk a céklát, majd nagyon vékony szeletekre vágjuk. Olajat forrósítunk, és a céklakarikákat hirtelen megsütjük, majd konyhai törlőpapírra szedjük, lecsepegtetjük.
Hozzávalók:
25 dkg főtt vagy sült cékla
2 evőkanál torma
1 dl tejföl
1 dl joghurt
Elkészítés: A sült céklához a céklát jól mossuk meg, és héjastul tekerjük alufóliába, miután megkentünk olívaolajjal. Kb. egy óra alatt sül puhára, a héját ezután könnyű leszedni. A megfőtt vagy megsütött céklát apróra vágjuk, hozzáadjuk a tormát, a tejfölt és a joghurtot, majd botmixerrel simára keverjük.
Hozzávalók:
2 nagy cékla (kb. 50 dkg)
1 és 3/4 csésze (26 dkg) liszt
fél csomag sütőpor
4 evőkanál holland kakaópor
1 csésze porcukor
2 tojás
1 dl olaj
1 dl tej
Elkészítés: A muffinformákat kivajazzuk. A céklát megmossuk, héjában megfőzzük. Hideg vízbe áztatjuk, hogy egy kicsit kihűljenek, majd meghámozzuk, daraboljuk, és botmixerrel összetörjük.
Összekeverjük a lisztet, a sütőport, a kakaóport, a porcukrot, hozzáadjuk a céklát, a 2 tojást felverve, az olajat, a tejet, majd összekeverjük. Tehetünk még bele étcsokidarabokat is. 180 fokon tűpróbáig sütjük, ami kb. 25 perc.
Hozzávalók:
12,5 dkg főtt cékla
12,5 dkg étcsokoládé
6 dkg vaj
10 dkg cukor
2,5 dkg kukoricakeményítő
fél kávéskanál sütőpor
2 dkg cukrozatlan kakaópor
5 dkg darált mandula
2 tojás
fél kávéskanál vanília-kivonat
Elkészítés: A főtt céklát meghámozzuk és pürésítjük. Gőz fölött felolvastjuk a csokoládét a vajjal együtt, majd egyesével hozzákeverjük a tojásokat, végül belekeverjük a céklapürét és a többi hozzávalót is. Kivajazott formába öntjük, és 25-30 percre 180 fokos sütőbe toljuk. Langyosan tálaljuk.
Tésztatáska céklával és kecskesajttal töltve >>>
Céklás zöldségleves házi nokedlivel >>>
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.