Miért imádjuk a koviubit? Mert jól behűtve kitűnő előétel, továbbá eszményi savanyúság hekk, grillhúsok, bográcsban főtt pörkölt vagy rántott hús mellé. Leve kiváló szomjoltó a nyári melegben, és ételek savanyítására is használható. A kovászos uborka fogyasztása élettani szempontból is fontos: Jót tesz a gyomornak, elősegíti az emésztést, és antibiotikumkúra idején regenerálja a károsodott bélflórát. A benne található enzimek megakadályozzák a puffadást okozó baktériumok és gombák elszaporodását. Ráadásul a fogyókúrázók is nyugodtan beilleszthetik az étrendjükbe!
1. Előkészületek a kovászoláshoz
Egészséges és lehetőleg azonos méretű, közepes nagyságú uborkákat válogass össze. Kovászoláshoz legjobb a 8-10 cm-es fürtös uborka. Ennek tömör a húsa és apró a magja, így kovászolás után is ropogós, finom marad. A túlérett, sárga uborka nem alkalmas eltevésre.
2. Tennivaló az uborkával
Az alaposan megmosott uborkák végeit vágd le, mert keserűek lehetnek. Ezután szurkáld meg mindet villával vagy hosszában hasítsd be mindkét oldalukat, hogy jól átjárhassa őket a sós víz.
3. Jöhetnek az üvegek!
Gondosan mosogasd el az üveget, és tegyél kaprot az aljára, a sárga virágával együtt. A friss kapor sokkal intenzívebb ízű, mint az öreg vagy a szárított.Könnyebben bele tudod állítani az uborkákat az üvegbe, ha kissé megbillented. A résekbe dugdoss kisebb darabokat, és a sorok közé is tegyél kaprot.
Hideg kovászos uborka krémleves recept >>>
4. Tedd különlegessé!
A hagyományos receptek lényegében csak az ízesítésben térnek el. Próbálj ki több változatot! Bőven forralj sós vizet, és bolondítsd meg a lét a saját szájad íze szerint fokhagymával, tormával, borssal vagy akár korianderrel. A langyosra hűtött lét töltsd az uborkára, hogy teljesen ellepje.
5. Kenyér: az erjesztéshez
Az erjedési folyamat beindításához fektess az uborkára kenyérszeletet, hogy az üveg szájáig érjen, majd nedvesítsd meg a lével. Legjobb a hagyományosan, kovásszal kelesztett félbarna kenyér, a száraz is megfelel. A gluténmentes változathoz helyettesítsd a kenyeret 2-3 darab meghámozott, félbevágott nyers burgonyával. A teraszra, erkélyre vagy ablakpárkányra kirakott üveget fedd le egy kistányérral, majd forgasd félnaponta, hogy mindenhol érje a napsütés. Noha a kovászoláshoz nélkülözhetetlen a meleg, ne engedd, hogy a lé felforrjon a tűző napon, mert ettől elpusztulnak a kovászolást végző élesztőgombák, és az uborka megromlik.
Amire még ügyelj!
Ne felejts el az üveg alá egy tálcát tenni, amibe a kiforrott lé lefolyhat. A távozó folyadékot pótold vissza, mert az uborka kilógó része megfehéredik, és megpuhul. Az érés folyamán normális jelenség, hogy a lé zavarossá válik, az uborka színe pedig sárgásra változik. Napsütéses, meleg időben az erjedés gyorsabb, hűvös időben elhúzódhat. Ha mindent betartottál, 3-4 nap alatt készen van az isteni kovászos uborka. Kóstolással győződj meg róla, hogy valóban jóe! Ezután pakold át fedéllel zárható kisebb üvegekbe vagy tálba, majd öntsd rá a leszűrt levet. 2-3 hétig eltarthatod a hűtőben, de kb. 10 nap után elveszíti ropogósságát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.