Mákos guba  recept
Mákos guba
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Minestrone recept
Minestrone
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Csörögefánk recept
Csörögefánk
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Egészséges

Mit tegyünk antibiotikumkúra után? Előzzük meg a gondokat

Antibiotikumkúra után hasfájás /Fotó: Shutterstock
Az antibiotikumok hatékony gyógymódot jelentenek a bakteriális fertőzések kezelésére, ám ahhoz, hogy ne jelentkezzenek különböző mellékhatások, fontos, hogy megtegyük a szükséges lépéseket.

A leggyakoribb panasz egy ilyen kúra után a kellemetlen hasmenés. Ennek oka, hogy a betegséget okozó baktériumok elpusztítása mellett az antibiotikumok az egészséges baktériumokat is elpusztíthatják. De tehetünk ellene!

Segítő baktériumok

Már egy hét antibiotikum szedés is akár egy évre megváltoztathatja a bélmikrobióta összetételét. Ennek elkerülése érdekében érdemes probiotikumot is szedni a kúra alatt, esetleg utána. Az élő, egészséges baktériumok szedése csökkentheti az antibiotikumokkal összefüggő hasmenés kockázatát.

Érdemes probiotikumot is szedni az antibiotikumkúra alatt /Fotó: Shutterstock
Érdemes probiotikumot is szedni az antibiotikumkúra alatt /Fotó: Shutterstock

Tekintettel azonban arra, hogy a probiotikumok általában maguk is baktériumok, az antibiotikumok azokat is elpusztíthatják, ha egyszerre szedjük be. Ezért fontos, hogy az antibiotikumokat és a probiotikumokat néhány óra különbséggel vegyük be.

Erjesztett ételek

Egyes élelmiszerek is csökkenthetik a kellemetlen hasi panaszokat, míg mások ronthatják azokat. Sokat segíthetnek például az erjesztett, savanyított ételeket eszünk, iszunk, olyanokat, mint például a kimchi, a kombucha, a savanyú káposzta vagy a joghurt. Ezek számos egészséges baktériumfajt, például Lactobacillust tartalmaznak, amelyek segíthetnek helyreállítani a bélrendszer egészséges állapotát.

Rostok

Szintén érdemes magas rosttartalmú ételeket is fogyasztanunk, mivel a rostot a szervezetünk nem tudja megemészteni, a bélbaktériumok viszont igen, és ez serkenteni a növekedésüket, ráadásul a rostok csökkenthetik egyes káros baktériumok szaporodását is. Együnk minél több teljes kiőrlésű gabonaféléket, magvakat, dióféléket, hüvelyeseket, bogyós gyümölcsöket és zöldségféléket. Mindezt azonban csak a kúra után tegyük, mert az élelmi rostok lassíthatják a gyomor kiürülésének sebességét, ami viszont lassíthatja a gyógyszerek felszívódását.

Kell a csoki is

A probiotikumok mellett fontos a prebiotikumokra is figyelmet szentelni. A probiotikumokkal ellentétben, amelyek élő mikrobák, a prebiotikumok olyan élelmiszerek, amelyek a bélben lévő jó baktériumokat táplálják, segítik a szaporodásukat. Ezért együnk csokoládét, igyunk kakaót vagy egy pohár vörösbort, amelyek fontos antioxidáns polifenolokat tartalmaznak, és ezek jótékony prebiotikus hatással vannak a bélmikrobiótára.

Ezt ne együk!

Vannak bizonyos élelmiszerek, amelyek csökkentik az antibiotikumok és más gyógyszerek hatékonyságát. Ilyen például a grapefruit, ami megakadályozhatja, hogy a szervezet megfelelően lebontsa a gyógyszert. A kalciummal kiegészített élelmiszerek vagy a magas kalcium tartalmú étrend kiegészítők szintén befolyásolhatják az antibiotikum felszívódását. A legjobb, ha antibiotikumok szedése alatt kerüljük ezek elfogyasztását.

Sokat segíthetnek az erjesztett, savanyított ételeket vagy a joghurt is /Fotó: Shutterstock
Sokat segíthetnek az erjesztett, savanyított ételeket vagy a joghurt is /Fotó: Shutterstock

Vértezzük fel magunkat!

Azzal, hogy a bélflóráink egyensúlya felborul, az immunrendszerünk is meggyengül, hiszen a védekezőképességünk nagy része az emésztőrendszerünkben található. Ezért fontos, hogy egy-egy antibiotikumkúra után turbózzuk fel az immunrendszerünket. Érdemes rendszeresen szaunába járni, ami igazán hatékony salaktalanító, immunerősítő és jó hatással van az erekre. Együnk sok gyümölcsöt és zöldséget, igyunk meg naponta legalább két és fél liter vizet, kerüljük a félkész és készételek fogyasztását, és mozogjunk rendszeresen, ha van rá mód, akkor a szabadban. Fontos az is, hogy pihenjünk, aludjunk eleget, mert a fáradtság gyengíti az immunrendszert. Szedjünk D-vitamint, cinket és C-vitamint.

Csak akkor, ha tényleg szükséges!

- Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a korai életkorban történő túlzott antibiotikum-használat okozta változások a bélmikrobiótában növelhetik a súlygyarapodás és az elhízás kockázatát is.
- Túlzott használatuk antibiotikum-rezisztenciához vezethet, ami miatt azok hatástalanná válnak a betegséget okozó baktériumok elpusztításában.
- A túlzott használatuk károsíthatja a májat.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.