A gömbölyű idomairól híres ausztrál komika látványos karcsúsodásának híre bejárta a világsajtót. Ám meg kell jegyezni, hogy az elért változás hátterében valójában gyökeres életmódváltás állt, ahol a fogyókúrás étrendet legalább heti hat nap kemény edzés egészítette ki, így fogyott a színésznő közel 30 kilót.
Az étrend alapját egy osztrák orvos, dr. Franz Xaver Mayr által száz éve megalkotott teória jelenti, amely szerint az egészség a bélben kezdődik. Elmélete szerint méregtelenítéssel, a bélrendszer tisztításával, a belső szervek működésének támogatásával javítható az egészség.
Manapság a Mayr-módszer Ausztriában működő luxus-gyógyközpontokban vehető igénybe, ahol a mozgás és a diéta mellett olyan erősen megkérdőjelezhető, jelentős kockázatokkal járó elemeket is alkalmaznak a kezelés során, mint a „zsírégető” infúziók, a köpölyözés, a hashajtás vagy a beöntés.
Az étrend fő pillérei:
- A készételek, a glutén és a tej elhagyása;
- alapos rágás (egy falatot 40–60-szor ajánlott megrágni);
- lúgosító ételek, többségében növényi eredetű élelmiszerek, pl. saláták, diófélék, hüvelyesek és kevés hal fogyasztása.
A kúra átlagosan 14 napig tart. Szigorú cukor- és koffeinböjttel kezdődik, és csak napi 600 kcal elfogyasztása engedélyezett.
A Mayr-diéta határozott pozitívuma, hogy a növényi eredetű táplálékokra helyezi a hangsúlyt. A kutatások meggyőző bizonyítékokkal igazolták, hogy a napi legalább fél kiló zöldség és gyümölcs, a sózatlan diófélék, olajos magvak és a hüvelyesek rendszeres fogyasztása hozzájárul a keringési betegségek, egyes daganatok megelőzéséhez, az optimális testtömeg megőrzéséhez. Köszönhető mindez értékes vitamin- (pl. folát), ásványianyag- (pl. kálium, magnézium), antioxidáns- (pl. antociánok, likopin) és rosttartalmuknak. Emellett a diófélék esszenciális zsírsavakkal is támogatják az egészséget.
Szintén pozitívumként említhető, hogy a módszer felhívja a figyelmet a tudatos étkezésre. A lassabb evéssel, vagyis azzal, hogy két falat között letesszük az evőeszközt, és alaposan megrágunk minden adagot, jut idő érzékelni az étel ízét, aromáját, textúráját, és észlelni a test olyan visszajelzéseit, mint például a jóllakottság. Ezen felül a táplálék alapos felaprítása az emésztést is kedvezően befolyásolja. Ugyanakkor a 40-60 rágás egyértelműen túlzás és szükségtelen, nem beszélve arról, hogy az étel szinte folyékonyra rágása az étkezés élményét is elveheti.
Bár nem az étrendi terv része, jó tudni, hogy a Mayr-módszer hangsúlyt helyez a stresszkezelésre és az alvásminőségre, mert ez nemcsak a hangulatra, hanem a testtömegre is előnyös hatással van.
Az olyan rövid távú, villámgyors eredményt ígérő kúrák, mint amilyen a Mayr-diéta is, ritkán hoznak tartós eredményt. Az intézeti körülmények között elért karcsúsodás ugyanis gyakran elillan, miután az egyén visszatér a megszokott életéhez, hagyományos étrendjéhez és szokásaihoz. Sokkal eredményesebbek az életmódváltással kísért, lassabb, de fenntartható megoldások, életmódterápiák.
Kutatási eredmények igazolják továbbá, hogy a nagyon alacsony, maximum 800 kcal/nap energiatartalmú étrendek hosszú távon nem eredményesebbek a kalóriacsökkentéssel járó, de nem ennyire szigorú, ezért könnyebben betartható diétáknál.
Tudományos bizonyítékokkal nem igazolható a méregtelenítés szükségessége és a lúgosítás sem. Ezek jó esetben hatástalanok, de egyes formáik, például a szódabikarbóna fogyasztása vagy a hashajtás, veszélyesek is lehetnek, többek között a só-víz háztartás felborulását eredményezhetik. Olyan esetekben, amikor ezt igazolt táplálékallergia vagy -intolerancia nem indokolja, szükségtelen a gluténtartalmú gabonák és a tejtermékek elhagyása. Az ezek következtében nem kiegyensúlyozott étrend, például az elégtelen rost- vagy kalciumbevitel, növelheti egyes egészségügyi problémák, egyebek között a szívbetegségek, a csontritkulás kockázatát.
A fogyókúra sikeressége önmagában nem a leadott kilók számával mérhető, hanem azzal, hogy az elért eredmény mennyire fenntartható, és közben milyen hatások érik a szervezetet. Az egyénre szabott karcsúsító étrend összeállításához érdemes dietetikus segítségét kérni.
Személyi edzője, Jono Castano szinte a hét minden napján kemény mozgásprogrammal dolgoztatja meg Wilson izmait: néha traktorok gumiabroncsait emelgetteti a színésznővel, máskor izzasztó CrossFit-edzéseken „kínozza”. Ám minden izzadságcsepp megéri, még ha a sztárnak olykor elege van is mindebből: „Próbálj meg minden egyes nap erőfeszítéseket tenni… Tudom, hogy néha pokolian frusztráló, és úgy érzed, feladod, mert bosszant, hogy nem látod a haladást… De a jó dolgok úton vannak, ám mindennap erőfeszítéseket kell tenni értük, és keményen dolgozni!” – írta Wilson az Instagramján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.