Az öregedés és a vér közötti kapcsolatot már korábbi tanulmányok is bizonyították. Azt eddig is lehetett tudni, hogy bizonyos fehérjék mennyisége a vérben információt adhat az egészségi állapotunkról, de az eddigi kutatások arra nem tértek ki, hogy számos különböző fehérje szintje jelentősen változik az életkor előrehaladtával. A kutatóknak azonban sikerült felállítaniuk egy olyan rendszert, amelynek segítségével a vérben lévő 373 kiválasztott fehérje összetétele alapján pontosan meg lehetett állapítani valakinek az életkorát.
A tanulmány egy új módszert tárt fel az előre látható életkorunk megbízható előrejelzésére, méghozzá a vérünkben lévő fehérjék, vagyis a proteom szintje alapján. Az adatokat elemezve arra jutottak, hogy míg bizonyos fehérjék szintje viszonylag egyenletesen változott, addig jónéhány fehérje mennyisége jelentősen módosult a fiatal felnőttkor (34 éves kor), a késő középkor (60 éves kor) és az időskor (78 éves kor) körül.
Hogy ez miért és hogyan történik, még nem világos, de ha a fehérjéket pontosan be tudják azonosítani, hogy melyik szerv működésére milyen hatással vannak, akkor az lehetővé teheti az orvosok számára, hogy figyelmeztessenek minket, ha például a májunk gyorsabban öregszik, mint az átlagemberé, ezért érdemes ennek a szervnek a támogatására nagyobb figyelmet fordítanunk.
Amíg nem tudunk többet ezekről a folyamatokról, nézzük, mit tehetünk, hogy késleltessük az öregedést!
Ahhoz, hogy megfelelően gondoskodjunk a bőrünk egészségéről, az első és egyben legfontosabb lépés: a tisztítás. Ebbe nemcsak a mosakodás tartozik bele, hanem az elhalt hámréteg leradírozása is. A hidratálás is rendkívül fontos szerepet játszik bőrünk fiatalságának megőrzésében, és ez nemcsak a krémekre vonatkozik, amelyeket magunkra kenünk, hanem arra is, hogy elegendő vizet igyunk minden nap.
A szerveink megfelelő működéséhez szükség van bizonyos tápanyagokra, ezért fontos, hogy egészségesen étkezzünk. Kerüljük a feldolgozott, tartósítószert, cukrot és más méreganyagot tartalmazó ételeket, fogyasszunk minél több idénynek megfelelő zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonafélét, tengeri halakat.
A szerveink a éjszakai alvás alatt regenerálódnak. Ha azonban nem fordítunk kellő időt a pihentető, nyugodt alvásra, a sejtjeink nem tudnak megújulni, így jóval előbb öregszünk.
Nemcsak azért fontos a rendszeres edzés, hogy szép alakunk legyen, hanem ez bizony minden szervünk működésére hatással van. Élénkíti a vérkeringést, segít megőrizni a szellemi frissességet, fokozza az anyagcserét, de fontos szerepe van az ízületek, csontok, szalagok egészségének megőrzésében is, csak hogy néhány fontos szempontot említsünk.
Ez nem azt jelenti, hogy egész nyáron aszalódjunk a tűző napon, sőt, ezt jobb, ha nem tesszük! Inkább arról van szó, hogy az év minden napján – még télen is – töltsünk időt a levegőn, élvezzük, ahogyan a friss, éltető oxigén és a napsütés feltölti a testünket energiával!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.