Számos jótékony hatása miatt az almaecet igazi kincs a szervezetnek. A benne található prebiotikumok elősegítik a jó baktériumok szaporodását, így jótékonyan hat az emésztésre és enyhíti a puffadást. Az almaecet emellett csökkenti a vércukorszintet, és jót tesz a szívműködésnek is. Lúgosít és antioxidáns hatású, melyeknek köszönhetően segíthet megelőzni a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. Gyulladáscsökkentő hatása pedig torokfájás és ízületi fájdalmak esetén egyaránt segítség.
Bár a gyógyszeres kezelést nem váltja ki, az almaecet remek természetes kiegészítése lehet ezeknek a készítményeknek. A benne található növényi alapú vegyületek, a polifenolok adják az almaecet gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatását, amely révén segíthet enyhíteni a reuma okozta ízületi gyulladást, fájdalmakat és duzzanatot.
Egy 2019-ben végzett kutatás során hetven alanyt vizsgáltak, akik 2-es típusú cukorbetegségben szenvedtek, és magas koleszterinszinttel rendelkeztek. A felnőtteket két csoportra osztották, és az egyik csoport alanyai nyolc héten keresztül naponta 20 ml almaecetet kaptak, a másik csoport egyáltalán nem kapott almaecetet. A vizsgálati időszak végén az almaecetet fogyasztó csoportnál jobb vércukorszintet mértek, és kevesebb oxidatív károsodást mutattak ki a szervezetükben. Ez utóbbi szorosan összefügg a gyulladások kialakulásával, és bár a vizsgálatban nem reumás betegek vettek részt, az oxidatív károsodás csökkenése enyhítheti az ízületi panaszokat.
Azok, akik természetes módszerrel szeretnének enyhíteni az ízületi panaszaikon, bátran próbálják ki az almaecetet. A vizsgálatok alapján napi 15–30 ml-nyi almaecet elfogyasztásának már érezhetően vannak egészségügyi előnyei, de nincs olyan tudományos bizonyíték, ami egyértelmű napi adagot állapítana meg. Fontos, hogy mivel az almaecet erősen savas, vízzel hígítva érdemes fogyasztani.
Az almaecet külsőleg, helyi alkalmazása is fájdalomcsillapító hatású lehet, de ezt a hipotézist további vizsgálatokkal lehetne minden kétséget kizáróan alátámasztani. Sokan úgy gondolják, hogy lefekvés előtt a fürdővízhez adott almaecet is enyhítheti a reumás fájdalmakat, de ennek alátámasztása is további kutatásokat igényel.
Az azonban biztos, hogy ha az almaecet fogyasztása kellemetlen tüneteket eredményez, abba kell hagyni az alkalmazását.
A National Center for Complementary and Integrative Health szervezet szerint más természetes gyógymódok is lehetnek a reumás tünetek enyhítésére, melyek mindegyik a táplálkozáshoz kapcsolódik. Az NCCIH vizsgálatai arra mutattak rá, hogy
egyaránt hozzájárulhatnak a panaszok enyhítéséhez.
(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.