Rakott zöldbab darált hússal
Vadas marha
Klasszikus stíriai metélt
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Kapros tökfőzelék virslivel
Csupacsokis brownie
Babgulyás
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Hagymás rostélyos
Klasszikus grízgaluska leves
Dödölle - az eredeti recept
Kínai szezámmagos csirke
Zsemlegombóc
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Epres blondie
Tárkonyos csirkeraguleves
Klasszikus kuglóf
Dubarry-csirkemell
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Nem is gondolnánk, hogy egy palack vízben mennyi minden található. Az ásványvizek, ahogy a nevük is mutatja, rengeteg ásványi anyagot tartalmaznak, ám a vízben nemcsak olyan dolgok vannak, amik jót tesznek az emberi szervezet egészségének.

Régóta foglalkoztatja a tudósokat az a téma, hogy mennyi műanyagot eszik vagy iszik meg, esetleg lélegez be az ember a mindennapjai során. Az apró, mikroszkópikus méretű műanyagok ugyanis mindenütt jelen vannak. A szakemberek találtak már műanyag részecskéket az óceán legmélyén, az antarktiszi jégben, a méhlepényben, a talajban és a vadon élő állatokban, az emberek által elfogyasztott ételekben és italokban is.

Az apró műanyag részecskék nagy számban vannak jelen a palackos vizekben /Fotó: Shutterstock
Az apró műanyag részecskék nagy számban vannak jelen a palackos vizekben /Fotó: Shutterstock

Egy öt évvel ezelőtti, 2018-as kutatás eredménye alapján egy palack vízben átlagosan 325 darab mikroműanyag van, és ezeket mind le is nyeljük. A technológia fejlődésével azonban a tudósok képesek felfedezni a még apróbb részecskéket is, és egy friss, 2024-ben publikált tanulmányban megdöbbentő felfedezést közöltek. A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent cikk szerint átlagosan 240 ezer részecske található egy liter palackozott vízben, melynek többsége nanoméretű (egy mikrométernél is kisebb) műanyag.

Még a csapvízben is találtak műanyag részecskéket

A csapvízben is találtak nagyon apró műanyag részecskéket, de jóval kevesebbet, mint a palackozott vizekben. Hogy miért jelent meg a műanyagszennyezés a csapvízben? Sherri Mason, a pennsylvaniai Penn State Behrend egyetem professzora szerint a műanyag tárgyak (például a szűrők, csővezetékek, tárolóedények) úgy viselkednek, mint az emberi bőr, azaz hámlanak.

A műanyag részecskék többsége szabad szemmel nem is látható /Fotó: Shutterstock
A műanyag részecskék többsége szabad szemmel nem is látható /Fotó: Shutterstock

Ha egy élelmiszer érintkezik egy műanyag tárolóval, vagy a gyártás során bármilyen műanyag alkatrésszel, akkor rákerülhetnek belőle mikroszkopikus vagy még annál is kisebb, nanoméretű részecskék, és ez igaz a csapvízre, a palackozott ásványvízre, üdítőkre is.

Nem tudni, mennyire veszélyesek a mikro- és nanoműanyagok

A nanoműanyagok elméletileg elég kicsik ahhoz, hogy bekerüljenek a véráramba, így a májba, és az agyba is, de még mindig nem sikerült a tudósoknak bizonyítaniuk, hogy mennyire károsak az emberi szervezetre. Az Egészségügyi Világszervezet korábbi állásfoglalása szerint mihamarabb további kutatásokra és vizsgálatokra van szükség annak érdekében, hogy kiderüljön, hogyan befolyásolják az egészségünket a táplálkozással a szervezetünkbe jutott műanyag részecskék – írja a The Washington Post.

Borítókép: Shutterstock

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.