Mivel minden fejfájós ember másképpen reagál a különböző ételekre, érdemes vezetni egy ételnaplót, akár papíron, akár elektronikusan. Legyen egy oszlop a fogyasztás idejének, egy az elfogyasztott ételnek és a mennyiségnek, és egy az esetleges tüneteknek is. Így könnyebben nyomon követhető, mit fogyasztottunk a fejfájásos időszakokban. Ezt a kis naplót az orvosnak is hasznos lehet bemutatni.
Íme néhány étel, amelyik ronthat a fejfájáson:
Az érés segít, hogy a sajtnak minél jobb íze legyen. Sajnos azonban, minél tovább érlelnek egy sajtot, abban annál több tiramin van benne. A tiramin összeszűkíti a vérereket. Amikor ez megtörténik, a fejben futó erek kitágulnak, hogy több utat engedjenek az áramló vérnek. Ez viszont lüktető fájdalomhoz vezethet. A tiraminban leggazdagabb sajtok: cheddar, mozzarella, parmezán, kéksajt.
A mesterséges édesítőszerek és cukorpótlók rengeteg készételben megtalálhatók. Ezek az édesítők azonban migrént okozhatnak. Az aszpartám, amelyik 150-szer édesebb, mint a cukor, a Mayo Klinika adatai szerint igen erős migrén-gerjesztő hatással bír.
A banán erős fejfájást válthat ki azoknál, akik a már fent említett tiraminra érzékenyek. Ez főleg akkor igaz, ha a banán már túlérett, mert a tiramin szintje itt is a korosodással nő. A banánhéjban sokkal több található belőle, mind a gyümölcs belsejében, ezért még a szálakat is érdemes eltávolítani a gyümölcshúsról hámozás után.
Ki ne tapasztalta volna az „agyfagyást” egy falat fagyi vagy egy korty jeges ital után? Fagylaltozás közben a fejfájás gyorsan és erősen tud beütni, de szerencsére egy-két perc alatt is javul a helyzet. Amikor hideget fogyasztunk, az erek összeszűkülnek, ez pedig könnyen fájdalomhoz vezet. Érdemes nagyon lassan fogyasztani ezeket az ételeket, vagy teljesen elkerülni az extrém hőmérsékletet étkezésnél.
A kedvenc kínai ételünk is áldozat. A nátrium-glutamát egy glutamin sav, amely a szervezetben természetesen is előfordul. Néhány ételben ízfokozóként használják. Főleg fagyasztott készételekben, konzerv levesekben, nassolni valókban és kínai ételekben található. Néha hidrogénezett fehérje néven, vagy „természetes tartósítószer”-ként tüntetik fel a csomagoláson.
Minden alkoholtól lehet másnaposságot érezni, de a vörösbor tanninjai, amelyik a száraz, különleges ízt adják, nagyon erősen tudják stimulálni a fejfájásért felelős vegyületeket. A cabernet és a merlot kevésbé hajlamosítanak a fejfájásra, mivel ezekben kevesebb a tannin, míg például a malbec egész komoly fájdalmat is kiválthat az arra érzékenyeknél.
Ideje búcsút mondani a pulykamell sonkának. A felvágottakban, parizerekben és hideg sültekben is rengeteg tiramin található, ráadásul sok közülük más adalékokat, nitrátokat, nitriteket is tartalmaz, amelyek növelik az agyi véráramlás erősségét az arra érzékeny embereknél. A virsli, a szalámi, a bacon és néhány szalámi szintén hasonló összetevőkkel bír.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.