A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mákos guba  recept
Mákos guba
Minestrone recept
Minestrone
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Egészséges

Ne hagyd ki! Ezek a legfontosabb szűrővizsgálatok nőknek és férfiaknak

Ahhoz, hogy megelőzzük a komolyabb betegségek kialakulását, érdemes rendszeresen szűrővizsgálatra járnunk. De honnan tudjuk, hogy milyen gyakorisággal, milyen vizsgálatra kell menni? Ebben segítünk most.

Hogy a különböző szűrések közül nekünk milyen vizsgálatokon érdemes részt vennünk, azt elsősorban a háziorvosunkkal beszéljük meg! A módszerek, amelyekkel egy-egy betegséget csírájában fel lehet fedezni, rendelkezésre állnak, így időben el is kezdődhet a gyógyítás. Ne várjuk meg, amíg tünetek, panaszok jelentkeznek, vagy egyértelmű jelét tapasztaljuk annak, hogy már megbetegedtünk! Menjünk el rendszeresen szűrővizsgálatra még akkor, amikor egészségesnek érezzük magunkat. A legtöbb vizsgálathoz beutalóra van szükség, amit a háziorvostól vagy a nőgyógyásztól tudunk beszerezni.

Laborvizsgálatok

Évente célszerű egy teljes laboratóriumi vizsgálatot végeztetni, amelynek része a teljes vérkép, anyagcsere paraméterek, máj és vese funkció, valamint a vizelet vizsgálata. Ezekből az értékekből háziorvosunk következtetni tud az egészségügyi állapotunkra és a lehetséges megbetegedésekre, így időben tovább tud küldeni minket a megfelelő szakorvosokhoz és vizsgálatokra, ha szükséges.

Tüdőszűrés

A tüdőszűréssel főként a TBC-t és egyéb tüdőbetegségeket lehetséges kiszűrni, de a vizsgálatot végző szakorvos képet kap a szívünk és a nagy erek állapotáról. Emellett a nagyobb méretű daganatos elváltozásokra is fény derülhet. 25 éves kor fölött minden évben meg kell jelennünk ezen a vizsgálaton. Rizikó csoportba tartozunk, ha a családunkban előfordult tüdőrák vagy más légzőszervi megbetegedés, vagy ha dohányzunk.

Célszerű egy teljes laboratóriumi vizsgálatot végeztetni /Fotó: Shutterstock
Célszerű egy teljes laboratóriumi vizsgálatot végeztetni /Fotó: Shutterstock

Pajzsmirigy

A pajzsmirigy problémákat fontos időben észrevenni, erre kiválóan alkalmas lehet az éves vérvétel-laborvizsgálat. Emellett kétévente nem árt, ha ultrahang vizsgálattal is ellenőrzik, de ha olyasmit tapasztalunk, hogy hirtelen, indokolatlanul változik a súlyunk, hangulatingadozásaink vannak vagy nyelési nehézségeink, akkor azonnal menjünk el pajzsmirigy vizsgálatra!

Legyen tartásunk!

A rossz testtartás, az ülőmunka miatt szinte már népbetegség a gerincferdülés, a porckorongsérv vagy a csigolyák eltolódása. Fontos kétévente a gerinc vizsgálata, ugyanis a derék-, hát- és nyaki panaszok az elváltozások felfedezésével és rendszeres gyógytornával megelőzhetők vagy megszüntethetők, ezzel elkerülhetjük akár a műtétet is.

Lássunk tisztán!

Kétévente menjünk szemvizsgálatra, mert nem csak az idő múlása miatt romolhat a látásunk, hanem például a cukorbetegség egyik legjellemzőbb tünete a látás romlása. 45 éves kor fölött évente akár egy dioptriát is romolhat a szem, így fontos, hogy mindig megfelelő szemüveget csináltassunk. Szintén 45 éves kor felett ellenőrzik a szürke- és zöld hályog kialakulását is.

Figyeljünk a szívünkre

Ha a felmenőink között előfordultak szívbetegségek, akkor kétévente látogassunk el szív- és érrendszeri vizsgálatra. Ha kisebb a kockázati esély, tehát a családban nem volt ilyen jellegű probléma, és nem is dohányzunk, akkor 40 éves korunkig elegendő öt évente ellenőriztetni a szívünket. Kétévente érdemes szűrni a vesebetegséget is.

Az idő múlása miatt romolhat a látásunk /Fotó: Shutterstock
Az idő múlása miatt romolhat a látásunk /Fotó: Shutterstock

Fogas kérdés

Sokkal kevésbé kell félnünk a fogorvostól, ha rendszeresen, azaz évente járunk ellenőrzésre. Ilyenkor eltávolíttathatjuk a fogköveket is, így tovább maradnak egészségesek a fogaink. Egyúttal kérjük az ajak és szájüregi vizsgálatot is, ha dohányzunk, ez különösen fontos.

Megúszhatjuk ép bőrrel

Ne csak a bőrünk ápolására, ránctalanítására fordítsunk figyelmet, hanem az egészségére is. A bőr daganatos elváltozása egyre gyakrabban fordul elő. A legveszélyeztetettebbek akkor vagyunk, ha világos a bőrünk, több anyajegy borítja a testünket vagy sok időt töltünk napon. A rendszeres anyajegy szűrés azért is fontos, mert így a szakorvos alaposan átvizsgálja az összes anyajegyet és a legkisebb elváltozást is ki tudja szűrni. Ha a rizikó csoportba tartozunk, akkor akár fél évente is javasolt lehet a bőrgyógyászati vizsgálat, de alapvetően kétévente elegendő felkeresni a bőrgyógyászt, függetlenül a korunktól vagy a nemünktől.

Az erős csontokért

40 éves kortól minden második évben végeztessünk csontsűrűség mérést, mert a csontritkulás a kor előrehaladtával egyre inkább jelentkezik. Megfelelő gyógyszeres kezelés hiányában a csontok sokkal könnyebben törnek el a legapróbb sérüléstől is. Bár a nőkre ez a megbetegedés klimax után jellemzőbb, hiszen ilyenkor a csontsűrűség drasztikusan csökkenhet, ennek ellenére ez a probléma bizony a férfiakat is érinti. Fontos tudnunk, hogy a háziorvos nem küldhet csontsűrűség-vizsgálatra minket, csak a reumatológián vagy a nőgyógyászaton kérhetjük ennek ellenőrzését.

Tüdőszűrésnél a vizsgálatot végző szakorvos képet kap a szívünk és a nagy erek állapotáról /Fotó: Shutterstock
Tüdőszűrésnél a vizsgálatot végző szakorvos képet kap a szívünk és a nagy erek állapotáról /Fotó: Shutterstock

Női dolgok

Nőként érdemes évente részt vennünk méhnyakrákszűrésen, amely magában foglalja a citológiai vizsgálatot is. Bár a nőgyógyász minden alkalommal elvégzi a mellek tapintásos vizsgálatát, 30 és 45 éves korunk között között érdemes 2 évente mammográfiás szűrővizsgálaton megjelennünk, de 50 éves korunk fölött ez már évente javasolt. A melleink vizsgálatát mi magunk is havonta végezzük el, és bármilyen eltérést, furcsaságot észlelünk, azonnal keressük fel a nőgyógyászunkat! Különösen érdemes komolyan vennünk a mammográfiát, ha korán kezdődik a menstruáció, későn következik be a menopauza, nem szültünk, hosszú ideig fogamzásgátlót szedtünk vagy ösztrogénkezelést kaptunk.

Férfias dolgok

A férfiaknak a herék vizsgálata, a prosztataszűrés ugyanolyan fontos, mint a nők esetében az éves nőgyógyászati szűrővizsgálat, tehát 40 éves kor felett ajánlott évente felkeresni az urológus szakorvost. Ennél fiatalabb korban is ajánlott a rendszeres szűrés, főleg, ha a családban fordult elő már ilyen jellegű megbetegedés. Az urológus emellett felméri a vesék állapotát és a nemi szerveket is megvizsgálja, így rengeteg kóros elváltozás kiszűrhető. A herék állapotát havonta ajánlott önvizsgálattal ellenőrizni.

Érdemes korán kezdeni!

Az első állapotfelmérést érdemes 21 éves kor körül elvégeztetni: ilyenkor a háziorvos részletes kórtörténeti felvételt készít rólunk, a családban előforduló szív- és érrendszeri, illetve más megbetegedésekről, és az életmódunk kockázati tényezőiről. Ezután olyan egyszerű vizsgálatokra számíthatunk, mint a testtömeg-index és haskörfogat-meghatározás, valamint vérnyomás- és vércukorszint-mérés.

Minden összefügghet mindennel

Ha a háziorvos időben észreveszi a bajt, jól állítja be a gyógyszereket vagy beutal minket a szükséges szakvizsgálatra, akkor védve lehetünk a későbbi, súlyosabb betegségektől. Mivel a háziorvosoknál van a legnagyobb betegforgalom, így nekik van a legnagyobb összehasonlítási alapjuk, ezért fontos, hogy felnőttként is rendszeresen felkeressük a tanácsadással egybekötött, megelőző vizsgálatot.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.