A kenyér alapvető táplálék, és a boltokban kapható, előre felszeletelt vagy toast kenyerek a legnépszerűbbek, hiszen praktikusak és sokáig elállnak, így kíválóak szendvicshez, de finomak reggelire vagy vacsorára pirítósként is. A pirítóssal kapcsolatban sok hiedelem kering az interneten, melyek közül az egyik, hogy egészségesebb, mint a sima kenyérszelet, sőt vannak olyan cikkek, melyekben azt állítják, hogy fogyókúrás, hiszen a pirítás miatt alacsonyabb lesz a szelet kalóriatartalma. De vajon igazak ezek az állítások?
Nos, bizonyos szempontból a pirítós jót tesz a szervezetünknek, pontosabban az emésztőrendszerünknek, de a pirított kenyérről terjedő hiedelmek egy része tévhit. Az egyik legelső és talán legfőbb tévhit, hogy a pirítós könnyebben beilleszthető a fogyókúrába, mint a sima fehér kenyérszelet, ugyanis alacsonyabb a kalóriatartalma. Ez azonban nem igaz. A pirítás során egy sor biokémiai folyamat lezajlik, a kenyér külseje aranybarna lesz, a szelet veszít a víztartalmából, így a súlyából is, de nem lesz a kenyérben kevesebb kalória – olvasható a YouLifeChoices cikkében idézett szakértőktől.
Habár máshogy néz ki, picit könnyebb is, és más az íze is, a pirítós és a sima kenyérszelet között mégsincs olyan nagy különbség. Ugyanaz a kenyérszelet magában és pirítva közel azonos tápértékkel rendelkezik, ugyanazokat a vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazza, és - sajnos - nem lesz attól fogyókúrás, hogy megpirítjuk. A pirítás során csak vizet, kalóriát nem veszít.
A pirítás során végbemenő biokémiai reakciók hatására a pirítós könnyebben emészthetővé válik a pirítatlan kenyérszelethez képest. A szakértők között is vita van arról, hogy valóban kimutatható-e a különbség a pirítós és a sima kenyérszelet glikémiás indexe között, azaz valóban kevésbé emeli-e meg a pirítós a vércukorszintet, de úgy tűnik, annyira minimális a különbség, hogy nem nevezhető a cukorbetegek barátjának a pirítós kenyér sem.
Emésztési bántalmak, vagy például hasmenés esetében viszont segítségünkre lehet a pirítós.
A legtöbben a sima fehér kenyeret pirítják meg, a dietetikusok szerint azonban jobb választás lehet a teljes kiőrlésű, vagy valamilyen magokat, csírákat tartalmazó kenyér, ugyanis azoknak magasabb a rosttartalma, így jobban támogatják az emésztést is. A pirítás során nagyon érdemes odafigyelni arra, hogy ne égessük meg, azaz ne süssük szénné a kenyeret, ugyanis a szénhidrátok és aminosavak reakciója során létrejövő új vegyület, az akrilamid összefüggésben állhat bizonyos rákos megbetegedések kialakulásával – írja a Kalóriabázis.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.