Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Mákos guba  recept
Mákos guba
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Puncstorta  recept
Puncstorta
Az egészségtudatos étkezés hívei már régóta fogyasztanak csírákat és mikrozöldségeket. Ezeknek a szuperélelmiszereknek a vitamin- és az ásványianyag-tartalma sokkal magasabb, mint a kifejlett zöldségeké. Érdemes hát megismerni őket és beépíteni az étrendünkbe.

A csírákat és mikrozöldségeket nem csak a boltban vehetjük meg, de mi magunk is termeszthetjük otthon, még kert sem kell hozzá, csak néhány olyan eszköz, amely minden háztartásban fellelhető – írja a Fanny magazin.

A mikrozöldek tápanyagtartalma akár negyvenszer magasabb, mint a kifejlett növényé / Fotó: Shutterstock
A mikrozöldek tápanyagtartalma akár negyvenszer magasabb, mint a kifejlett növényé / Fotó: Shutterstock

A csírák a hajtás magból, gyökérből és a szárból állnak, míg a mikrozöldségeket gyökérzet nélkül szüreteljük. A mikrozöldeket talajszerű ültetőközegben, fényes helyen, alacsony páratartalmon növesztjük, reggel-este locsoljuk. A csíráztatáshoz ezzel szemben a magokat egy éjszakán át vízben áztatjuk, majd lecsepegtetjük, és egy csíráztatásra alkalmas edénybe tesszük. A magok csírázása párás, fényszegényebb helyen történik. Reggel és este leöblítjük. És hogy miért érdemes ezzel bíbelődni? Mert a csírák és mikrozöldségek koncentráltan tartalmazzák azokat a vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket, amelyek a kifejlett növényben fellelhetők. Kiváló forrásai az A-, B-komplex, C, D, E és K-vitaminnak, kalciumnak, magnéziumnak, foszfornak, káliumnak, nátriumnak és szilíciumnak.

Miért jók a csírák?

  • Búzacsíra: Immunerősítő hatású, lassítja az öregedést, csökkenti a koleszterinszintet. A benne lévő klorofill segíti a vér oxigénszállítását, egyensúlyban tartja a vérnyomást és a vércukorszintet. Segíti az emésztést, gyulladásgátló és baktériumölő hatással is rendelkezik.
  • Lencsecsíra: Kiváló vas-, magnézium-, cink-, és króm forrás. Magas a fehérje és rosttartalma. Gátolja a vércukorszint hirtelen megemelkedését, így fogyasztása előnyös inzulinrezisztencia és cukorbetegség esetén.
  • Hagymacsíra: Antiszeptikus, fertőtlenítő hatású, erősíti az immunrendszert. Csökkenti a koleszterinszintet és a gyulladásokat. Méregtelenítő hatása is régóta ismert.
  • Retekcsíra: Természetes antibiotikus, méregtelenítő és immunerősítő hatással bír. Légzőszervi megbetegedésekben elősegíti a nyálka oldódását, tisztítja a légutakat, a húgyvezetéket, húgyhólyagot, vesét, enyhe vizelethajtó tulajdonsággal rendelkezik. Magas foszfortartalma révén elősegíti a bőr tisztulását, pattanásos bőr gyógyulását támogatja.
  • Mungóbabcsíra: Magas folsavtartalma segíti a koleszterin anyagcserét. Jó rost forrás, támogatja a vastagbél működését, a vércukorszint szabályozást, segíti az emésztést.
  • Brokkolicsíra: erősíti az immunrendszert, védik a szívet, a tüdőt. Hormonrendszer szabályozó hatása is van, pozitívan befolyásolja az ösztrogén és tesztoszteron metabolizmusát.
A csírákat óvni kell a kiszáradástól / Fotó: Shutterstock
A csírákat óvni kell a kiszáradástól / Fotó: Shutterstock

Ezért egyél mikrozöldségeket!


A mikrozöldségek ugyanolyan mennyiségben tartalmazzák a tápanyagokat, mint a csírák – valamennyiben negyven-ötvenszer annyi vitamin van, mint a már kifejlett növényben.

  • Napraforgó: Igazi vitaminbomba! Tartalmaz B1-, B2, D és E-vitamint, fehérjéket, esszenciális zsírsavakat, nyomelemeket, foszfort, káliumot, folsavat, kalciumot és vasat. Csökkenti a koleszterinszintet, a vérnyomást, a vércukor-szintet. Meghűlés és láz ellen is fogyasztható. Nagy segítség a fogyásban.
  • Zöldborsó: Sok benne a C- és B-vitamin, magas a kalcium- és magnéziumtartalma, melyek a csontoknak és idegrendszernek fontosak. Csökkenti a magas vérnyomást, gyógyítja az izmokat, az érrendszeri betegségeket is.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.