A laborhús vagy tenyésztett hús nem teljesen mesterséges, ugyanis az előállításához élő őssejtekre van szükség. A szükséges izomdarabot az élő állatokból biopsziával nyerik ki, amelyet laboratóriumi körülmények között, tápanyagban gazdag táptalajon felszaporítanak. Az eljáráshoz jellemzően használt táptalaj a magzati szarvasmarhaszérum, melyet a vemhes tehenek levágása után a magzatból nyernek ki. A szaporításhoz hormonokra, növekedést serkentő vegyületekre is szükség van, ám előbbiek alkalmazása hosszú idő óta tiltott az Európai Unióban – írja honlapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.
A tenyésztett hús nagyjából tíz éve forog a köztudatban, ám még nem sikerült áttörő eredményt felmutatni, sőt most egy olyan törvényjavaslat került az olasz parlament elé, mely tovább nehezítheti a laborhús elfogadottságát. Olaszországban ugyanis betilthatják a laboratóriumban termesztett élelmiszerek, valamint takarmányok előállítását és felhasználását – tudatta a hírt az Euronews.
Az olasz mezőgazdasági miniszer szerint a céljuk az ország agrár-élelmiszeripari örökségének védelme. Ha a parlament elfogadja a törvényjavaslatot, akkor az olasz ipar nem állíthat elő élelmiszert vagy takarmányt gerinces állatok sejtkultúráiból vagy szöveteiből.
– A laboratóriumi termékek véleményünk szerint nem garantálják a minőséget, a jólétet és a kultúránk, hagyományaink védelmét – mondta Francesco Lollobrigida, Olaszország mezőgazdasági minisztere. A kormányzat megfogadta, hogy megvédi az olasz élelmiszeripart a károsnak ítélt technológiai újításoktól és a mezőgazdasági minisztériumot átnevezték Mezőgazdasági és Élelmiszer-szuveneritási Minisztériummá.
A törvényjavaslat szerint, aki vét a szabályok ellen, az akár 60 ezer euróig terjedő bírsággal is sújtható, három évre is elveszítheti a közfinanszírozáshoz való jogát és végső esetben bezárhatják azt a gyárat, ahol a szabálysértés megtörtént.
Nem ez az első törvény ebben a témában, ugyanis nemrég több kormányrendelet is született Olaszországban, melyek megtiltják a rovarokból, például a tücskökből és sáskákból készült liszt használatát a pizzában vagy a tésztában. Habár korábban az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) azt közölte, hogy a sejtalapú mezőgazdaság, így a tenyésztett hús „ígéretes és innovatív megoldásnak tekinthető az egészséges és környezetbarát élelmiszerek terén", az olaszok döntő többsége ellenzi a laborélelmiszereket.
A laborhús betiltásáról szóló törvényjavaslattal nem mindenki ért egyet, egyesek szerint ezzel alapjaiban korlátoznák Olaszország tudományos és gazdasági fejlődési lehetőségeit, az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló erőfeszítéseket. A laboratóriumi körülmények között tenyésztett hús vagy fehérje ugyanis jó alternatíva lehet az intenzív állattenyésztés és vágás mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.