Ha nem vagy kísérletező kedvű, akkor is nagy eséllyel fogsz olyan – főleg hüvelyesekből készült, illetve tészta-alapú – ételt kóstolni, amelyben az összetevők között rovarok is szerepelnek. A rovarok ugyanis nagyon jó fehérjeforrások, és bár Európában nincs olyan mértékű fehérjehiány, ami indokolná a rovarfehérjék étkezési célú felhasználását, mégis egyre több cég jelenik meg a piacon, akik nem csak takarmány célra tenyésztik a rovarokat.
A rovarfogyasztást sokan úgy értelmezik, hogy önálló fogásként kerülnek a tányérunkra ezek az apró kis élőlények, és természetesen akadnak, akik rendszeresen esznek ilyesmit, de sokkal inkább arról van szó, hogy az általunk elfogyasztott csirke vagy sertés fog rovarfehérjét enni mondjuk szója helyett, illetve hogy rovarok vagy azok részei szerepelnek majd összetevőként egyre több élelmiszerben más fehérjeforrások helyett.
A rovarok, vagy azok részeinek felhasználásával készített élelmiszerek új élelmiszernek minősülnek – a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az (EU) 2015/2283 rendelet 3. cikk (2) bekezdésének V. pontja szerint az étkezési célra szánt rovarok és azokból készült élelmiszerek egyaránt az új élelmiszer rendelet hatálya alá tartoznak („állatokból vagy részeikből álló, azokból izolált vagy azokból előállított élelmiszerek, az 1997. május 15. előtt az Unión belül élelmiszer előállítására alkalmazott hagyományos tenyésztési gyakorlatokkal kitenyésztett állatok kivételével, amennyiben az ilyen állatokból előállított élelmiszerek korábbi, élelmiszerként történő biztonságos felhasználásának hagyománya van az Unión belül” ).
Jelenleg az EU-ban négy rovarfaj került engedélyezésre: közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor) lárvája, keleti vándorsáska (Locusta migratoria), házi tücsök (Acheta domesticus), alombogár (Alphitobius diaperinus) lárvája. Az engedélyek nem terjednek ki más rovarfajok élelmiszerként történő forgalomba hozatalára. A négy fajra összesen hat engedély került kiadásra:
Élelmiszeripari szakemberek szerint nagyon sok mindentől függ egy élelmiszer „sikere” és népszerűsége. Szerencsére hazákban nincs szükség a tápanyagok ily módon történő biztosítására, de egyre többen nyitottak arra, hogy a rovarokat beépítsék a mindennapi táplálkozásukba. A rovarok fogyasztásának növelése ugyanis – mind az állatok, mind pedig az emberek táplálkozásában – segíthet abban, hogy a környezeti terheket csökkentsék. Ha rovarokat eszünk, kevesebb lesz a hulladék, és több anyag kerül vissza a termelés körforgásába, aminek számos pozitív hatása van a bolygónkra nézve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.