Amikor almán, körtén kívül már nem nagyon találni idénygyümölcsöket a boltokban akkor örülünk csak igazán annak, hogy van banán! Persze nem csak ősszel és télen fogasztjuk előszeretettel ezt a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, szupertápláló déli gyümölcsöt, hanem egész évben. Ezért rémes még belegondolni is, hogy néhány év múlva akár teljesen el is tűnhet az életünkből a banán – ugyanis a teljes állományt kihalás fenyegeti egy kiirthatatlannak tűnő gombabetegség miatt - írja a Ripost.
Az úgynevezett Panama-betegség nem újkeletű, évtizedek óta küzdenek világszerte, de csak az elmúlt években harapózott el annyira a fertőzés, hogy veszélybe kerülhet a világ teljes banánállománya. A betegséget okozó gomba, a Tropical Race (TR4) a talajban terjed, és ahogy a banáncserje felveszi a talajból a vizet,vele együtt a kórokozó is bekerül a keringési rendszerébe. A levelei megbarnulnak, a szár belülről elrohad, a gyümölcs deformálódott, barna lesz.
A betegség eddig több, mint húsz országban jelent meg, és a korábban népszerű banánfajtát, a Gros Michelt szinte teljes mértékben kiirtotta, és egy másik, eddig ellenálló fajtán is kimutatták az azóta sajnos mutálódott TR4-et, így immár a Cavendish banánültetvények is veszélyben vannak.
A kutatók gőzerővel doloznak a probléma megoldásán: most egy olyan, genetikailag módosított Cavendish banánfajtát próbálnak kiemesíteni, ami rezisztens a TR4-re. Ez, bár a kórokozó mutálódást nem akadályozza meg, a banán, és így mi is, némi időt nyerhetnénk vele szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.