Rengeteg étel azért végzi a kukában, mert megfeledkezünk róla. A Nébih adatai szerint egy magyar ember évente átlagosan 66 kiló élelmiszer-hulladékot termel, melyből 25 kg származik pazarlásból. Ez azt jelenti, hogy az étel azért került a kukába, mert nem megfelelően tárolták, vagy lejárt a fogyaszthatósági ideje és megromlott. Az emberek szerencsére egyre tudatosabbak és egyre jobban odafigyelnek arra, hogy ne termeljenek felesleges szemetet.
Vannak azonban olyan szokások, melyek akarva-akaratlanul is növelik a kukába kerülő élelmiszerek mennyiségét, így pedig nemcsak pazarolsz, de rengeteg pénzt is elveszítesz. Mutatjuk, melyek ezek a rossz szokások, és eláruljuk azt is, hogyan tudod ezeket kiiktatni az életedből.
Ha nem tudod, mit fogsz főzni egy-két nap múlva, akkor bevásárolni sem tudsz rendesen. Ahhoz, hogy ne kelljen naponta a boltba rohangálni, mindenképpen meg kell tervezni előre a heti menüt. Ezzel nemcsak csökkented az élelmiszer-hulladékot, de időt és pénzt is spórolhatsz. Elég csak kitalálni két-három fogást, melyeket könnyű kiadagolni, másnap is finomak, így a hét minden napján tudsz majd meleg ebédet fogyasztani.
Csábító lehet, hogy az akciós termékekből többet pakolj a kosárba, de a rövid szavatossági idejű zöldségekből és gyümölcsökből nem érdemes felvásárolni nagyobb mennyiséget. Ha megvan a heti menüterv, hogy mikor mit eszel reggelire, ebédre és vacsorára, akkor a vásárolandó mennyiséget is be tudod lőni, így nem veszel felesleges termékeket vagy túl sokat valamiből. Ha mégis így alakul, akkor dolgozd fel, amit lehet, és fagyaszd le.
Talán ez az egyik legnagyobb hiba, amit el lehet követni. Vannak persze, akik képesek fejben tartani, mit kell venni, de hatalmas segítség lehet a bevásárlólista. Ha kész a heti menüterv, az alapján meg tudod írni a bevásárlólistát. Fontos, hogy éhesen, idegesen, vagy ha hív a természet, ne menj boltba, mert így nehezebb lesz koncentrálni és betartani a tervet.
Sok helyen felhalmozhatjuk otthon az élelmiszereket. Legyen szó a hűtőről, a konyhaszekrényről vagy a kamráról, érdemes tisztában lenni azzal, mi van a házi készletünkben. Jó dolog lehet, ha leltárt készítesz arról, hányféle és hány darab konzerv, tészta, mennyi liszt vagy olaj van otthon, hogy tudd, az eltervezett menühöz elég lesz-e. Érdemes a már bontott dolgokkal tervezni, és használj fel mindent, mielőtt megromlana.
A zöldségeket és gyümölcsöket nem érdemes egyből megmosni, csakis a felhasználás előtt, mert különben hamar megpenészednek. Az almát, a banánt, a körtét és az avokádót tartsd távol a többi terméktől, mert ezek az érési folyamat során etiléngázt bocsátanak ki, ami felgyorsítja a többi zöldség és gyümölcs romlását is – írja a Daily Meal. Az sem mindegy, hogy a hűtőben vagy a kamrában mit hova teszel, hiszen egyes részek (mint az ajtó) melegebbek.
Legyen szó maradék tésztáról, rizsről vagy akár kész ételekről, sok végzi a kukában, mivel többet főzünk belőlük, mint kellett volna. A köreteknél nehéz belőni a mennyiséget, de nem kell, hogy minden főtt tészta vagy krumpli a szemétben végezze. A maradékmentés remek játék is, hiszen nagy szükség van hozzá a kreativitásodra. Szinte minden ételt meg lehet menteni és teljesen új fogást varázsolhatsz belőle! A főtt tésztából lehet tésztasaláta vagy rakottas, a sült húsokból tortillatekercs vagy melegszendvics, a grillezésből megmaradt hamburgerzsemlékből pedig szinte bármi.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.