Szerdán kezdődik a negyvennapos böjt, amellyel a keresztények húsvétra, Jézus feltámadásának ünnepére készülnek. A hamvazószerda arra az ősi hagyományra vezethető vissza, hogy a hívők a vezeklés részeként hamut szórtak a fejükre. Ennek emlékét a mai napig őrzi a szertartás: az előző évben megszentelt és elégetett barka hamujából a pap ezen a napon – és nagyböjt első vasárnapján – keresztet rajzol a hívek homlokára, közben pedig ezt mondja: „Emlékezzél, ember, hogy porból vagy és porrá leszel!" A hamu egyszerre jelképezi az elmúlást és a megtisztulást.
A népi hiedelem szerint a hamvazkodásnak tisztító, gyógyító hatása van, és távol tart minden bajt és gonoszt. A néphit szerint, aki hamvazkodik, annak nem fog fájni a feje. Előfordult, hogy a templomból hazatérők összedörzsölték homlokukat az otthon maradottakéval, hogy a fejfájás őket is elkerülje.
A hamvazószerda és a nagyböjt első vasárnapja közti három nap neve semmihét. Ez a csonkahét még tartogatott örömet a gyomrukat szeretőknek: hamvazószerda utáni csütörtökön még szabad volt húst enni, hogy elfogyjon a farsangi maradék. Innen ered a Torkos Csütörtök.
Régen a böjti napokon csak kenyeret és vizet fogyasztottak, mára a szigorú böjt két napra korlátozódott a katolikusok számára: hamvazószerdán és nagypénteken tilos a hús, a nap folyamán egyszer szabad jóllakni, és összesen három alkalommal szabad enni. Ha vallási vagy egyéb okokból nem szeretnél húst enni a nagyböjt idején, mutatunk néhány mennyeien finom tésztát, amiket gyorsan elkészíthetsz és elegendő energiát adnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.