II. Erzsébet halála után még mindig - sőt egyre inkább - a királyi családra figyel a világ. Minden lépésüket szakértők hada elemzi, és egyre-másra kerülnek elő régi alkalmazottak, akik elárulnak néhány furcsa szokást egykori munkaadóikról.
Grant Harrold, aki 2004 és 2011 között dolgozott Károly komornyikjaként, videóiban megmutatja, milyen a stílusos étkezés. A Sun ezekből a videókból összeállította, hogyan fogyasztják el előkelő körökben akár a legegyszerűbb ételeket is. Az etikettszakértő szerint egyébként a kifinomult társaságban való étkezés alapja a szép testtartás, illetve a méltóság és a tisztelet megőrzése, függetlenül attól, hogy mi kerül az ember tányérjára.
A müzlit a királyi család tagjai és a velük egy asztalnál étkezők desszertkanállal eszik, amit a jobb kézben tartanak, elkerülve a kifröccsenést. Míg régen az volt udvariatlanság, ha valaki az utolsó cseppig kikanalazta a tálat, ma már az számít illetlenségnek, ha bármi is a tányér alján marad.
A szakértő elmondása szerint a szendvicset ugyan meg lehet enni kézzel, de csak akkor, ha előzőleg kb. ujj méretű szeletekre vágták. Ha azonban a szendvics zsíros, mert van benne mondjuk szalonna, akkor már késsel és villával kell elfogyasztani. (Harrold arra figyelmeztet, hogy soha nem szabad az egész szendvicset a szánkba tuszkolni, mert "nem vagyunk anakondák".)
A banánevésre szigorú szabályok vonatkoznak. Ahogy a királynő sem tette soha, úgy másnak sem illik kézből harapni a banánt: tányéron szolgálják fel a meghámozott, felkarikázott gyümölcsöt, amelyet aztán késsel és villával fogyasztanak el.
A csokievés sem egyszerű, azt sem szabad csak úgy "kézből" megenni. Harrold szerint az édességet először egy tányéron ketté kell vágni papírostól, és késsel, villával kivenni a papírból. Ezután a feldarabolt csokit villával fogyasztják, de ha krémes töltelék van benne, mint például a Mars szeletbe, akkor kanalat is lehet használni.
Ritkán, de a király család tagjai is esznek gyorséttermi ételeket, de annak is megadják a módját. Az etikett szerint a hamburgert természetesen tányérra kell tenni, a krumplit pedig külön tálba, hogy a megfelelő adagot lehessen kitálalni belőle. Az üdítőt sem papírpohárból isszák: át kell tölteni pohárba.
A csipszből egy keveset a tenyerükbe szednek, majd egy szalvétára helyezve fogyasztják el.
A szakértő kiemelte, ha egy olyan rágcsálnivalóról van szó, amit mártogatni lehet, nem illik duplázni, mert az nagy udvariatlanság.
A tészták, különösen a bolognai spagetti fogyasztása körüli mizéria egy olaszt valószínűleg az őrületbe kergetne. Eleve a bolognait társasági eseményeken soha nem szolgálják fel, annál az egyszerű oknál fogva, hogy nem könnyű szépen enni. Azonban ha egy családi étkezésen mégis ez kerül a tányérra, két evőeszköz kell az elegáns fogyasztáshoz: a villát a bal kézbe helyezve kell felcsavarni a tésztát a jobb kézben lévő desszertkanálon tartva, így biztosan nem fog a szósz kifröccsenni. Az ételt nem lapos tányérban szolgálják fel, hanem mélyben, hogy az alján lévő szószt ki lehessen kanalazni.
A pizzát semmiképp sem lehet kézből enni, itt is kötelező elővenni a villát és a kést. A pizza külön tálalótálakra kerül, vagy akár közvetlenül a tányérokra - attól függően, hogy különböző feltétek vannak-e rajtuk. Az sem mindegy, hogyan állnak neki a pizzaevésnek: szigorúan a belsejétől kezdve kell enni, hogy a végén a megmaradt pizzaszéllel ki lehessen mártogatni a megmaradt szószt.
Nyitókép: III. Károly király és felesége, Camilla királyné whiskyt kóstol / Fotó: Northfoto
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.