Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mákos guba  recept
Mákos guba
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Minestrone recept
Minestrone
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Mautner Zsófi szerényen csak „főzőnőnek” hívja magát. De miért is? A gasztroblogger szerint ez a gyűjtőnév fejezi ki igazán, mennyire szerteágazó az a tevékenység, amit végez.

„A főzőnő kellőképpen utal a főzés fizikai töltetére, amiről sokszor nem beszélünk – márpedig van egy kemény fizikai része, gondoljunk csak a bevásárlásra, cipekedésre, szeletelésre, mosogatásra. Ezenkívül a női töltet, vagyis a gondoskodás, az etetés is megjelenik benne – mesélte Mautner Zsófi a Mandinernek.

Mautner Zsófi a főzés tervezés részét szereti a legjobban / Fotó: Mediaworks archívum/ Bencsik Ádám
Mautner Zsófi a főzés tervezés részét szereti a legjobban / Fotó: Mediaworks archívum/ Bencsik Ádám

A gasztroblogger többek között azt is elárulta, hogy olyan családban nőtt fel, ahol fontos szerepe volt a házi kosztnak és a terített asztalnak. Ez ma sincs másképp, hiszen az otthoni asztal és az étterem szinte az utolsó olyan helyszín, ahol ki tudunk szakadni a digitális térből, és valóban beszélgethetünk egymással.

Ő volt az első hazai gasztroblogger

Mautner Zsófi a brüsszeli diplomataállását adta fel a gasztronómiáért. De hogy is volt ez? „Magyarországon én indítottam az első mai értelemben vett gasztroblogot. Az írás igazi flow-élményt jelentett, de eszem ágában nem volt pályát váltani. Aztán 2008-2009 környékén vettem egy nagy levegőt, és azt mondtam: most vagy soha, visszaút mindig van, megpróbálom. De hát ha az ember rátalál a saját hivatására, akkor már nincs visszaút!” – mesélte a gasztroblogger.

Forradalmi változások

Zsófi a cikkben a gasztroforradalomról is beszélt, ami szerinte 20 évet foglal magában. Ennyi idő alatt sok minden változott – éttermek, alapanyagok, termelők –, de még mindig nagy a különbség a fővárosi és a vidéki gasztronómiai közeg, illetve a generációk között. Az idősebbek ragaszkodnak a megszokott ízekhez, a negyvenes-ötvenes nemzedék tagjai azonban másképpen szocializálódtak, a sok utazásnak hála ez a korosztály a gasztronómiai újdonságokra is sokkal nyitottabb.

„A harmincas vagy a húszas generációnál már tudatosságot tapasztalok, fontosak nekik a környezeti, fenntarthatósági szempontok, és sokan a mentes konyhát részesítik előnyben. Számukra mást jelent a házi koszt és az érzelmi étel, hiszen nem biztos, hogy főztek a szüleik, s nem magától értetődik az sem, hogy voltak vidéken élő nagy­szüleik” – monda a gasztroblogger. Hozzátette: „Egyértelmű, hogy a jövőben változni fog a magyar konyha – és nem évtizedek múlva, hanem már az előttünk álló öt-tíz évben. A klímaváltozás hatásait már most tapasztaljuk. A következő években újra kell definiálunk a hagyományos magyar konyhát. Meg kell néznünk, hogy az új alapanyagokat hogyan lehet beépíteni, és melyek azok a klasszikus magyar ételek, amelyeken muszáj változtatni az alapanyagok esetleges hiánya miatt.”

A tervezés a főzés legjobb része

De a gasztroforradalom és a klímaváltozás után térjünk vissza a konyhába, ennek kapcsán Zsófi elárulta, hogy a főzés összes részét szereti, kivéve a cipekedést, illetve a tervezés áll a legközelebb a szívéhez. Amikor kitalálja, összeállítja a menüt, és amikor azon gondolkodik, hogyan szerez majd örömöt annak, akinek elkészíti a kedvenc ételét.

Arra a kérdésre pedig, hogy van-e kedvenc étele, Zsófi azt a választ adta, hogy ez folyamatosan változik, most épp a japán konyháért van oda, és a koreai ételeket is szereti, de az időjárástól is függ, hogy éppen mit kedvel. És még egy titkot elárult: óriási főzelékrajongó, és bizony a főzelék nála a zöldségekről, nem pedig a rántásról szól.

Borítókép: Mediaworks archívum/ Bencsik Ádám

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.