Birsalmasajt tartósítószer-mentesen recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Avokádókrém recept
Avokádókrém
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Puncstorta  recept
Puncstorta
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Mákos guba  recept
Mákos guba
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Érdekességek

Meglepő fordulat: lehet, hogy az energiaital nem is annyira káros?

energiaital
Litvániában a fiatalkorúak ugyanúgy nem vásárolhatnak energiaitalt, mint alkoholt, vagy dohányárut, és a hírek szerint az Unió más országaiban is hasonló intézkedések bevezetésére törekszenek. Valóban ilyen veszedelmes lenne ez a termék? Utánajártunk!

Az EU-ban és Amerikában a tizenéves gyerekek sokszor már több koffeint fogyasztanak, mint a szüleik. Mielőtt bárki maga elé képzelne egy kávéházat, ahol újsággal a hónuk alatt tizenéves gyerekek politizálnak, elárulom, hogy ők nem elsősorban presszókávé formájában fogyasztják a koffeint. És pontosan ez a baj. A fiatalok az energiaitalt üdítőként isszák, hiszen édes, finom gyümölcsízű, és szomjoltásra is kiváló. Mivel a benne lévő koffein és más élénkítő anyagok íze nem érződik, a gyerekek nem is veszik észre, ha túl sokat fogyasztanak belőle. Az ANTSZ emiatt egy közleményében le is szögezte: „…tudatosan hangsúlyoztuk, hogy nem önmagában az energiaital fogyasztás jelent veszélyt, hanem annak mértéktelensége, illetve alkohollal, esetleg kábítószerekkel való keverése.”

Káros a koffeintartalma?

De mi a helyzet az energiaitalok „erejét” biztosító koffeinnel? Hasznos, vagy káros a szervezetnek? Valóban addiktív? És egy, vagy több fajtája létezik? Erről a kérdésről sokmindent hallottunk már, kérdés mennyi igaz belőle, hiszen vannak olyan kérdések is, amelyek még a tudomány számára sem teljesen világosak.*

Mennyire káros a koffein?

Azt mindenki tudja, hogy a koffein természetes formájában a kávéban és a teában található. Azt már kevesebben, hogy egy erős teában több lehet belőle, mint a kávéban, vagy, hogy a kakaóban is megtalálható. Koffeint egyébként számos fájdalomcsillapítóban is találhatunk, egyrészt mert a vegyület önmagában is enyhe fájdalomcsillapító hatással bír, másrészt pedig mert erősíti egyes fájdalomcsillapítók hatását.

Rá lehet szokni?

Az egyik elterjedt tévhit a koffeinről, hogy függőséget okoz. Ebben van egy picike igazság, de a koffeinre nem lehet úgy rászokni, mint a cigarettára, vagy a drogokra. Azoknál azonban, akik hosszú ideje és sokat fogyasztanak belőle, valóban kialakulhat enyhe függőség, és tolerancia. Az ő esetükben, ha egyik napról a másikra le akarnak szokni a fogyasztásáról, valóban felléphet néhány kellemetlen mellékhatás. Ilyenek a fejfájás, az ingerlékenység, a szorongás, a koncentrációs zavarok, vagy az álmosság. Ezek a tünetek azonban a koffeinmegvonás kezdetétől számított egy-két nap alatt megszűnnek.

Tudunk aludni tőle?

Sokan hiszik, hogy déli 12 után már nem tanácsos koffeintartalmú italokat fogyasztani, pedig ez nem így van. A szervezet ugyanis viszonylag gyorsan feldolgozza a koffeint. Ez azt jelenti, hogy amilyen gyorsan hat, olyan gyorsan el is múlik a hatása. Elsősorban a máj felelős a lebontásáért. Négy-öt óra után az elfogyasztott koffeinmennyiség fele teljesen kiürül a szervezetből, 8 óra elteltével pedig már a 75 százaléka. Hozzá kell tenni, hogy akadnak olyanok is, akik érzékenyebben reagálnak rá az átlagosnál. Az ő esetükben nemcsak az élénkítő hatással kell számolni, hanem idegességgel, és rendetlenkedő gyomorral.

Okozhat-e az energiaital csontritkulást?

A túlzott mértékben fogyasztott koffein - ez számokban kifejezve több, mint napi 745 mg, azaz 10 doboz energiaital, vagy 7 presszókávé kellene hozzá – valóban okozhat fokozhatja a kalcium és magnézium veszteséget, és egyes kutatások szerint az idősebb korosztálynál kimutatható összefüggés van a koffeinfogyasztás és a combnyaktörések gyakorisága között. Más kutatások szerint viszont az, hogy a szervezet mennyire könnyen veszi fel és építi be a kalciumot, egyénenként nagyon változó lehet, mindenesetre az orvosok, különösen 60 év feletti nők esetében azt szokták javasolni, hogy napi két kávénál ne fogyasszanak többet.

Segíthet-e a kijózanodásban?

Sajnos nem. Elterjedt tévhit, hogy a koffeintartalmú italok kijózanítanak, valószínűleg azért, mert élénkítő hatásuk elfedheti az alkohol okozta lelassulást. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az ítélőképesség és a reakcióidő valóban visszaáll normális üzemmódba. Egyes szakértők szerint alkohol és koffein együttes fogyasztása után még veszélyesebb is lehet kocsiba ülni, mint csak „egyszerűen” ittasan. Az utóbbi esetben – általában – az ember tudatában van, hogy helytelen és veszélyes dolgot cselekszik, és próbálja magát összeszedni, óvatosabb. Ha azonban a koffein hatására úgy érzi, kitisztultak az érzékei, akkor nem fog arra törekedni, hogy a szokottnál jobban koncentráljon.

Nem pótolja a folyadékot?

Sokszor halljuk, hogy a koffeintartalmú italok nem pótolják a folyadékot, sőt kiszáradhatunk tőlük, és valóban, nem nehéz párhuzamot vonni a mosdólátogatások száma és az elfogyasztott energiaitalok kávé vagy tea mennyisége közt. Aggodalomra azonban nincs ok, a vizelettel távozó, megnövekedett mennyiségű folyadékot azonban általában kiegyenlíti az, amit a koffein „hordozóanyagával” magunkhoz veszünk.

Olvass tovább a teáról itt >>>

Készíts saját energiaitalt!

Élénkítő hatása talán a boltiét is túlszárnyalja, valójában azonban szupererős teák keverékéről van szó. Előnye, hogy magad döntöd el mennyire legyen erős, és mennyi cukrot teszel bele. Nyáron lehűtve nagyon finom, ezért a túlfogyasztás szinte garantált. A teakeverékhez kell egy rész erős fekete tea, egy rész erős zöld tea és egy rész maté tea. (Ezeket mind, a matét is beleértve meg lehet venni teakereskedésekben, hipermarketekben, és ha jól emlékszem maté-t még dm-ben is láttam.) Tetszés szerint lehet gyümölcsteával, citromhéjjal, és aki szereti, annak gyömbérrel ízesíteni. A gyömbérnek extra élénkítő hatása van, viszont csípős, úgyhogy aki nem ismeri, először óvatosan adagolja. A legjobb, ha egy friss gyömbérdarabkánk van, és abból reszelünk egy kicsit a teába.

*a cikkben szereplő információkat a WebMD.com egészségügyi portál szakcikkei alapján gyűjtöttük össze.

Teából készült italaink receptjéit itt találod >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.