Ahogy az Origo is megírta, az idén júliustól minden műanyagból készült üdítőitalos és ásványvizes palacknál, valamint az italoskartonoknál (pl. gyümölcsleves vagy tejes dobozok) a csomagoláshoz rögzített kupakokat kell használnia a gyártóknak.
Az új kötelezettséget az Európai Unió "egyes műanyagtermékek környezetre gyakorolt hatásának csökkentéséről szóló irányelve" írja elő valamennyi tagállamnak, ami 2019. júniusban jelent meg az Európai Unió hivatalos lapjában. Ennek értelmében már 2023 elejétől kikerültek a polcokra a cégek módosított kupakkal felszerelt termékei, ám egy hónap múlva már csak ilyenekkel talákozhatunk: az Európai Unió ugyanis 2024. júliusától kötelezi a gyártókat arra, hogy csakik olyan palackozott termékeket készítsenek, amelyhez rögzítik a kupakot.
A SUP- (single-use plastics) irányelvnek hívott szabály fő indoka a környezetvédelem, mert az új megoldással a csomagolás egyben marad, így az uniós jogalkotók szerint ezzel csökken az elveszített vagy eldobott kupakok mennyisége. Higiénikusabb is az új változat, mert ivás közben nem kell a kupakot kézben tartani, amivel kiküszöbölhető, hogy a kupak véletlenül leessen és beszennyeződjön.
További járulékos hatás, hogy elvben az újrahasznosítás is hatékonyabb lehet, mivel ha szétválnak a kupakok és palackok, akkor a kupakok a legtöbb esetben a kommunális szemétbe kerülnek, és sokszor az óceánokban végzik, ahol műanyagszigetekké csoportosulnak. Viszont ha egyben marad a kupak és a palack, akkor az újrahasznosító üzembe kerülnek, és könnyebb a válogatás, illetve az újrahasznosítás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.