A kávé finom és egészséges, élénkítő ital. Jólesik a napindító első étkezés részeként, vagy délután, amikor kell még egy kis löket az utolsó munkaórákhoz. Hétvégén pedig a családdal, barátokkal közösen is kiélvezhetünk egy csészes feketét. Az élmény azonban csak akkor az igazi, ha friss kávét kortyolunk, és ez nem sznobizmus. Az újramelegítés során végbemenő kémiai reakciók ugyanis bizonyítottan rontják a kávét ízét.
Nem csak a mikróban történő melegítéssel van a probléma, ha minden, hőhatással járól folyamattal. Ezek eredményeképpen ugyanis a kávé jellegzetes, finom ízét adó aromás vegyületek lebomlanak, ,iközben a keserű jegyek felerősödnek, dominánssá válnak. A savas-keserű ízjegyek egyensúlya tehát az utóbbi felé tolódik, és egy szinte ihatatlan lé lesz a zamatos kávénkból.
A keserűség mellett gondot jelenthet a kávéban található olajok avasodás, ami szintén a hő hatására zajló kémiai reakció eredménye, és borzasztó ízt ad az italnak.
A hőhatások mellett egybként az idő is ellenünk dolgozik. A kávé ízét befolyásolja a hosszú tárolás is, mert az idő múlásával a benne lévő vegyületek tovább bomlanak, ami szintén rontja a minőségét.
A hűtés jó megoldás lehet, ha egy-két adag kávét szeretnénk még megmenteni. Körülbelül 24 óráig nem érezhető jelentős romlás a feketénk ízében, ha behűtve tároljuk. Az így eltett kávét természetesen nem érdemes felmelegíteni, helyette egy hűsítő jegeskávét készíthetünk belőle.
A jegeskávé a receptjét itt találjátok>>>
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.