Az Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology című amerikai tudományos folyóiratban megjelent tanulmány arról a kísérletről számolt be, amit a Clevelandi klinika szív- és érrendszeri központjának kutatói, az eritritet vizsgálva, 20 egészséges emberen végeztek el. A teszt során reggelente, éhgyomorral kellett érkezniük, vért vettek tőlük, majd a résztvevők fele 30 gramm eritritet tartalmazó italt kapott, míg a csoport másik fele ugyanennyi cukorral ízesített folyadékot. Fél óra múlva újból vért vettek tőlük, és amikor a mintákat összevetették, kiderült, hogy egyrészt az eritrit szintje ezerszeresére nőtt a vérben az ezt tartalmazó ital fogyasztása után, míg a cukros italtól kismértékben nőtt meg a vércukorszint; másrészt a vérlemezkék aktivitása, vagyis a véralvadás tempója is jelentősen megugrott. Ez utóbbi azért különösen aggasztó, mert ezzel igencsak megnő a vérrögök kialakulásának, így az érelzáródásnak, így a szívrohamnak és a stroke-nak az esélye is.
Az Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology című amerikai tudományos folyóiratban közölt tanulmány vezető szerzője, Stanley Hazen már egy 2023-as publikációban – amelynek szintén az eritrit hatásmechanizmusa állt a középpontjában – is hasonló megállapításokra jutott.
A tanulmányt bírálta a Calorie Control Council nevű iparági szervezet: a CNN-nek elmondták, hogy a kontrollcsolport tagjai túl sok eritritet kaptak, hiszen a 30 gramm majdnem a négyszerese annak, amit az Egyesült Államokban egy ital maximálisan tartalmazhat. Hazen szerint ugyanakkor a 30 gramm megegyezik azzal, amit egy jellemző cukormentes üdítőital, jégkrém vagy muffin tartalmaz – különösen, hogy az emberek ezekből többet is fogyasztanak egy adagnál.
A kutatók konklúziója szerint a kis mennyiségben, alkalmilag fogyasztott, normál cukorral édesített édességek és üdítők előnyösebbek lehetnek, mint az eritrit nevű cukoralkorral édesített változatok. Különösen igaz ez azokra, akiknél eleve magasabb valamilyen okból a szívroham vagy a stroke kockázata – teszik hozzá a tanulmány szerzői.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, tavaly az aszpartám volt porondon az édesítőszerek közül: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) két szakértői bizottsággal együttműködésben vizsgálta a cukorpótló rákkeltő hatását. Végül arra a megállapításra jutottak, hogy nem áll rendelkezésére meggyőző bizonyíték az aszpartám egészségkárosító hatásáról, és azt javasolta, hogy az emberek tartsák a fogyasztást a biztonságosként meghatározott napi érték (40 milligramm/testtömeg-kilogramm) alatt. Ezt a szintet 1981-ben határozták meg, és a szabályozó hatóságok világszerte alkalmazkodtak hozzá. A WHO rámutatott: egy 60-70 kilogrammos embernek naponta több mint 9-14 doboz üdítőitalt kellene meginnia ahhoz, hogy aszpartámfogyasztása meghaladja a biztonságos értéket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.