A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Mákos guba  recept
Mákos guba
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Egészséges

5 étel, amivel megelőzhető az elbutulás

főtt tojás
Fotó: Shutterstock
Az (időskori) demencia sajnos rengeteg embert érint - jó hír viszont, hogy sok esetben szinten tartható vagy megelőzhető. Például a megfelelő táplálkozással. Máris mutatjuk, hogy hogyan!

A demencia kifejezést, azt orvosi nyelvben általában több különböző betegség leírására használják. Ezek minden esetben az agyra hatnak és a memória fokozott romlását eredményezik, egy folyamatos leépüléssel járó kóros agyi tünetcsoportról van szó.
A demenciának ma már több mint száz fajtáját különböztetik meg. Leggyakoribb formája az Alzheimer-kor, Előfordulása az életkor előrehaladtával rohamosan növekszik, a 65 év feletti lakosság 5-10%-a érintett.
Az Exeter Egyetem kutatói fontos összefüggésre jöttek rá, kísérleteik során. Arra az eredményre jutottak, hogy a D-vitamin hiányban szenvedőknél 42%-kal valószínűbb a folyamatos agyi leépüléssel járó betegségek kialakulása. Ez pedig rámutat arra, hogy mennyire fontos odafigyelni a megfelelő étkezésre.

Mutatunk öt hasznos példát arra, hogy mit érdemes mindenképpen fogyasztani!

 

Hal

Első helyen a hal szerepel. Remek választás lehet például a szardínia, a lazac vagy a tonhal, ezek a D-vitaminon kívül rengeteg omega-3-at és B-vitamint is tartalmaznak, amik szintén hasznosak az agy fitten tartásához is. De persze más tengeri halak is szóba jöhetnek.

Tojás

A tojás tele van A-, B-, E- és D-vitaminnal, ráadásul megunhatatlan. Változatos reggeli fogások készülhetnek belőle, ham & eggs, rántotta, omlett, vagy kemény tojás formájában, de ebédhez vagy vacsorához is kivalló feltétként, például a tükörtojás valamilyen főzelék mellé. Ha szereted a tojást, mindenképpen érdemes rendszeresítened az étrendedben.

Máj

A máj kivalló D-vitamin-forrás, emellett sok A-vitamin is van benne és vasban, rézben, cinkben, mangánban, szelénben is gazdag. Érdemes időnként beépíteni az étrendbe. Egy kis máj feldobhatja a levest, de főételnek is kiálló, például resztelt máj formájában, de májpástétomként uzsonnának is remek.

Zöldségek

Ideális esetben hetente legalább hat adag leveles, zöld zöldséget, és hat adag másmilyen zöldséget érdemes fogyasztani. A leveles zöldségek közül remek választás a sóska, de ide tartoznak a salátafélék, a káposzta, kelkáposzta, kelbimbó és a brokkoli is. A répa, retek, karalábé vagy zeller a levesbe is jól jön, de némelyik magában, nyersen is elrágcsálható, olykor nasi helyett.

Magvak

Hetente öt-hét alkalommal érdemes egy-egy marék olajos magvat fogyasztani. Diót, mogyorót, mandulát, kesudiót, pisztáciát… Dúskálnak, az agy számára is fontos, vitaminokban, ráadásul nagyon finomak is. A sózott, zacskózott változat helyett, inkább a kimérve kapható natúr magvakat ajánljuk!

Fontos kiemelni, hogy a megfelelő étkezés mellett a demencia elkerüléséhez lényeges a rizikófaktorok minimalizálása is. A kockázati tényezők közé tartozik a dohányzás, a nem megfelelően szinten tartott cukorbetegség, a mozgásszegény életmód, a kevés vagy rosszminőségű alvás, és a szegényes szociális kapcsolatok.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.