Jöjjenek előbb a technikai információk:
A kurkuma gyógyító hatásáról már időszámításunk előtt 1500-ban tudtak Indiában, amiről a szent Védákban maradt ránk írásos bizonyíték. A legkorábbi időkben emésztési gondokra, megfázásra és sebgyógyításra használták, de aztán fokozatosan fény derült gyulladáscsökkentő hatására, erős antioxidáns mivoltára, és vércukorszint stabilizáló hatására is.
Rajongói szerint univerzális gyógyszer. Alkalmazható láz, fertőzések, ízületi panaszok és májbetegségek ellen, nehéz ételek fogyasztása után jelentkező teltségérzetre, gyomorégésre, felfúvódásra, bélgörcsökre, és általános méregtelenítésre is jó. A gyökér pépes kivonatából készített italt pók- és skorpiócsípés, vagy kígyómarás után itatták a pácienssel, mivel vértisztító hatást is tulajdonítanak neki.
No és persze a gasztronómiában is igen népszerű. Gyönyörű, élénksárga színe miatt a curry egyik fő alkotója, de az ázsiai konyhában a rizs színezésére is előszeretettel használják.
És hogy hol szerezhetjük be ezt a csodaszert? Mindenhol. Porrá őrölt változatban, fűszerként még a kisebb élelmiszerboltokban is megvehetjük, aki pedig szeretne friss gyökérhez jutni, az az inteneten nézhet utána, ahol számos termesztő kínálja – néhány száz forintért – a rizómának is nevezett gyökérrészt.
Most pedig néhány tipp, hogy hogyan is csempészhető be a kurkuma a mindennapi étkezésünkbe. Ehhez nem árt tudni, hogy bár a színe fantasztikusan intenzív, ugyanez nem mondható el az ízéről, ami inkább semleges, talán egy picit kesernyés. Ezért aztán mind édes, mind sós ételekben felhasználható.
Ezt a sárga színű rizst nagyon egyszerűen elkészíthetjük, elég csak a kívánt színtől függően 1-vagy 2 teáskanál kurkumát szórni a megpirított rizs felöntővizébe. Persze ha igazán finomat szeretnénk készíteni főzhetjük a rizst kókusztejben, és adhatunk hozzá apróra vágott hagymát, egyéb zöldségeket is. Így már önálló egytálételként is fogyasztható.
A tejbe szórjunk egy teáskanálnyi kurkumaport, fél teáskanál fahéjat, egy csipet őrölt gyömbért, és tegyünk bele egy kanál mézet. Egy csipet frissen őrölt bors is mehet bele, nem fogja elrontani! Melegítsük a tejet lassú tűzön, kb. 40 fokra, hogy a méz jótékony enzimjei ne károsodjanak. Nagyszerű lefekvés előtti ital, nyugtató és emésztésjavító hatása miatt.
Egyszerű frissítő, ami jó választás, ha valaki nem szeretne cukros üdítőt inni. Vágjunk fel egy darab friss gyömbért (ízlés szerint 3-5 centis gyökeret) ugyanennyi (meghámozott) kurkuma-gyökeret, és egy citromot, szeletekre. Öntsük fel fél liter szénsavas ásványvízzel és tegyük a hűtőbe egy órára. Különleges frissítő nyári üdítőt kapunk.
Ugyanúgy készül, mint az egyszerű capuccino, csak a végén (a tejhab előtt) tegyünk a forró kávéba egy-egy csipet őrölt kardamomot, őrölt kurkumát, és fahéjat. Azért a tejhab előtt, mert valami miatt a fahéj és a kurkuma pillanatok alatt eltűntetik a habot a kávéról, legalábbis nálam. És hogy miért sport? A kurkuma az ízületekre van jótékony hatással, a kardamom a szívet erősíti, a fahéj pedig a vércukor szintet tartja rendben. A koffein energizál, felélénkít, szóval egy ilyen hajnali capuccino után edzéssel indulhat a nap.
Az esti koktélozásnál sem kell lemondani a kurkumáról. Biztosan a vendégség sztárja lesz az arany pina-colada, aminek elkészítéséhez nem kell más, mint egy banán, kb. ugyanakkora súlyú felkockázott ananász (legjobb friss ananászból), egy deci kókusztej, egy deci ananászlé, és egy teáskanál kurkuma. Mindezt tegyük a turmixgépbe turmixoljuk össze, öntsük pohárba, adjunk hozzá 5 cl fehér rumot (kihagyható), egy szívószálat, meg jégkockát. Nemcsak finom, gyönyörű is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.