Mákos guba  recept
Mákos guba
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Minestrone recept
Minestrone
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Praktikus

Így ellenőrizd, hogy ehető-e még darált hús, ha nem akarsz egy kiadós ételmérgezést

A darált marhahús egy igazi Jolly Joker, hiszen különböző nemzetek több száz receptjének kedvelt alapanyaga. Sokoldalúan felhasználható, így az ínyenceknek és a válogatósoknak egyaránt megfelel. Felhasználása során azonban körültekintőnek kell lennünk, mert könnyen megromlik. Íme három módszer annak megállapítására, hogy felhasználhatod-e még a húst!

Nagyban megkönnyíti a dolgunkat a vákuumozott műanyag dobozban kapható, konyhakész darált hús. Hajlamosak vagyunk akár több adaggal is beszerezni, pedig nem árt az óvatosság: kényes áru, így alaposan vegyük szemügyre, mielőtt elkezdenénk vele dolgozni.

Ellenőrizzük a hús színét

Meglepő módon a darált marhahús színe nem mindig árulkodó. A hús ugyanis gazdag egy mioglobin nevű pigmentben, amely felelős a vas és az oxigén szállításáért az izmokba. Ha ez a pigment ha levegővel érintkezik, élénkpirosra vált. Mivel nagyon jól néz ki, a legtöbb élelmiszer áruház speciális műanyag fóliát használ, amely átengedi az oxigént, így a darált marhahús felső rétege élénk piros színű lesz. Hogy mi ezzel a probléma? A látványosan szép, piros alsó réteg alatti húshoz nem jut oxigén, így az szürkéssé válik.

A darált hús kényes áru, így alaposan vegyük szemügyre, mielőtt elkezdenénk vele dolgozni /Fotó: Shutterstock
A darált hús kényes áru, így alaposan vegyük szemügyre, mielőtt elkezdenénk vele dolgozni /Fotó: Shutterstock

Ez a folyamat minden olyan marhahús esetében végbemegy, amelyet a fagyasztóban tárolunk. Mindezek ellenére az ilyen hús fogyasztása teljesen biztonságos, a színe csupán azt jelzi, hogy lefagyasztottuk. Ha viszont a marhahús felső rétege szürkés vagy barna, akkor inkább dobjuk ki a húst. Akkor is kukázzuk ki, ha penészfoltok jelennek meg: ekkor a hús fehéres, kékes színű.

Szagoljuk meg a húst

A friss darált marhahús illata semleges, enyhe vasaromával. Enyhén savanykás szaga lesz, ha közeledik a lejárati dátum – ekkor még felhasználható a hús. De ha már érezni a bomló fehérje jellegzetes, rothadó szagát, semmiképpen ne fogyasszuk el! Ha nem vagyunk biztosak az „orrunkban”, kétségeink vannak, dobjuk ki a húst! Inkább nyeljük le az anyagi veszteséget, mint a baktériumokat.

Figyeljük meg a hús textúráját

A darált marhahús legnagyobb kockázati tényezője a szalmonella és az E. coli. Ezek a baktériumok nem befolyásolják a hús színét és a szagát sem, ezért fontos, hogy megtapogassuk a húst. A friss darált marhahús kemény, és ha az ujjaink között összenyomjuk, szépen szétomlik. A romlott hús nyálkás és ragacsos, nem fog könnyen összetörni.

Mi történik, ha romlott darált marhahúst eszünk?

Ha marhahúst nem megfelelően kezelik, tárolják vagy egyszerűen már túl régi, kórokozók szaporodhatnak el, amik a szervezetbe jutva ételmérgezést okoznak. A tünetek általában gyomorgörcs, gyomorfájdalom, hányás, hasmenés, hidegrázás és/vagy láz. A tünetek már a fogyasztás után 1 órával is jelentkezhetnek, de előfordul, hogy 72 óra is eltelik a rosszullétig, és általában egy hétnél rövidebb ideig tartanak.

Hogyan marad friss a darált hús?

A darált marhahús megfelelő feldolgozása, csomagolása és tárolása a legjobb módja, hogy megakadályozzuk, hogy a hús megromoljon. Kezdjük azzal, hogy az üzletben alaposan megvizsgáljuk a dobozt! Érintésre hidegnek kell lenni, és dobozon nem lehet sérülés (sem lyuk, sem karcolás), a hús pedig piros legyen. Ügyeljünk a lejárati dátumra! A legjobb, ha hűtőtáskában visszük haza a húst, és otthon egyből hűtőbe tesszük. A keresztszennyeződés elkerülése érdekében a darált marhahúst zacskóba csomagolva tároljuk a hűtőszekrény alsó polcán arra az esetre, ha a lé kifolyna a csomagból.

A darált húsnál a legnagyobb kockázati tényező a szalmonella /Fotó: Shutterstock
A darált húsnál a legnagyobb kockázati tényező a szalmonella /Fotó: Shutterstock

A lejárati dátumig használjuk fel vagy fagyasszuk le! A kiolvasztott darált marhahús akár két napig is eláll a hűtőben – feltéve, ha ott olvasztottuk ki. Ha azonban a felengedéshez mikrohullámú sütőt vagy hideg vizet használtunk, azonnal készítsünk belőle valami finomságot. Az elkészül darált marhahúsos ételt azonnal tálaljuk, vagy a főzést követő két órán belül hűtsük le. Légmentesen záródó edényben tárolva a maradék étel három-négy napig még fogyasztható.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.