Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Mákos guba  recept
Mákos guba
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Holstein szelet recept
Holstein szelet
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Érdekességek

Így fagyaszd le a húst, a zöldséget a gyümölcsöt, hogy sokáig friss maradjon!

Ha a fagyasztóban lévő húson szürkés foltot látunk, vagy ha jégkristályok borítják a jégkrém  felszínét, eltöprengünk, hogy vajon biztonsággal fogyasztható-e így az étel? Ennek jártunk utána.

A rohanós hétköznapokon és a lusta hétvégéken is életmentő lehet a fagyasztóból elővett étel. Nem jó érzés, ha nem a várt látvány tárul elénk...

Na de mi történt?

Egyszerűen kiszáradt az étel, amit lefagyasztottunk. A jégkristályok az ételből kikerült nedvességből állnak össze. A magasabb víztartalmú, nem szorosan lezárt csomagolású élelmiszereknél, vagy azoknál, amelyek gyakran vannak ingadozó hőmérsékletnek kitéve, nagyobb valószínűséggel játszódik le ez a folyamat, míg a jól fagyasztható és jól tárolt élelmiszerek biztonságban vannak.

Árulkodó látvány

A legtöbb fagyasztott élelmiszeren egyből látható, hogy valami történt. Bizonyos élelmiszertípusoknál azonban nem a jegesedés árulkodó, hanem az étel megváltozott színe.

Marha- és sertéshús
A húson barna vagy szürkés foltok jelennek meg. Ezek az elszíneződött területek biztonsággal fogyaszthatók, de főzés után is szárazak és keményebbek maradnak.

Csirkehús
Gyakori látvány, hogy a fagyasztóból elővett csirkemell széle bézs vagy szürke színű. Sütés után a csirke ezen részei szárazak, rágósak maradnak, de az egészségre nem ártalmasak.

Gyümölcsök és zöldségek
Amellett, hogy a fagyasztott finomságokat jégkristályok borítják, a zöldségek és gyümölcsök töppedtnek tűnnek. (Ahogy csökken a nedvességtartalmuk, úgy zsugorodnak.)

Jégkrém
Az egyik legnagyobb veszteség a fagylaltimádókat éri: még ha le is kaparjuk a jégkristályokat, a jégkrém íze már soha többé nem lesz olyan, mint frissen.

Elméletileg tehát bátran fogyaszthatóak ezek az ételek, bár az ízükben és/vagy az állagukban lehet változás.

A megfelelő, fagyálló doboz vagy műanyag tasak elengedhetetlenül fontos (Fotó: Shutterstock)
A megfelelő, fagyálló doboz vagy műanyag tasak elengedhetetlenül fontos (Fotó: Shutterstock)

Hogyan előzhető meg az ételek kiszáradása a fagyasztóban?


1. Készítsük elő az ételt fagyasztásra

Mindig várjuk meg, hogy az ételek kihűljenek fagyasztás előtt. Ez azért fontos, mert a forró ételek megemelhetik a fagyasztó belsejének hőmérsékletét, ami a környező élelmiszerek részleges felolvadásával járhat. A hőmérséklet-ingadozás és az újrafagyás pedig károsíthatja a már bent lévő élelmiszereket.


2. Használjunk légmentesen záródó tárolóedényeket, zacskókat

Költségkeretünktől és az élelmiszer típusától függően használhatunk fagyasztózacskót, fagyasztásra alkalmas műanyag- vagy üveg edényt. A zacskókból próbáljunk meg minél több levegőt eltávolítani és légmentesen lezárni azt. A legjobb, ha vákuumozó géppel csomagoljuk a fagyasztásra váró élelmiszereket.

3. Állítsuk be a fagyasztót a megfelelő hőmérsékletre

A megfelelő hőmérséklet biztosítja az élelmiszerek gyorsabb fagyását. A legtöbb fagyasztón van gyorsfagyasztás opció, ezt mindképpen használjuk, ha nagyobb mennyiségű ételt szeretnék így tartósítani. A hőmérsékletet semmiképpen ne emeljük, a baktériumok, penészgombák ugyanis azonnal szaporodni kezdenek.

4. Ne hagyjuk sokáig nyitva a fagyasztószekrény ajtaját

Ha túl sokáig marad nyitva a fagyasztó ajtaja, a belső hőmérséklet ingadozhat, ami fokozza a jégkristályok képződését. Mindig gyors, határozott mozdulatokkal vegyük ki azt, amire szükségünk van. Bevásárláskor a fagyasztásra szánt termékeket a hűtő közelében helyezzük el, így csökkenteni tudjuk a pakolás idejét.

A jól átgondolt, rendszerezett tárolás nagyon fontos, így nem kell keresgélnünk a nyitott fagyasztó előtt akár hosszú perceken keresztül.

5. Ne hagyjuk sokáig a fagyasztóban az élelmiszereket

Bár számos módszer létezik arra, hogy rövid távon megelőzzük a fagyasztott élelmiszerek kiszáradását, a helyzet az, hogy egy étel sem tárolható a végtelenségig a fagyasztóban sem. Ezért fontos, hogy rendszeresen átpakoljuk a fagyasztó tartalmát úgy, hogy a régebbi ételek kerüljenek előre, így azokat előbb fel tudjuk használni. Címkézzünk fel mindent, amit a fagyasztóba teszünk: a címkén szerepeljen az, hogy mi van a tasakban, dobozban és a lefagyasztás dátuma. Így mindent fel tudunk használni azelőtt, mielőtt megromlana.

6. Kerüljük az élelmiszerek felolvasztását és újrafagyasztását

Az élelmiszerek kiolvasztása folyadékveszteséggel jár, így az újrafagyasztás során még nagyobb az esélye a kiszáradásnak. Az élelmiszerek felolvasztását és újrafagyasztását megelőzhetjük, ha kisebb adagokat fagyasztunk le.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.