Az jól tudjuk, hogy a pitetésztához például jéghideg alapanyagokra van szükség. A vajnak és a víznek is hidegnek kell lennie, hogy omlós legyen a végeredmény. Ezzel szemben vannak olyan esetek, amikor épp a szoba-hőmérsékletű hozzávalóktól lesz ízletes és megfelelő állagú az étel.
A hideg tojás viszkózusabb, vagyis sokkal nehezebb elkeverni egyrészt a fehérjét a sárgájával, másrészt az egész tojást a többi hozzávalóval. Az alapanyagok jobb vegyülése simább, lazább és egyenletesebb tésztát eredményez. Emellett ha a tojás túl hideg, a zsiradék megszilárdulhat, ami megakadályozhatja a megfelelő emulgeálást, ettől sűrű, tömör és egyenetlen textúrájú lesz a tészta.
A sütés művészetét a tudománnyal ötvöző Half Batch Baking Instagram-oldalán közzétett videóban szemmel látható a hideg és a szoba-hőmérsékletű tojás közti különbség, ahogyan az is, mennyire más végeredményt kaphatunk sütéskor.
Ha a recept a szoba-hőmérsékletű alapanyag használatát írja elő, de ezt későn veszed észre, még akkor sincs veszve semmi. Ha nincs fél órád, hogy a konyhapulton hagyd kissé felmelegedni a tojásokat, tedd azokat egy tálba, és önts rájuk meleg vizet, és hagyd ebben 10-15 percig. Ha pedig a tojásokat szét kell választani, akkor a sárgáját és a fehérjét is tedd egy-egy kis tálkába, amit helyezz bele egy nagyobb, meleg vízzel megtöltött edénybe, és így hagyd állni negyedórát.
Azokban a receptekben, ahol a tojást egészben vagy szétválasztva, cukorral kell habbá verni – szuflék, piskóták vagy például a habcsók esetében – jobb, ha szoba-hőmérsékletű tojásokat használunk. Ezeknek nagyobb lesz a térfogata, ami segíti a tészta megemelkedését.
(Forrás)
(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.