Sajnos, mi magyarok kevés halat eszünk. A magyar átlagfogyasztás évente három kiló, tőlünk nyugatabbra, Európában, ennek sokszorosa, 13 kiló körüli, pedig ott nem szokás karácsonykor halászlevet enni. A norvégok vagy a japánok évente akár 60 kiló halat is elfogyasztanak, melynek nagy része persze tengeri hal. Mi ennyi húst eszünk összesen egy év alatt. Reméljük, hogy ez a tendencia folyamatosan javul. A hal fontos és egészséges táplálék, és nemcsak a tengeri halak, hanem a hazai fajták, a jó balatoni fogas, a tiszai kecsege, a sebespisztráng is gyakrabban kerülhetnének a tányérunkra. Örvendetes, hogy például az idei bajai halászléfőző versenyen, több mint 2000 bogrács alatt ropogott a tűz.
Igen, igen, mert kezdetben halászlynek neveztetett e nemes étek. Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy Brezetzky Sámuel nevű utazó, ő már 1800-ban megemlíti a „halászlyt” német nyelvű útleírásában. Innentől kezdve egyre több írásos dokumentumban olvashatunk a halászokról, akik kis halászkunyhóik előtt bográcsban készítették a halászlevet. 1822-ből a keszthelyi uradalom szerződéseiből tudjuk, hogy a halászok az uraságnak kötelesek voltak jóféle halakból halászlevet készíteni, ha az úgy kívánta. Érdekes, hogy az első halászlé receptekben gyakran találunk petrezselymet és kakukkfüvet is az ízesítőanyagok között.
Hal, de milyen? Egyszer apróhal az alapléhez, törpeharcsa, keszeg, kárász, cigányhal, illetve a nemesebb halak fejei, uszonyai, farokvégei. És a halhús: ponty, fogas, harcsa, márna, compó, kecsege. Aki otthon bevállalja a tisztítást, gyakran beleteszi a halvért, a halmájat, az ikrát is, és a halszeletek alatt összegyűlt húsnedvek sem maradnak ki. Ízesítésre: hagyma, pirospaprika, só biztosan. A paprika minőségére ügyeljünk! Tájegységtől függően kerülhet bele: fokhagyma, burgonya, babér, kakukkfű, petrezselyem, paprika és paradicsom is.
A halaprólékra hagyma kerül. Erre jönnek a kishalak és újra hagyma. Erre kerül a ponty (és hagyma), a harcsa (és hagyma), majd más halak. A ponty van túlsúlyban. Szeletekre vágott zöldpaprika, paradicsom, pirospaprika fele. Vízzel felengedés következik, majd gyors forralás. A végén újabb paprikázás. Nincs benne tészta.
Az apróhalból, ízesítőkből, hagymából készült alaplevet főzés után átpasszírozzák. A tetején összegyűlt zsiradékra tesszük a paprikát és ebben a lében főzzük meg a nemesebb halhúst. Tésztával fogyasztjuk, mely lehet: gyufa, lebbencs és széles metélt is.
Az apróhalból alaplé készül, majd szűrés egy másik edénybe a hal sűrűjének gyengéd passzírozásával. Pirospaprika, paradicsom, zöldpaprika, csípős paprika kerül még bele. Az előre besózott halszeleteket a végén tesszük hozzá, és mérsékelt tűzön főzzük készre.
Soha nem készítettem még halászlevet, enni sem igazán sokszor ettem, inkább mindig csak megkóstoltam. Érdekes, hogy a hipermarketben, ahol a halat vettem, csak én voltam „viszonylag fiatal” a nem rövid sorban, ebből azt gondolom, hogy a fiatal családanyák nem feltétlenül a halászlé főzésével töltik az ünnep előtti napjaikat. Utólag azt mondom, érdemes volt rászánnom néhány órát, a tesztadagot óriási ováció fogadta, mely - remélem - nem csak a halászlé ritka fölbukkanásának, hanem ízének is szólt.
Hozzávalók:
1 kg kárász (tisztított)
1 kg pontyfilé (nem annyira szálkás)
10 dkg pirospaprika
1 paradicsom
1 paprika
4 fej vöröshagyma
só
A tisztított kárászt feldaraboljuk, és egy nagy edénybe tesszük néhány pontyfilé társaságában. A halra dobjuk a felkockázott hagymát (nem muszáj apróra kockázni, az íze a fontos, úgyis átpasszírozzuk majd), 3 evőkanál édesnemes pirospaprikát és 1 evőkanál sót. Vízzel felöntjük, és kb. 1 órán át főzzük. 30 perc után hozzáteszünk 1 paprikát és 1 paradicsomot. Ha kész, egy másik lábosba szűrjük, passzírozzuk a levet. A maradékból kiválogatunk kb. 20 dkg halhúst, amit jól összeturmixolunk, majd lassan a léhez adjuk és elkeverjük. A besózott pontyszeleteket a forró alaplébe tesszük, sózzuk, és hozzáadunk még 7 evőkanál pirospaprikát. Fél órát főzzük, majd tálaljuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.