A kocsonya egy hagyományos, minden európai nép konyhájában fellelhető hideg étel, amely sajátos „kocsonyás” állagát a megdermedt, zselatint tartalmazó levének köszönheti. Az első, kocsonyával kapcsolatos magyar írásos emlék 1544-ből való, azóta rendületlenül készülnek a finomabbnál finomabb kocsonyák szerte az országban.
Az biztos, hogy a tiszta, szinte áttetsző, finoman rezgő kocsonya az igazi, de hogy mi kerüljön bele, arról már megoszlanak a vélemények. Van, aki szerint csakis füstölt hússal az igazi, de akad, aki zöldségek nélkül nem is nyúlna hozzá – és még nem beszéltünk a babos változatról, ami egyre népszerűbb az elmúlt években, vagy a tojásos kocsonyáról, ami sokak kedvence. Nincs kőbe vésett recept, hogyan is kell elkészíteni, egyszerűen csak figyelni kell néhány dologra.
Minél több, változatosabb, annál jobb: a hús mellett mehet bele a malac füle, farka, csülök, köröm, bőrkedarabok, hiszen ezeknek a kollagéntartalma miatt zselésedik meg a kocsonya. Ezek hiányában a lé nem dermed meg, hiába próbálkozol.
A kocsonyafőzés nem gyors munka! Csak akkor lesz jó, ha legalább 4-5 órán keresztül, lassú tűzön főzöd. Miközben gyöngyözve, lassan fő, a bőrös húsokból a zselésítőanyag kifő, és biztosan meg fog dermedni a lé. Ha sokáig főzöd, a kocsonya leve szép tiszta lesz.
Hozzáértők szerint fokhagyma nélkül semmit sem ér az egész: ez a fűszer a kocsonya szíve és lelke. Ne sajnáld, adj hozzá bőven – a legjobb, ha ne fokhagymanyomón préseled, hanem vékony cikkekre vágod.
Hozzávalók:
Elkészítése:
/Forrás: ripost.hu/
(Nyitókép: Mindmegette)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.