Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Mákos guba  recept
Mákos guba
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Minestrone recept
Minestrone
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Karácsony

Mákot vásárolsz? Erre figyelj és tökéletes lesz a belőle készült ünnepi desszert!

A mák egy igazi szuperélelmiszer, amit főleg az ünnepi időszakban fogyasztunk nagyobb mennyiségben: a mákos guba, a mákos bejgli, vagy éppen a pozsonyi kifli nélkül a legtöbb helyen elképzelhetetlen a karácsony. Ha most vásárolsz mákot, mutatjuk, hogy mire figyelj, és néhány érdekességet is elárulunk erről a finomságról.

A mák a magyar gasztronómiában hagyományosan fontos szerepet tölt be, elsősorban különböző édességek, desszertek fő alapanyaga. Az év végi ünnepek kapcsán különös jelentőséget kap, hiszen a karácsonyi bejgli sokak számára elképzelhetetlen lenne gazdag máktöltelék nélkül.

Mákos bejgli vagy kalács nélkül nincs ünnep / Fotó: Shutterstock

Mit kell tudni a mákról?

A mák a boglárkavirágúak rendjébe tartozó mákfélék családjának névadó nemzetsége, ahová például a pipacs is tartozik, mérsékelt és hideg égövi növény.

Miért szeretjük a mákot?

Elsősorban finom, gazdag ízvilága miatt fogyasztjuk, de fontos, hogy tele van értékes vitaminokkal és ásványi anyagokkal, például B1-, B2-, B3-, B6-, E-vitaminnal, valamint vassal, cinkkel, mangánnal, foszforral és magnéziummal. Kiemelkedő kalciumforrás, mely foszfortartalma révén segíti a hatékony felszívódást, így támogatja a csontok egészségét, hozzájárulhat a csontritkulás megelőzéséhez és a fogképzéshez. Jó hatással van a vérkeringésre, csökkenti a vérnyomást, és erősíti az immunrendszert, emellett stresszoldó és idegerősítő hatása is ismert. A mákmagok béltisztító tulajdonságukkal óvják a gyomor nyálkahártyáját, segítenek a bélcsatornák tisztításában, miközben a székrekedés vagy puffadás ellen is hatékonyak. Jótékonyan befolyásolják a koleszterinszintet, serkentik a szellemi teljesítményt, és gyulladáscsökkentő hatásuk révén sebek, valamint menstruációs panaszok kezelésében is segítségül hívhatók. 

A mákot étrend-kiegészítőként is fogyaszthatjuk: a ledarált mákot kevés vízzel összekeverjük, mézzel ízesíthetjük, gőz fölött kissé összemelegítjük, dunsztosüvegbe tesszük, majd a hűtőbe tároljuk. Naponta 1 evőkanállal fogyasszunk belőle.

Egyre drágább mulatság 

Az elmúlt években egyre mélyebben kell a pénztárcánkba nyúlni mák vásárlásakor: a KSH adatai szerint 2021-ben 2088 forintba került egy kiló mák, 2022-ban 2309 forint volt, tavaly pedig már átlagosan 2733 forintért tudtunk megvásárolni egy kilogramm mákot. Most a budapesti termelői piacokon a hazai étkezési mákot 2480 és 3500 forint közötti áron, a nagyobb szupermarketek polcain pedig 2435 és 3156 forint kilónkénti áron vásárolhatunk mákot.

A legjobb, ha otthon frissen daráljuk a mákot / Fotó: Shutterstock

Ezekre figyeljünk, ha mákot vásárolunk

Mák vásárlásakor érdemes néhány szempontot figyelembe venni, hogy a lehető legjobb minőséget válasszuk, és így a belőle készült édességek tökéletesek legyenek.

  • A mák gyorsan avasodhat, különösen, ha darálva vásároljuk. Mindig ellenőrizzük a csomagolás dátumát, és ha lehetséges, inkább egész mákot vegyünk, és otthon frissen, sütés előtt daráljuk le.
  • Ha piacon vásárolunk, szagoljuk meg a mákot! A jó minőségű máknak enyhe, diós illata van. Az avas mák jellegzetesen kellemetlen, olajos szagot áraszt, amit nem szabad megvenni.
  • A friss mák sötétkék vagy szürke árnyalatú egyenletes színű. Ha foltos, túl száraz, vagy „porosnak” tűnik, inkább ne vegyük meg.
  • A mákot száraz, hűvös helyen tároljuk!

Így marad sokáig friss a mák

A mák tovább megőrzi a frissességét, ha lefagyasztjuk, hiszen az avasodási folyamatot, ami a mákban található természetes olajok miatt természetes jelenség, a hűtés lelassítja. A darált és az egész mákot is légmentesen záródó tasakba vagy edénybe tegyük a fagyasztóba. Ezzel a módszerrel a mák akár egy évig is tárolható. Felhasználás előtt a fagyasztott mákot szoba-hőmérsékleten hagyjuk kiolvadni. 

A mák számos gyógyszer alapanyaga: elsősorban a máktok szárított tejnedvét használják fel ehhez, amely gazdag fájdalomcsillapító és görcsoldó alkaloidokban. 

Ha szeretnél egy isteni finom mákos édességet készíteni, válogass a finomabbnál finomabb mákos receptjeinkből!

(Forrás)

Kiemelt kép: Shutterstock

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.