Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Mákos guba  recept
Mákos guba
Egészséges

Mellkasi fájdalom és erőtlenség? Durva tünetei is lehetnek a vashiánynak

A problémának számos oka lehet, gyanakodhatunk rá nem múló erőtlenség, kimerültség, hajhullás, de akár mellkasi panaszok esetén is.

A vashiány (hypoferraemia) az egyik leggyakoribb hiánybetegség, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a Föld népességének egyharmadát érinti. A közismert mikroelem nélkül az oxigén nem képes eljutni a sejtekhez, vagyis a vas megfelelő mennyiségű jelenléte kulcsfontosságú az ember életképessége szempontjából. Amennyiben a táplálékkal bevitt vas nem elegendő az élettani funkciók ellátásához, a szervezet elkezdi felhasználni az elraktározott készleteket. Tulajdonképpen ez vezet az érzékelhető tünetek kialakulásához. Egy idő után a vasraktárak teljesen kimerülhetnek, és ebben a fázisban már a vérképzésben is zavar keletkezik. Ilyenkor nem egyszerű vashiányról van szó, hanem vashiányos vérszegénységről, ami tovább súlyosbítja a fennálló panaszokat.

Miért kevés?

Nagyon leegyszerűsítve három fő ok miatt alakulhat ki hiányállapot: ha a korábbihoz képest megnő a vasszükséglet, ha fokozott vérzés lép fel, illetve ha valami akadályozza a táplálékkal bevitt vas felszívódását.

1. Az intenzív növekedési, fejlődési szakaszokban természetes módon több vasat használ fel a szervezet, ezért a vashiány nem ritka gyerekeknél, kamaszoknál, és kifejezetten gyakori várandós nőknél. A rendszeresen komoly fizikai terhelésnek kitett sportolóknál szintén figyelni kell a vaspótlásra.

2. Fokozott vérveszteséghez vezethet nőknél az erőteljes, esetleg kóros menzesz, illetve valamilyen akut vagy krónikus vérzés (baleset, műtét, májbetegség, nyelőcsővérzés, krónikus aranyér, bélrendszeri tumorok). A klimaxon átesett nőknél, valamint a férfiaknál gondolni kell arra is, hogy esetleg lappangó gyomor-bél rendszeri vérzés állhat a háttérben.

3. A vas felszívódását számos dolog akadályozhatja, manapság egyre gyakoribb, hogy lisztérzékenység (cöliákia) miatt pusztul el a vékonybél nyálkahártyája, ami komoly felszívódási problémákat okoz.

A táplálkozás is befolyásolja

Mindenekelőtt érdemes alaposan megvizsgálni az étrendet, hiszen a túl sok szénhidrát, a gyorsételek, az egyoldalú táplálkozás ugyanúgy hiányállapothoz vezethet, mint a nem megfelelően felépített vegetáriánus vagy vegán táplálkozás. Az utóbbi étrendeket követőknek jó tudni, hogy a növényekben található, ún. nem-hem vas felszívódását az egyidejűleg fogyasztott C-vitamin-tartalmú élelmi anyagok kétszeresére, háromszorosára növelik.

Nem mindegy, mit mivel szedsz!

Azok is a rizikócsoportba tartozhatnak, akik rendszeresen szednek bizonyos gyógyszereket. Csökkentik a vas felszívódását például a refluxra adott készítmények, hasonlóan a kalciumtablettához. Kevesen tudják, hogy a pajzsmirigyhormonok és a vas anyagcseréje kölcsönösen összefüggnek, a vashiány pajzsmirigy-alulműködést okozhat, és ez fordítva is igaz. Sajnos ezt gyakran figyelmen kívül hagyják a pajzsmirigy-alulműködés kezelésekor.

Mik a tünetek?

A már kialakult hiányállapot számos módon adhat hírt magáról: jelentkezhet szédülés, gyengeség, fáradékonyság, koncentrációs zavarok, fejfájás, hajhullás, bőr- és körömproblémák, de kábaság, sápadtság, hideg végtagok és ingerlékenység is utalhat a problémára. Ha a vashiány következtében nem jutnak elég oxigénhez a szervek, kisebb fizikai megterhelés hatására is kialakulhat mellkasi fájdalom, légszomj. A várandós nőknél azért is fontos a megfelelő vasszint fenntartása, mert hiány esetén gyakoribb a koraszülés, az alacsony születési súly, emellett a baba lassabban fejlődik.

Ahogy az orvos előírja

Laborvizsgálattal igazolt hiányállapot kezelésére vényköteles szert rendelhet az orvos a betegnek. A gyógyszeres kúra hónapokig tart, mivel a szervezet vastartalékainak feltöltődése hosszú folyamat. A terápia eredményessége laboratóriumi vizsgálattal ellenőrizhető. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a túladagolás is veszélyes, enyhébb esetben hasfájás, hányás, súlyos esetben viszont komoly szervi működési zavar is jelentkezhet. Ráadásul a vaskészítmények módosíthatják egyéb gyógyszerek hatását, tehát az orvos mindig egyedileg mérlegel.

Mennyi vasra van szükség naponta?

  • Egy felnőtt férfi számára napi 8 mg az ideális mennyiség
  • Egy fogamzóképes korban lévő nő a menstruáció miatt 18 mg, a várandósság alatt pedig kb. 30 mg vasat igényel.
  • Gyerekek átlagos napi vasszükséglete 7–12 hónapos korban: 11 mg
  • 1–3 éves korban: 7 mg
  • 4–8 éves korban: 10 mg
  • 9–13 éves korban: 8 mg

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.