Sokan idegenkednek a belsőségektől, pedig Franciaországban pont ezek a részek a legkeresettebbek: máj, vese, velő, nyelv, mirigy… A nyelv színhús, zöldségekkel megfőzve egyrészt ízgazdag húslevest kapunk, a nyelv pedig mártással és körettel ínyenc második fogás.
Főtt borjúnyelv kapribogyós szósszal és grillezett zöldségekkel
Hozzávalók:
80 dkg borjúnyelv
1 szál sárgarépa
1 fej hagyma
1 babérlevél
1 teáskanál egész bors
1 angol zeller alsó része
só
A körethez:
3 sárgarépa
1 csokor angol zeller szára
1 evőkanál olaj
A szószhoz:
2 dl tejföl
1 dl majonéz
2 evőkanál kapribogyó
fél citrom reszelt héja
petrezselyem
1 szál zöldhagyma
2 evőkanál szőlőmagolaj vagy más semleges olaj
Elkészítés: A borjúnyelvet a leveszöldségekkel feltesszük főni, ha megfőtt, kivesszük a nyelvet, lehúzzuk a hámréteget. A főzőlevet felhasználhatjuk levesként, alapléként.
A tejfölt a majonézzel és a finomra vágott kaprival, petrezselyemmel és zöldhagymával, belereszeljük a citromhéjat, hozzáadjuk az olajat, elkeverjük.
A zöldségeket megtisztítjuk, 6-7 centi hosszú, fél centi vastag darabokra vágjuk, sós vízben leforrázzuk, pár percig főzzük, majd grillre tesszük, átsütjük. Tálaláskor sózzuk, kis olívaolajjal meglocsoljuk.
Ehhez az ételhez használhatunk természetesen marha- vagy sertésnyelvet. Viszont húsimádóknak mégis csak a zsenge borjút ajánlom.
A fiatal borjú húsa világos, zsenge és sovány. 2008-tól, az új európai rendszer szerint meg kell különböztetni a nyolc hónaposnál fiatalabb borjút a növendék szarvasmarhától. A borjúhús minőségét az állat kora és táplálása határozza meg. A szopós borjút az anyaállat szoptatja, 4-6 hónapos korában a vágósúlya 100-140 kg. Húsa fehéres, világos színű, tömör, tej-vaj illatú. A bio gazdaságokban a borjút szigorú előírások szerint tenyésztik. A legelőket nem műtrágyázzák és permetezik. Ilyen Magyarországon pl. Szeremley Huba szürke marha gulyája Badacsonyban, egész évben kint vannak a szabadban az állatok, csak a vizet kell nekik biztosítani.
Borjút a hentesnél részekre bontva szerezhetünk be, a sütésre alkalmas részek a comb, a bordák, a lapocka, szűzpecsenye és a hátszín. A borjúláb – ami rántva néha előfordul étlapokon - nagyon jó alaplevek és pörköltek, raguk készítéséhez. A pacalpörköltbe főzve pl. szenzációs, mégis kevesen használják, talán azért, mert drága, vagy azért, mert macerás?
A borjúhús mindenfelé népszerű ínyenc fogás. Ausztriában a bécsi szelet, Olaszországban az osso buco, a saltinbocca, a piccata és a vitello tonato a leghíresebb, Franciaországban a burgundi szalontüdő, borjúfej és a pacal, az angoloknál a borjúhúsos pite, nálunk pedig a borjúpaprikás.
Egy kis kapri…
A kapribogyó tulajdonképpen a kapricserje rügye, amit három hónapos kornál fiatalabb korukban szüretelnek. Általában ecettel vagy sóban tartósítják, utóbbit le kell jól mosni, vagy pár órát áztatni, a vizet cserélve. A kapribogyó nem igényel főzést, elég a készítés végén az ételre dobni egészben vagy össze darabolva.
Létezik az úgynevezett kaprigyümölcs vagy kapriuborka is, amit a szárával együtt tartósítanak, és hasonló módon használják fel, mérete akkora is lehet, mint egy olívabogyó. Előételként is kínálhatjuk, akár az olívát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.