A majonéz múltját egy laza bizonytalanság fedi, de talán annyit biztosan állíthatunk, hogy 1750 környéke óta jegyzik a nagy könyvek sorai között. Összetétele alapján nem egy bonyolult dolog, tojássárgájához kell olajat önteni, amit elkeverünk, majd tetszés szerint ízesítjük cukorral, citrommal vagy éppen borssal.
Viszont sokak számára ismerős élethelyzetnek számít, amikor ennyit sem vagyunk hajlandóak megtenni a konyhában, hanem inkább egy kész, bolti terméket választunk helyette. 11 darab különböző flakonos majonézt tettünk asztalunkra, hogy megtudjuk melyik a legjobb. Mindegyik natúr, hagyományos kivitel, egyik sem light vagy hasonló.
A teszt során főként az ízükre és az állagukra figyeltünk. A mezőnyben vegyesen találunk 200 vagy éppen 7-800 forint körül pozícionált termékeket is.
Magyarországon gyártják, ez a leginkább fontos adat, amit megtudunk róla. Illatra ecetes, amit kóstolva sem lehet cáfolni. Iszonyatosan savanyú, és ez az íz sokáig kiart. Állagra krémes, amivel az ég világon semmi baj nincs. Vakon kóstolva viszont nehéz lenne azt mondani rá, hogy majonéz.
A LIDL polcain szerezhető be. Illatra picit ez is savanykás, de ezzel nem akarunk azonnal vízkövet lemosni a csapról. Kóstolásnál megszűnik a savanykás irány és átvált egy kifejezetten zsíros, krémes, ám enyhén tojásos ízre. Utóízében egy könnyed édességet is fel lehet fedezni, nem annyira vészes.
Egyből megtudjuk, hogy ebben zéró a cukor. Kinyomásnál már feltűnik, hogy sokkal hígabb, mint eddig bármelyik társa. Illatra egyáltalán nem savanyű, sőt, egy lágy tojásos huzatot is kapunk. Kóstolásnál az elején az édesség a domináns, majd pár másodperccel később a helyébe lép a savanykás ízvilág.
Az eredeti majonéz, így hirdeti magát a brand. Kibontás után illatra kissé olajos aromákat ereget magából, de nagyon lágyan csupán. Feltűnően sűrű állaga van és fénylik, ami valószínűleg a magas zsírtartalomnak köszönhető. Kóstolásnál aztán jön az arcszaggató élmény, mivel egyszerre sós és savanyú, ami tényleg megtornáztatja minden arcizmunkat. Az egyik tesztalany kifejezetten tormás ízt vélt benne felfedezni.
Hihetetlen, de háttértbe szorul a zöldes színvilág, például a kupakja is piros. Illatra egy halovány savanykás aroma reppen fel belőle. Kóstolásnál kapunk egy gyengéd tojásos legyintést, de azonnal átveszi a helyét az édeskés beütés, amit ha tovább tartunk a szánkban, azonnal átcsap az arctépő savanyúság irányába. Állagra se nem híg, se nem masszív, ez valahol közötte mozog.
Mintha egyenesen a Topeco ikertestvére lenne, erős a gyanú, hogy egyazon magyarországi gyárban látták meg a napvilágot. Itt vége is szakad a hasonlóságnak, ugyanis messze nem annyira savanyú, mint ál-ikertesója. Az első élmény, hogy zsíros, majd ez csap át egy édeskés tavaszi fuvallatba, csak ezután jön a savanykás vonal. Állaga közepesen krémes, az aranyközépútra esküsznek a gyárban.
Méretre eltér a többiektől, ugyanis egy számmal nagyobb a flakon. Annak ellenére, hogy nem a legolcsóbb Tescós változat, már az illata is büntet. Valahol a hígító és a vízbázisú festék között lehet. Kóstolás után sem csillapodik a sokkhatás, ugyanis amellett, hogy büntetően zsíros, még rossz is.
A majonézek (egyik) hazai piacvezetője. Vannak, akiknek ez a majonéz és minden más csak kamu. Illatra kellemesen tojásos. Ízpróba után szerencsére nem kell csalódni. Teljesen más, mint az eddigiek. Könnyed édesség mozgatja az egészet, amihez egy pillekönnyű, krémes állag társul. A végén egy nagyon minimális savanykás vonal, pont amennyi kell. Finom.
Az egyetlen kiemelendő tulajdonsága, hogy az Univer gyártja az üzletláncnak. Az első meglepetés, hogy ez bizony hófehér, nem sárgás, krémszínű. Illata diszkréten a savanyú vonalat hozza, majd szánkba érve felerősödik ez az érzés. Íze nem sok van kezdetben, majd a végére megjön az arcösszehúzó érzés, mintha egy fél liter citromlével készülő limonádét húzunk volna le.
Magyarország kedvenc majonéze - hirdeti a csomagolás, de azért mi megkóstoljuk inkább. A gyakorlatban semennyire sem hasonlít a CBA-s tesóra, ugyanis egyetlen adatuk nem egyezik. Illatra minimál tojásos aromát villant, ízre pedig hoz egy jó erős közepest. Enyhén édes, egészen krémes, a végére jön egy kicsi savanyú mellékzönge is. Pont amennyi kell mindenből, de ezzel teszt győztes aligha lesz. „Mindössze” egy jó erős versenyző.
Az ALDI polcairól emelhetjük le. Illatra ebben is érkezik a savanykás nyitóakkord, de nem olyan hevesen szerencsére. Kóstolásnál jön az igazi meglepetés. Ízre a savanykás vonal elvész és egy krémes, lágyan zsíros ízvilág érketik meg. A másik ütőkártyája, hogy van egy laza fűszeres hatás benne, amit nem könnyű megfejteni, viszont valóban kellemes. Állagra krémes és sűrű, ez jól sikerült.
A teszt első három helyezettei: Globus, Univer, Lomee. A Globus az első helyet állagával és meglepően krémes ízével érdemelte ki. Az Univer egy lágyabb, konzervatívabb ízvilágot képvisel. A Lomee pedig a tökéletes meglepetés a harmadik helyével. Érdeme a rejtélyes fűszeres íz, annak ellenére, hogy natúrként tüntették fel.
A Hellmann’s igazi kérdőjel a mezőnyben, megosztó a majonézrajongók körében. Amit mindenképpen kerülni érdemes, a Topeco és a Tesco terméke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.