A befőttekben egyébként az a legjobb, hogy ha nincs időnk most eltenni őket, közvetlenül karácsony előtt sem késő nekilátni a befőzésnek. Előzetesen mindössze a pici befőttes üvegeket, némi díszítő elemet és a nyersanyagokat kell beszerezni. Készíthetjük őket "nagyüzemben" is, és így minden családtagunk, barátunk egyen-ajándékot kap, a szó szoros, és legjobb értelmében. És mi lehet annál szebb meglepetés, amit mi magunk, sok-sok szeretettel készítünk el azoknak, akiket a legjobban szeretünk?
Bár anyukámtól rengeteg házi befőtt-receptet kaptam, most mégis a legkedvesebb ünnepi szakácskönyveimből szeretnék megosztani veletek egy válogatást, mivel ilyesmit még sosem készítettem, ráadásul így rögtön fotót is tudok mellékelni minden egyes finomság mellé. Azt hiszem, a képek és a leírások magukért beszélnek. :-)
Hozzávalók: 30 dkg juhsajt, 1 kiskanál tarka bors, 4-5 gerezd fokhagyma, 2-3 ágacska rozmaring, 2-3 babérlevél, csipetnyi sáfrányos szeklice, só, kb. 3 dl olívaolaj
Elkészítés:
1.) A sajtot kisebb kockákra vágjuk, és a megtisztított fokhagymagerezdekkel váltakozva az üvegbe rakosgatjuk. Közészórjuk a tarka borsot, a babért és a rozmaringot (lehetőleg úgy, hogy kilátszódjanak a sajtok közül).
2.) A sajt ízétől függően megsózzuk az egészet, majd meghintjük a sáfrányos szeklicével. Feltöltjük az üveget olívaolajjal, és lezárjuk jó szorosan az üveget. Hűvös helyen legalább egy hétig érleljük. (Ha közvetlenül Karácsony előtt készítjük el, akasszunk egy kis cetlit a díszítő szalagra: "Felbontandó 1 hét múlva - és dátum")
Gesztenyét a legtöbb nagy hipermarketben lehet kapni fél- illetve egykilós kiszerelésben. Próbáljunk meg olyan csomagot választani, amelyben friss, kissé lány héjú gesztenyék vannak.
Hozzávalók: 1 kg gesztenye, 40 dkg cukor, 1 vaníliarúd, üvegenként 1-1 evőkanál rum
Elkészítés:
1.) A gesztenyét héjastul puhára főzzük (forrástól számítva kb. 20 perc alatt). Hideg víz alatt lehűtjük, majd megtisztítjuk.
2.) A cukorból 3 dl vízzel és a vaníliarúddal szirupot főzünk. Beletesszük a gesztenyéket, és lassú tűzön 5 percig forraljuk. Kisebb üvegekbe töltjük, a tetejére 1-1 evőkanálnyi rumot öntünk, és az üvegeket jól lezárjuk.
3.) Az üvegeket a forrástól számítva 10 percig gőzöljük, majd a gőzben hagyjuk kihűlni.
Hozzávalók: 20 dkg apró aszalt füge, 0,5 dl narancsszörp, 1 citrom leve, kb. 3 dl vodka, fahéj, szegfűszeg, 2 evőkanál kandiscukor
Elkészítés:
1.) A fügét befőttesüvegbe tesszük. Ráöntjük a narancsszörpöt és a citromlevet, beleszórjuk a fűszereket, meg a kandiscukrot, és annyi vodkával töltjük meg, hogy a fügét ellepje.
2.) Az üveget lezárjuk, és már mehet is a hűtőbe, ahol legalább 2 hétig érleljük. Ez idő alatt a fügék meghíznak, szépen kigömbölyödnek, megpuhulnak.
Ötlet: Más aszalt gyümölcsökkel is próbálkozhatunk, és ugyanezzel a lével, akár vegyesen is rakhatjuk őket az üvegekbe!
Hozzávalók: 1 kg narancs, 1 citrom, 1,75 kg cukor (befőzéshez való)
Elkészítés:
1.) A narancsokat és a citromokat megmossuk, és negyedekbe vágjuk. Kiszedjük a húsát és a magját, és egy muszlinanyagba kötjük. A héjakat durvára vágjuk fel.
2.) A muszlinzacskót és a héjakat egy lábasba tesszük, és ráöntünk 2,2 liter vizet. Felforraljuk, majd másfél órán át főzzük, amíg a héjak megpuhulnak.
3.) Időközben felforrósítjuk a cukrot a sütőben. Hozzákeverjük a gyümölcsökhöz, és addig kevergetjük, amíg elolvad, majd gyorsan, nagy lángon addig főzzük a keveréket, amíg besűrűsödik. 15 percig állni hagyjuk, majd forró, sterilizált befőttesüvegekbe töltjük, és lezárjuk.
Hozzávalók: méz, vanília
Elkészítés:
1.) Tegyünk egy felhasított rúd vaníliát egy kis üveg tiszta mézbe. Hagyjuk egy hétig állni, mielőtt felhasználnánk, és időnként keverjük meg.
Hozzávalók: méz, gyömbérgyökér
Elkészítés:
1.) Tegyünk egy darab tartósított gyömbérgyökeret egy üveg tiszta mézbe. Hagyjuk állni egy hétig, időnként keverjük meg. Különösen finom mézes limonádéhoz.
Receptek és fotó:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.