Szerintem az igazán finom házi zsemle akkor jó, ha a belseje puha, foszlós marad (de semmi esetre sem levegős, mint a közértben kapható társaik), a külseje pedig éppen csak ropogós lesz, és nem túlságosan barna. Bár sok édes zsemle-verzió kering a neten, mi azért a sós zsemlére szavazunk, amit újhagymával/snidlinggel, és főtt tojással lehet elfogyasztani a teraszon egy csésze tea társaságában ...
Nehéz ilyet készíteni, mert a sütőben könnyen kiszáradnak az apróra vágott tészták, de azt hiszem, ha jó összeállítású receptet választunk, akkor ezen sem kell aggódni. (Kezdőknek javaslom a kenyérsütőgépet - gyönyörűen megkel benne a tészta, amit utána csak formázni kell.)
Íme az elronthatatlan összeállítás:
Hozzávalók: 2,5 dl tej, 5 dkg vaj, 2 teáskanál só, 1 teáskanál cukor, 2,5 dkg élesztő, 45 dkg liszt
A tetejére: 12 dkg vaj
Elkészítés:
1.) A hozzávalókat összegyúrjuk, bedagasztjuk, kétszeresére kelesztjük.
(Vagy a megadott sorrendben mindent a kenyérsütőgépbe teszünk, és másfél óra alatt bedagasztjuk, megkelesztjük.)
2.) A megkelt tésztát lisztezett deszkán másfél ujjnyi vastagra nyújtjuk, és kb. 10 cm-es pogácsaszaggatóval köröket szúrunk ki belőle.
3.) Minden kört középen egy éles késsel behasítsuk (de nem vágjuk ketté!), majd megkenjük olvasztott vajjal, és a hasíték mentén félbehajtjuk.
4.) Sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük, és a tetejüket is szépen megkenjük olvasztott vajjal. Előmelegített sütőbe tesszük, és 200 fokon, kb. 15-20 perc alatt készre sütjük őket.
Ha sikerült (és miért ne sikerülne? :-)), próbáljátok ki ezeket is, nekünk beváltak:
Császárzsemle >>>
Tökmagos minizsemlék >>>
Hagymás-paprikás kifli >>>
Szezámmagos sós kifli >>>
Scone >>>
Fokhagymás sajtkrémmel töltött pogácsa >>>
Négymagos pogácsa >>>
Juhtúrós pogácsa >>>
Bagel >>>
Fokhagymás cipó >>>
Tejes-vajas kenyér (sütőzacskóban sült) >>>
Tejszínes kenyér >>>
Zöldfűszeres csiga-kenyér >>>
Most pedig jöjjenek a megígért receptek:
(Ezt a receptet kezdőknek, már nem szoptató, de időhiánnyal küzdő anyukáknak, valamint főzni nem tudóknak ajánlom, mivel félkész alapanyagokból készült. :-))
Hozzávalók: 1 csomag (500 g) gnocchi, 1 doboz konzerv gomba (az a bizonyos pici, egészben kapható, kínai gomba), 5 dl tejföl, 1 evőkanál mustár, 3-4 evőkanál majonéz, só, bors
A tálaláshoz: jégsaláta, kígyóuborka, citromkarika
Elkészítés:
1.) A gnocchit forró, sós vízben megfőzzük, majd leszűrjük.
2.) A konzerv gombáról leöntjük a levet.
3.) A tejfölt kikeverjük a mustárral, majonézzel, majd megsózzuk, borsozzuk.
4.) Egy peremes tál alját kirakjuk megmosott, lecsepegtetett jégsaláta levelekkel.
5.) Összekeverjük a gnocchit a gombával és a tejfölös dresszinggel, majd szépen a jégsalátával bélelt tálra öntjük, és uborka/ citrom karikákkal díszítjük. Azonnal fogyasztható, de később, hidegen is kitűnő.
Régebben már készítettem házi gnocchit is, de nekem ez a bolti verzió (ha megköveztek is :-)), sokkal jobban ízlik.
Hozzávalók: 50 dkg csirke/pulykamell, 4 paradicsom, 3 paprika, 2 hagyma, pirospaprika, só, bors, olaj
Elkészítés:
1.) A húst megmossuk, apróra vágjuk, majd kevés olajon, egy teflonban ropogósra pirítjuk kb. 15 perc alatt.
2.) Egy lábasban elkészítjük a lecsót. Megmossuk, és felkockázzuk a zöldségeket, majd kevés olajon üvegesre pirítjuk a vöröshagymát. Lehúzzuk a tűzről, rátesszük a paprikát, paradicsomot, és az egészet készre főzzük néhány perc alatt. Sózzuk, borsozzuk.
3.) Végül a lecsót a húshoz adjuk, és átrotyogtatjuk, majd azonnal tálaljuk. Minden illik hozzá: tészta, rizs, kenyér
Ha például van maradék sült húsunk, azt is érdemes másnap, vagy harmadnap feldarabolni, és lecsóval (kolbászkarikákkal) felturbózni. :-))
Végezetül két Norbi recept. Diétás. :-))
Hozzávalók: 4 szelet sertéskaraj (vagy szűzérme), másfél evőkanál olívaolaj, 10 dkg (füstölt) mozzarella, fél teáskanál pirospaprika, só, bors
Elkészítés:
1.) Előmelegítjük a sütőt 220 fokra.
2.) A húst megmossuk, szárazra töröljük, sóval és borssal ízesítjük, majd forró olajban, egy teflonban, mindkét oldalát sötétbarnára sütjük. A szeleteket ezután egy tűzálló tálra fektetjük.
3.) Sajtot reszelünk, és eloszlatjuk a húsokon. Az egészet megszórjuk paprikával. (Én ezt a lépést kifelejtettem :-))
4.) Forró sütőben kb. 10 perc alatt készre sütjük a húst. Akkor jó, ha a sajt szépen megolvad.
Párolt zöldséggel vagy nyers salátával nagyon finom fogás, és még laktat is.
Hozzávalók: 50 dkg sovány túró, 4 dl kefir, 2 dl tejszín, 2 dkg zselatin, édesítőszer, 30 dkg piros gyümölcs
Elkészítés:
1.) A túrót villával áttörjük, összekeverjük a kefirrel, az édesítőszerrel, majd a habbá vert tejszínnel. A zselatint 1 dl vízzel felmelegítjük, és a túrómasszába keverjük, majd az egészet egy tortaformába öntjük.
A tortát a hűtőbe tesszük, és amikor a zselatintól megszilárdult, ráöntjük a gyümölcsöket. (Én belekevertem a gyümölcsöket, így nem szilárdult meg, de mindenkinek nagyon ízlett. :-))
A következő részben malacsült lesz, húsos saláta, és egy nagyon régi, legalább 100 éves diós sütemény Kassáról, a dédnagymamám tollából. :-)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.