A konyhakész mártások, szószok jól jönnek, ha időszűkében vagy, de ha jobban szereted a házias ízeket, és nincs vészhelyzet, a megvásárolt termékeket inkább dobd fel extra alapanyagokkal. Máris mutatjuk, hogyan, mivel lehelhetsz új életet a mártásokba!
Biztosan veled is előfordult már, hogy akkor érkezett vendég, amikor főzni kezdtél, és beleszippantva a levegőbe azt mondta, milyen finom illatok vannak – pedig te még csak a hagymát kezdted el párolni… Ilyen csábító illata van a hagymának, nincs mit tenni, így nem is annyira meglepő, hogy a mártáshoz adva az új, gazdagabb ízvilágú lesz. A vöröshagymát hámozd meg, szeletelt vékonyra. Olaj és vaj keverékében kezdd el karamellizálni alacsony hőfokon, míg a nyers hagyma gyönyörű aranybarna színű lesz. Ha kész, egyszerűen csak öntsd hozzá a kész mártást.
A megsütött fokhagyma lágy, vajas ízű lesz, és extra finommá, krémessé teszi a legdurvább bolti szószt is, érdemes kipróbálni – különösen a tejszínes szószokat teszi ütőssé. Hogyan pirítsd meg? A legjobb, a levágott tetejű fokhagymafejet meglocsolod olívaolajjal, alufóliába csomagolod, és 220 fokra előmelegített sütőben megsütöd. Általában 30-45 perc alatt a gerezdek aranybarnák és omlósak, puhák lesznek. Fontos, hogy lassan pirítsd, mert így karamellizálódnak a benne lévő természetes cukrok. Ha elkészült, egyszerűen kinyomod a héjából, pépesíted és már mehet is a mártásba, ami ettől enyhén édes, picit sós ízvilágú lesz, enyhén diós aláfestéssel.
A zöldfűszerek összetettebbé teszik a bolti szószok ízét. Az enyhén füves, boros ízű petrezselymet és az enyhén csípős kaprot egyszerűen csak aprítsd fel, és keverd a felmelegített mártáshoz. A fás rozmaringot vagy a földes kakukkfüvet néhány percig főzd együtt a mártással, hogy megpuhuljanak és felszabaduljanak az ízek. Használhatja a fűszernövények bármelyikét külön-külön, vagy kísérletezhetsz és kombinálhatod az ízeket.
Remek ötlet! Gyakorlatilag mindegy, milyen mártásról van szó, egy pohárka bor hozzáadása mélységet és egy kis kifinomultságot ad az ételnek. A barnamártáshoz a vörösbor illik jobban – célszerű olyan bort választani, amelyet szívesen fogyasztasz, mivel a bor minősége jelentősen befolyásolhatja a mártás végső ízét. A fehér mártáshoz a fehérbor a jó választás, és nagyon fontos, hogy olyan fehérbort válassz, amely illeszkedik az ételhez. Ha port alapú, instant mártást készítesz, a port keverd el a borban kevés vízzel, és a keveréket melegítsd fel, hogy az alkohol elpárologjon, és az ízek összeérjenek.
Hallottad már azt a kifejezést, hogy mirepoix? Ez nem más, mint egy zöldségkeverék alap, ami egyenlő arányban tartalmaz sárgarépát, zellerszálat és hagymát és ami aromás, karakteres alapot ad az ételnek. A zöldségeket jellemzően kockára vágják, majd a vajban vagy olajban párolják, hogy felszabadítsák az ízeket, és ízletes alapot képezzenek különféle ételekhez. Nincs más dolgod tehát, mint a zöldségeket puhára és enyhén karamellásra párolni, majd a kész mártáshoz adni. Lehet, hogy a zöldségek besűrítik a mártást – ha szükséges, adj hozzá vizet.
(Borítókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.