Egy csipetnyi citromsav ugyanis nagyon sok pluszt adhat kedvelt citrusos sütink ízéhez. Próbáljuk ki, és az első harapás után megértjük, miért is érdemes mindig kéznél tartani ezt az összetevőt.
A citromsav a természetben sok helyen megtalálható, leginkább a citrusfélékben, a citromlének például 5-8 százaléka citromsav. A por alakú, mesterségesen előállított citromsav 100%-ban természetes anyag, ugyanaz a vegyület, mint a citrusból kivonatolt. Nincs káros mellékhatása, és a WHO is ajánlja a fogyasztását. Ez egy élelmiszeripari adalékanyag, aminek a kódneve E330 és talán az összes közül ez az egyik legveszélytelenebb. Leggyakrabban kukoricakeményítőből, kukoricacsíra-likőrből (ami ipari melléktermék), melaszból (szintén ipari melléktermék), vagy más, nagy cukortartalmú, olcsó növényi anyagból állítják elő.
A citromsav nagyon sok készen kapható, feldolgozott élelmiszerben megtalálható, hiszen remek ízfokozó. Használjuk bátran otthon is: markánsabbá, karakteresebbé teszi az ételek ízét. Bármilyen étel vagy ital enyhe savanyítására alkalmas, jól helyettesíti az ecetet vagy citromlevet, vagy fokozza azok hatását. Sütemények készítésekor keverhetjük a tésztába, a töltelékbe vagy akár a mázba is.
Hozzávalók (1 csésze = 2 dl):
A tésztához:
A citromos krémhez:
Elkészítés:
1. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A muffinsütőt kibéleljük papírkapszlikkal.
2. Összekeverjük a cukrot, a lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát és a sót. Hozzáadjuk a tojásokat, a tejet, az olajat és tejfölt. Belereszeljük a citrom héját. A tésztát a kapszlikba töltjük, és kb. 16-18 perc alatt megsütjük a muffinokat. Félretesszük, hagyjuk teljesen kihűlni.
3. Elkészítjük a cukormázat: a lágy vajat habosra keverjük, hozzáadjuk a cukrot és a tejet. Végül beleszórjuk a citromsavat és a citromhéjat.
4. Habzsákból a kihűlt muffinokra nyomjuk a citromos krémet. Citromhéjjal díszítjük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.