Bár a június általában már nem a kerti munkákról szól, néhány zöldség elvetésével ilyenkor is megpróbálkozhatunk. A csíráztatás ideje alatt a melegen tartással nem lesz gondunk, így már csak arra kell odafigyelnünk, hogy mindig tartsuk nedvesen a magokat. Ha sikerrel járunk, néhány növény termését akár már az idén megkóstolhatjuk.
A borsos-mustáros, enyhén csípős ízvilágú salátaféle gyorsan fejlődik, olyannyira, hogy a csírázást követően akár már 4 héttel fogyaszthatunk belőle. Óvatosan csipkedjük le a salátaleveleket, hogy ne sértsük meg a növényt.
Ha most elvetjük, augusztusban akár már főzhetünk is belőle egy finom zöldbablevest, ugyanis az elvetett magok termése akár 50 nap alatt beérhet.
A fejes salátának több fajtája is ültethető, ha nyáron kedzünk veteményezésbe, akkor olyat válasszunk, amelyik nyáron is vethető. A hideget jól tűrő magvakból ugyanis nyáron nem saláta, hanem egy hosszú virágszár nő, aminek a levelei keserűek lehetnek. A nyári fejes saláta jól tűri a meleget, de érdemes árnyékos helyre ültetni, és rendszeresen locsolni.
A kínai kel szintén ázsiai eredetű rokona melegigényes növény, ezért nyáron is próbálkozhatunk az ültetésével. Termesztése nagyon egyszerű, de rendszeresen locsoljuk, és figyeljünk, hogy ne lepjék el a meztelencsigák. Az apróbb terméseket a csírázás után akár már 40 nappal leszedhetjük, és készíthetünk belőle könnyű nyári salátát, vagy akár főzeléket is.
A zsenge cukkini az egyik legdinamikusabban növő zöldség, a magok elvetésétől számított 50 nap elteltével akár már szüretelhetjük is a zöldséget, vagyis a nyári kerti partikon már grillezhetjük a saját cukkininket. A növénynek elegendő hely kell a fejlődéshez, és érdemes tápanyagdús földbe vetni, valamint rendszeresen és bőségesen öntözni.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.