Nincs is bosszantóbb, mint mikor karcosak, foltosak vagy opálosak lesznek az üvegpoharak. Hiába tiszták, ha úgy tűnik, mintha koszosak lennének, ilyenkor inni sem kellemes élmény belőlük, nem beszélve arról, hogy a vendégeknek sem szívesen adunk ilyen poharat. De mi okozhatja az opálosodást, és hogyan lehet ellene védekezni?
Könnyen előfordulhat, hogy egy erősebb dörzsölés, esetleg súrolószer hatására megsérül az üvegpohár felülete mosogatás során. Ez esetben az opálos részekért nem kosz vagy rátapadt vegyszer a felelős, hanem a poháron keletkezett felszíni sérülés. Sajnos ez nem helyrehozható.
Hogy kiderítsd, karcos-e az üvegpohár, egyszerűen simítsd végig rajta az ujjadat, érezni fogod a különbséget a sima és a karcos felület között. Ha esetleg nem érzed a különbséget, akkor próbáld ecettel átmosni a poharat, az ecetsav ugyanis leszedi a koszt vagy maradék vegyszert a pohárról. Ha az ecetes mosás után is opálos az üveg, akkor karcolás lesz a háttérben.
Ha szerencséd van, és nincs megkarcolva az üvegpohár felülete, akkor érdemes lecserélned a mosogatószert. A por állagú mosogatótabletta nagyobb eséllyel hagyhat foltot a poharakon, ezért próbáld ki azokat, melyek folyékonyak és hasonlóan a mosószerkapszulákhoz, kis párnácskák formájában kaphatók.
Ha kizártuk a karcolásokat és a mosogatószerünk is rendben van, akkor elképzelhető, hogy a kemény víz okozza a problémát. Az üvegpoharakon megtapadó vízkő foltot hagyhat, sőt elhomályosíthatja a poharat. Ha ez a probléma áll fenn, akkor érdemes ellenőrizni, hogy fel van-e töltve a mosogatógép sótartálya, ugyanis a gépekbe való só véd a vízkőlerakódás ellen.
Érdemes a mosogatógépet rendszeres időközönként alaposan kitisztítani, vízkőteleníteni. A boltokban többféle mosogatógéptisztító szert kapni, de mi magunk is készíthetünk. Szórj egy bögre szódabikarbónát a mosogatógép aljába, majd egy bögrébe tölts ecetet és tedd ezt is a gépbe. Végezetül kapcsold be a leghosszabb és legmagasabb hőfokú programra és indítsd el. A végeredmény egy tiszta és vízkőmentes gép lesz.
Ha teheted, a boros- és pezsgős poharakat, valamint a sima, vizespoharakat is mosd el kézzel, majd egy száraz és tiszta konyharuhával törölgesd el. Ezzel a módszerrel elkerülhető az opálosodás, sőt a törölgetéssel azt is kiküszöbölöd, hogy száradás során a víz cseppformájú mintát hagyjon az üvegpohár felületén.
Forrás: Huffington Post
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.