Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Minestrone recept
Minestrone
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Mákos guba  recept
Mákos guba
Praktikus

7 tipp, hogy jövőre is gyönyörű legyen a fű a kertben

Ha idén a nagy szárazság ellenére is szép maradt a fű a kertedben, bizonyára szeretnéd, hogy jövőre is így legyen. Ehhez azonban ősszel és télen sem szabad elfeledkezni a kert gondozásáról.

Az őszi és téli időszakban a fű gondozása különös figyelmet igényel annak érdekében, hogy a gyep egészségesen vészelje át a hideg hónapokat és tavasszal újra erőre kapjon. Itt vannak a legfontosabb feladatok, amelyeket el kell végezni.

Az ősz beköszöntével is ápolni kell a füvet / Fotó: Shutterstock
Az ősz beköszöntével is ápolni kell a füvet / Fotó: Shutterstock

1. Fűnyírás

A fűnyírás az ősz beköszöntével sem maradhat el. Ekkor a fűszálakat kissé hosszabbra kell hagyni, mint a nyári időszakban. Körülbelül 5-6 cm-es magasság az ideális, mert így jobban védett lesz a hidegtől és a gyökérzet is megerősödik.

2. Gyomlálás

Az ősz ideális gyomok eltávolítására, azok megerősödésének vagy elterjedésének megakadályozásra. Kézzel gazoljuk ki a füvet, de ha nagyon sok a gaz, akkor használjunk gyomirtó szereket. A permetezést szélcsendes időben végezzük el, és úgy ütemezzük, hogy a következő 24 órában ne essen eső, mivel a közvetlenül utána érkező csapadék gyengítheti a szer hatékonyságát.

3. Felülvetés

Ha a gyepen ritkább vagy kopár területek vannak, érdemes ezeket még szeptember végéig újravetni. Fűnyírás után lazítsuk fel a talaj felső 4-5 centiméterét, majd szórjuk be bőségesen fűmaggal az előkészített talajt. Naponta legalább egyszer alaposan öntözzük meg, és egészen addig folytassuk a locsolást, amíg a fű eléri a 4- 5 cm magasságot. Ezen a területen legalább négy hétig ne nyírjuk a füvet, hogy a friss hajtások megerősödhessenek.

A hűvös, de még nem fagyos időjárás ideális a fűmag csírázásához és gyökérzetének megerősödéséhez / Fotó: Shutterstock
A hűvös, de még nem fagyos időjárás ideális a fűmag csírázásához és gyökérzetének megerősödéséhez / Fotó: Shutterstock

4. Lazítás és szellőztetés

A nyári hónapokban a talaj gyakran összetömörödik, ami miatt nem jut elég levegő a gyökerekhez, és a víz sem képes megfelelően felszívódni. Ha észrevesszük, hogy a föld kemény és tömör, érdemes kerti villával vagy talajlazítóval fellazítani. Ezzel javíthatjuk a víz és a tápanyagok eljutását a gyökerekhez. Évente egyszer-kétszer ajánlott gyepszellőztetést végezni, így ha tavasszal elmaradt, a szeptember tökéletes időszak erre. Végezzük el akkor is, ha a gyep túl sűrű, hajlamos a gombásodásra vagy mohásodásra. Fontos, hogy száraz, csapadékmentes napon végezzük el. Ehhez bérelhetünk elektromos gépet, de kisebb területen egy gereblyéhez hasonló kézi gyepszellőztető is elegendő lehet.

5. Tápanyagpótlás

Az őszi gyeptrágyák magas káliumtartalmúak, elősegítik a gyökerek megerősödését és a fű télálló képességét. Nitrogénben szegény, káliumban és foszforban gazdag tápanyagot érdemes alkalmazni szeptember-októberben. Ahogyan a növényeknek, úgy a pázsitnak is szüksége van tápanyagokra. Ebben az időszakban már nincs szüksége nitrogénre, ezért káliumban gazdag műtrágyát érdemes használni. A műtrágya akkor fejti ki legjobban hatását, ha a gyepet előzőleg fellazítjuk, ezért célszerű előtte elvégeznünk a talajlazítást vagy a gyep szellőztetését. Itt van az ideje a tápanyag kijuttatásának is.

6. Gereblyézés

Az elhullott faleveleket és egyéb növényi hulladékot rendszeresen össze kell gyűjteni a felületről, hogy ne fulladjon meg a fű. A vastag levéltakaró alatt a fű rothadásnak indulhat, ami gombásodást okozhat.

A fűre hullott leveleket is jobb összeszedni / Fotó: Shutterstock
A fűre hullott leveleket is jobb összeszedni / Fotó: Shutterstock

7. Pihentetés

Télen a fű pihen, így minimalizálni kell a fűre nehezedő terhelést. Kerüljük, hogy a gyepet gyakran tapossuk, különösen, ha fagyott vagy havas, mert ez kárt okozhat a gyökérzetben.

Bővebben a témáról a Ripost cikkében olvashatsz.

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.