Sütőtökös-csokis halloweeni muffin recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Puncstorta  recept
Puncstorta
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Praktikus

Berobbant a kánikula – Ezt tedd a telefonoddal, ha a napon felejtetted!

Közismert, hogy az elektromos készülékek nem igazán bírják a túl magas hőmérsékletet – nincs ez másként az okostelefonokkal sem. Az első gondolat, miszerint a hűtőben gyorsan megpróbálod a hőgutát kapott készüléket lehűteni, a szakemberek szerint csak még nagyobb kárt okoz. Mi akkor a teendő? Eláruljuk!

Itt az igazi nyár, amit olyan sokan vártak már. Ám a kellemes napok helyett pokoli forróság van, az országos tiszti főorvos a legmagasabb, harmadfokú hőségriasztást rendelt el. A hőség azonban nemcsak az embereket és az állatokat, hanem a tárgyakat is megviseli – az elektromos eszközök akár fel is robbanhatnak. Az okostelefonok például működés közben hőt termelnek, és ha a külső hőmérséklet is magas, akkor a készülék gyorsan felmelegedhet. Az okostelefonok többségénél működési probléma lép fel, ha a környezet hőmérséklete meghaladja a 42 Celsius-fokot, vagy az eszközt közvetlen hőforrás, például napsütés felforrósítja.

Az okostelefonok sem bírják a túl magas hőmérsékletet / Fotó: Shutterstock
Az okostelefonok sem bírják a túl magas hőmérsékletet / Fotó: Shutterstock

Mekkora hőmérsékletet bír el egy okostelefon?

Ahogy az élőlények, úgy az elektronikai eszközök is egy bizonyos hőtartományban funkcionálnak megfelelően. Az Apple és a Samsung okostelefonjainál ez 0 és 35 Celsius-fok között van, míg a Xiaomi készülékei akár a 40-es értéket is tolerálják. Ha a telefon túllépi a normál üzemi hőmérsékletét, a beépített hőérzékelők egy sor műveletet indítanak el, hogy megvédjék a készüléket, végül pedig akár le is állíthatják. A gyakori hőstressz azonban még így is csökkentheti az akkumulátor élettartamát, és más alkatrészt is károsíthat.

Miből tudhatod, hogy melege van a telefonodnak?

A legtöbb okostelefon figyelmezteti a felhasználókat, ha túlmelegedés közelébe kerül, de erre léteznek letölthető alkalmazások is. Érdemes azt a hüvelykujjszabályt alkalmazni, amely szerint ha a telefont kényelmetlen tartani, akkor az kezd túlmelegedni. A telefon egyébként „védi magát” a hőgutától többek között azzal, hogy lassabban dolgozik a megszokottnál, mivel így kevesebb hőt termel. Eddig azonban már nem szabad eljutni, ugyanis ez már hatással lehet a telefon teljesítményére, az akkumulátor élettartama pedig jelentősen lerövidülhet.

Mi történik, ha túlmelegszik az okostelefon?

  • A legelső jelek egyike, hogy a telefon nem képes bizonyos műveleteket elvégezni, mivel a túlmelegedés az alkalmazások meghibásodását vagy összeomlását okozza. Ez pedig magával hozza az adatok lehetséges elvesztését.
  • Az akkumulátor élettartamának lerövidülése mellett a telefon képernyőjét rögzítő ragasztó elkezdhet lazulni, ha a hőmérséklet meghaladja az olvadáspontját.
  • A processzor (CPU) is megsérülhet, ha túllépi a maximális üzemi hőmérsékletét. Extrém és ritka esetekben a felforrósodott akkumulátor kigyulladhat, esetleg felrobbanhat.
Ha hőgutát kap a telefonod, ez lehet a vége... / Fotó: Shutterstock
Ha hőgutát kap a telefonod, ez lehet a vége... / Fotó: Shutterstock

Hogyan védheted meg a telefont a melegtől?

  • Tartsd távol a telefont a közvetlen napfénytől vagy olyan helytől, ahol felerősödhet a hőmérséklet (például az autó műszerfala).
  • Kerüld az intenzív telefonhasználatot. Minél kevésbé dolgozik a processzor, annál hűvösebb marad az eszköz. A háttértevékenység minimalizálása érdekében a repülőgépmódot is érdemes használni.
  • Vedd ki a készüléket a telefontokból, így a hőleadás sokkal jobb lesz.
  • Lehetőleg hűvös időben töltsd a telefonodat, és akkor, amikor a készülék még nem meleg. A töltés ugyanis önmagában hőt termel, éppen ezért kerülje a telefon használatát ilyenkor.

Mit tegyél, ha felforrósodott az okostelefonod?

A legfontosabb teendő: tedd jól szellőző, lehetőleg hűvös helyre, és hagyd magától lehűlni! Hogy miért ne tedd olyan hideg helyre, mint például a hűtő? A telefonnak nemcsak a hőség, de a szélsőséges hőmérséklet-ingadozás sem tesz jót, sőt, a hirtelen változás további károkat okozhat a telefonban.

Forrás: Világgazdaság

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.