Vannak, akik uborkapártiak, és vannak, akik az apróra vágott savanyú káposztát szeretik jobban. Nekik kedvezünk most a legfinomabb házi savanyú káposzta receptjével.
A nyár abszolút kedvenc évszak a szorgos háziasszonyok körében. Ilyenkor lehet befőttezni, lekvárt főzni, szörpöt készíteni, és a télire való savanyúságot is most érdemes eltenni – csak el ne fogyjon addigra.
A savanyú káposzta fogyasztásának előnyei
A fermentálással vagy kovászolással eltett zöldségek igen egészségesek, mindenképpen helyük van egy kiegyensúlyozott étrendben. Hogy pontosan miért éri meg rendszeresen fogyasztani? Nos, mert
rengeteg vitamint tartalmaz: kiemelkedő például a benne lévő C-vitamin-mennyiség, ami az ajánlott napi bevitel kb. 30%-át fedezi, ha 100 g káposztát fogyasztunk,
egészségvédő hatású: a vitaminok mellett jótékony baktériumoknak, a probiotikumoknak is remek forrása,
segít az emésztésben: a probiotikumok megszüntetik a puffadás, a hasmenést, emellett a káposzta olyan enzimekben is bővelkedik, melyek a táplálék lebontásában játszanak szerepet, megkönnyítve ezzel a szervezet számára az emésztést,
előremozdítja a fogyást: magas rosttartalma révén teltségérzetet biztosít, miközben kalóriatartalma alacsony,
elűzi a stresszt: az egészséges bélflóra és az erős immunrendszer biztosítása által hozzájárul a jobb közérzet fenntartásához,
jót tesz a csontoknak és a szív-ér rendszernek: a C-vitamin mellett kalciumban és K-vitaminban is bővelkedik, amik többek közt a csontok és a szív egészségéért felelősek.
Így készítsd el
A fermentálás (azaz savanyítás) az egyik potenciális tartósítási mód, de a ripost.hu szerkesztősége gondolt egyet, és úgy készítette el a savanyú káposztát is, akár a kovászos uborkát.
Hozzávalók:
1 fej zsenge káposzta
1 csokor kapor
2 szelet kenyér
2,5 liter víz
só
Elkészítése:
Jó alaposan megmossuk a káposztát, majd legyaluljuk, vagy éles késsel vékony csíkokra vágjuk.
Sterilizáljuk a befőttesüveget, majd belepakoljuk a hozzávalókat: először a kapor egyharmadát, majd rá a káposztát, egészen az üveg feléig. Majd mehet rá még egy kevés kapor, ismét káposzta, végül kaporral zárjuk.
Sóoldatot készítünk: a vízhez literenként egy csapott evőkanál sót adunk, alaposan elkeverjük, felforraljuk, majd langyosra hűtve a káposztára öntjük.
Az egész tetejére rátesszük a két szelet kenyeret. Az üveg tetejére egy tányért teszünk, alá pedig egy tálcát vagy tálat, hogy az esetleg kifutó lét felfogja. Meleg helyen tárolva 3-4 nap alatt elkészül.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.