Dödölle - az eredeti recept
Körömpörkölt csülökkel
Hagymás rostélyos
Klasszikus stíriai metélt
Kapros tökfőzelék virslivel
Babgulyás
Finomfőzelék
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Káposztás tészta egyszerűen
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Kijevi csirkemell rizibizivel
Zsemlegombóc
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Tárkonyos csirkeraguleves
Vadas marha
Rakott zöldbab darált hússal
Farsangi szalagos fánk
Mézes-mustáros csirkemell
Klasszikus kuglóf
Praktikus

Itt az idő: így ültesd át szeptemberben a cserepes virágokat

A szobanövények átültetése macerás feladatnak tűnik, de valójában nem nagy ördöngösség. Szeptemberben érdemes időt szánni rá: a növények egész télen és persze a tavaszi virágzáskor is hálásak lesznek majd érte.

Az ősz ideális időszak szobanövényeink átültetésére, mert így nagyobb eséllyel vészelik át a hidegebb téli hónapokat. A legjobb az, ha az átültetést szeptemberben végezzük, ilyenkor ugyanis ritka, hogy szélsőségesen meleg vagy éppen mínusz fokok lennének. Ha ilyenkor rakjuk a virágokat új földbe, jó pár hetük van alkalmazkodni a körülményekhez, stabilizálódni és fejlődni kicsit, mielőtt téli pihenőre vonulnak.

A szeptember ideális a cserepes növények átültetéséhez / Fotó: Shutterstock
A szeptember ideális a cserepes növények átültetéséhez / Fotó: Shutterstock

Mikor ültessük át a szobanövényeket?

Általánosságban egy-két évente érdemes új cserépbe, új földbe helyezni növényeinket. Két biztos jele van annak, hogy elérkezett az átültetés ideje: ha a zöldek gyökerei túlnőttek a cserépen, vagy ha a virág kinőtte kaspóját.

Szobanövények átültetése: így csináljuk

Az átültetéshez csupán néhány dologra van szükség: kell egy pár mérettel nagyobb cserép, mint amit eddig használtunk, egy, az új edényhez illő alátét, jó minőségű virágföld és egy sterilizált olló.

  • Mielőtt nekifogunk a munkának, öntözzük meg a növényt, és hagyjuk, hogy felszívja a nedvességet! Erre azért van szükség, hogy utána könnyebben kivehessük a cserépből – ez szép feladvány lehet, ha a gyökerek már nagyon sűrűn átfonják egymást. Mindenképp legyünk óvatosak, bánjunk finoman a növénnyel és a gyökerekkel az ültetés során!
  • Amikor kivettük az edényből, finoman rázogassuk le a régi földet, és nézzük át a gyökereket. Ha azok között elhalt, sérült, esetleg rothadó darabokat találunk – ezek jellemzően puhák, sötétek és rossz a szaguk –, a steril ollóval vágjuk le.
  • Ezután a cserép aljára helyezzük egy vízelvezető réteget – például kavicsokat –, majd 4-5 centiméter ültetőközeget, arra a virágot, végül óvatosan töltsük fel az egész edényt földdel. Az eddig használt földet nyugodtan öntsük ki, a növénynek adjunk frisset, így több tápanyaghoz jut majd. Óvatosan nyomkodjuk le a talajt, de ne tömörítsük a földet! Az edény ne is legyen teljesen tele, mert akkor locsoláskor kifolyik a víz.

Ültetés után néhány hét kellhet majd a növényeknek, míg magukhoz térnek és újra fejlődni kezdenek. Gondozzuk őket a szokásos módon, majd tavasszal gyönyörködjünk az új hatásokban!
 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.