A fügecsemeték számára kiemelten fontos a rendszeres öntözés az első két évben. Gyökerei csak akkor tudnak kellően megerősödni. Tavasztól őszig hetente legalább egyszer alapos öntözésre van szükségük, különösen, ha a talaj homokos és gyorsan kiszárad. Az intenzív növekedés során a vízhiány miatt a növény visszaszáradhat, ami akár a teljes kipusztulásához is vezethet.
Amikor a fügefa betölti a harmadik évét, gyökérzete már elég fejlett lesz ahhoz, hogy ne igényeljen gyakori öntözést. Hosszan tartó szárazság esetén azonban az idősebb fákat is rendszeresen kell locsolni, máskülönben a termései aprók maradhatnak.
A füge érési időszakában is kiemelten fontos figyelni az öntözésre. Hazánkban csak a nyár vége felé kezd termést hozni, és ez a folyamat akár az ősz elejéig is eltarthat. Amint a termések megjelennek a fán, érdemes fokozottan figyelni a vízellátásra. A gyümölcsök növekedésének korai szakaszában bőséges öntözés szükséges ahhoz, hogy elérjék a megfelelő méretet. A rendszeres öntözést semmilyen körülmények között ne szakítsd meg! Ha esetleg nem vagy otthon, akkor kérd meg a szomszédot, hogy gondoskodjon a megfelelő vízutánpótlásról vagy tegyél egy öntözőzsákot a fügefa köré. Miután feltöltötted vízzel, gyártótól függően 4-12 óra alatt csöpögteti ki a teljes vízmennyiséget a fa tövében. Nagy aszályban érdemes az idősebb fákhoz akár két-három zsákot is tenni a nagyobb vízellátás érdekében.
Általános szabály, hogy mindig tartsd a talajt enyhén nedvesen, vizet pedig csak akkor adj neki, ha csak a föld felső rétegét érzed nedvesnek. Száraz, csapadékmentes őszi napokon is figyelj erre, de ilyenkor már csak szükség esetén locsolj.
Szerezz be egy esővízgyűjtő hordót, majd tedd az eresz alá. Ha viszont nem szeretnéd magad költségekbe verni, akkor néhány vödör is megteszi, és máris öntözhetsz az összegyűjtött esővízzel. Hosszabb szárazság idején, ha nincs esővíz, csapvizet is használhatsz, de mielőtt locsolnál vele, legalább egy napig hagyd állni.
A fa méretétől és az időjárástól függően, általában 5-10 liter vizet önts a bokor tövéhez. Ügyelj arra, hogy az öntözés során a lombozatát ne érje víz. Vigyázz, mert a túl sok mennyiség pangó vízhez vezet, ami a gyökerek károsodását okozhatja a levegőtlen talajban. Emellett erős vegetatív növekedést okozhat, így a füge nagyobb lombozatot fejleszt ki, ami csökkentheti a termés mennyiségét és minőségét.
A legjobb, ha egy ásóval kialakítasz a füge töve köré egy öntözőtányért, és abba öntöd a vizet egy vödörrel vagy slaggal. Így is elegendő víz fog a gyökerekhez jutni. A legtöbben automata öntözőrendszerrel próbálkoznak, de ezzel nem biztosítható a megfelelő vízmennyiség. Ha mindenképpen automata öntözésben gondolkodsz, inkább csepegtető rendszert telepíts a fák köré.
A fiatal fügéket augusztus közepéig kéthetente lásd el nátriummal, káliummal és foszforral. Az idősebb fügék esetében nyár közepéig használd ezeket a tápanyagokat, majd csökkentsd a nitrogén mennyiségét, és növeld a kálium arányát. Ha azt tapasztalod, hogy a levelek sárgulnak és hullanak, valószínűleg nem megfelelő a vízellátás, és a növény nem tudja rendesen felszívni a vizet a talajból. Adj az öntözővízhez nitrogén műtrágyát heti egyszer, három héten keresztül. A nitrogén segíti a levelek egészséges növekedését és a megfelelő vízfelvételt - írja a Bors.
Különösen száraz időszakokban vagy forró nyári napokon, amikor gyakran kell öntözni a fügefát, érdemes köré szalmát, fűnyesedéket, vagy aprított leveleket szórni. A mulcs réteggel lassítod a talaj kiszáradását, ezáltal csökkentheted az öntözés gyakoriságát is.
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.