Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Zserbó – az eredeti recept recept
Zserbó – az eredeti recept
Fanta szelet egyszerűen recept
Fanta szelet egyszerűen
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Lencsefőzelék recept
Lencsefőzelék
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Franciasaláta (alaprecept) recept
Franciasaláta (alaprecept)
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
A legfinomabb gesztenyekrémleves recept
A legfinomabb gesztenyekrémleves
Diós és mákos bejgli egyszerűen recept
Diós és mákos bejgli egyszerűen
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Mákos guba  recept
Mákos guba
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Tárkonyos csirkeraguleves gazdagon recept
Tárkonyos csirkeraguleves gazdagon
Érdekességek

Súlyosan károsíthatják az agysejteket egyes háztartási fertőtlenítőszerek

A háztartási tisztító- és vegyszerek használata akár káros is lehet az egészségre /Fotó: Shutterstock
A házi tisztító- és vegyszerek mérgezők, ez senkinek sem okozhat meglepetést. Egy friss kutatás azonban arra az eredményre jutott, hogy egyes szerek konkrétan az agysejteket is képesek károsítani.

Még azokkal is előfordul, hogy összeöntenek két vegyszert, vagy egyszerre használnak két különböző tisztítószert, akik gyakran takarítanak. A vegyszerek keveredése mérgező gázokkal és gőzőkkel járhat, ezek pedig irritálhatják a bőrt, a nyálkahártyát és belélegezve a tüdőt is károsíthatják. Nem véletlenül ajánlott a házi tisztítószereket gumikesztyűben használni.

A háztartási tisztító- és vegyszerek használata akár káros is lehet az egészségre /Fotó: Shutterstock
A háztartási tisztító- és vegyszerek használata akár káros is lehet az egészségre /Fotó: Shutterstock

Lenyelve, belélegezve vagy szembe kerülve mindegyik tisztítószer mérgezést okozhat (legyen az vízkőoldó, felmosószer, öblítő vagy mosogatószer), ám egy nemrég publikált tanulmány szerint sokkal súlyosabb károkat is okozhatnak egyes vegyszerek. A mérgezés pedig nem minden esetben hányás-hasmenéssel, szédüléssel jelentkezik!

Az agysejteket is károsíthatják a sokat használt vegyszerek alkotóelemei

Az ohiói Case Western Reserve University molekuláris biológusa, Erin Cohn és csapata közel kétezer, a környzetünkben megtalálható, ismeretlen toxicitású anyagból kiindulva két olyan vegyületcsoportot azonosítottak, amelyek laboratóriumi körülmények között elpusztították vagy leállították bizonyos agysejtek fejlődését.

A két vegyületcsoport egyike a kvaterner ammóniavegyületek voltak, a másik pedig a szerves foszfátok. Előbbi a fertőtlenítő spray-kben, törlőkendőkben, kézfertőtlenítőkben, testápolási termékekben, szájvizekben is megtalálható. A kvaterner ammóniavegyületeket a baktériumok és vírusok elpusztítására használják. A szerves foszfátok égésgátló szerek, gyakran kerülnek textíliákba, ragasztókba, és mivel zsírban oldódó vegyületek, nemcsak belélegezni lehet ezeket, hanem a bőrön keresztül is felszívódhatnak.

A kézfertőtlenítő túlzott használata sem egészséges a tudósok szerint /Fotó: Shutterstock
A kézfertőtlenítő túlzott használata sem egészséges a tudósok szerint /Fotó: Shutterstock

Meglepő eredményt hoztak az állatkísérletek

A kutatók fiatal egérkölykökön tesztelték a káros vegyszerek hatásait, és alig pár napnyi kitettség után már az agyszövetben is kimutatták a vegyszer jelenlétét. Ez azt jelenti, hogy a kvaterner ammóniavegyületek képesek áthatolni az úgynevezett vér-agy gáton, azon a védőrétegen, amely az agyszövetet elszigeteli a vértől.

A vegyszer a legnagyobb kárt az oligodendrocitákban okozta, ez hüvelyként veszi körül az idegsejteket, felgyorsítva a jelátvitelt az agyban. Az egerek agyában és a laboratóriumi körülmények között növesztett emberi agysejteken végzett kísérlet során is ugyanazt tapasztalták, azaz megfogyatkozott az oligodendrociták száma a vegyszerrel való érintkezés során.

Az egerek és a tenyésztett agysejtek sokkal nagyobb dózisban találkoztak a vegyszerekkel, mint ahogy az átlagemberek a való életben, a takarítás során érintkeznének ezekkel a szerekkel, ám a gyári munkásokra, takarítókra, kórházi dolgozókra ez nem feltétlenül igaz. Egyes szakmában ugyanis sokkal nagyobb a fertőtlenítőszereknek, vegyszereknek való kitettség.

Sokan dolgoznak fertőtlenítőszerekkel, melyek könnyű belélegezni /Fotó: Shutterstock
Sokan dolgoznak fertőtlenítőszerekkel, melyek könnyű belélegezni /Fotó: Shutterstock

A pandémia során megnőtt a veszélyes vegyületeket tartalmazó szerek használata

A koronavírus-járvány során rengeten használtak a korábbiakhoz képest jóval több kézfertőtlenítőt, baktériumölő szert, fertőtlenítő spray-t. A gélállagú szerek a bőrön át felszívódhattak, a permetezett verziókat pedig könnyen be lehetett lélegezni. Az intenzív használat eredménye egyes kutatások szerint, hogy a szervezetve bejutott kvaterner vegyületeket, foszfát alapú égésgátlókat már kimutatták az emberi vérben, a vizeletben, méhlepényben és az anyatejben is.

Ez utóbbi információ azért is lehet problémás a tudósok szerint, ugyanis az egérkísérlet is bebizonyította, hogy a kvaterner ammóniavegyületek a fejlődésben lévő agysejtekben, az agyszövetben képesek nagy kárt okozni. A fejlődő idegrendszer különösen érzékeny a környezeti ártalmakra, a kémiai anyagokra – írja az Origo.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.