„Az ötlet egyszerű, hiszen nem csinálunk mást, mint izgalmas helyszínekre vendégszakácsokat hozunk 2, maximum 3 estére, egyelőre csak Londonból. A helyszín és a szakács mindig változik. London most hihetetlenül izgalmas gasztronómiai központ, ahol temérdek fiatal tehetség gyűlt össze, nemcsak Angliából, de a világ minden részéről.”- magyarázza Laufer Judit, a Globalista Konyha projekt egyik megálmodója.
A Cordon Bleu szakács iskolát végzett, Londonban élő Judit és a cukrász iskolát végzett, újságíró Panna szerint: „Mindenki szeret utazni, és biztos nem mi vagyunk az egyetlenek, akik egy utazás alatt már nem a reggel elkészített szendvicset, vagy az otthonról hozott konzervet esszük, hanem szó szerint bele szeretnénk kóstolni a városba, a hegybe, a tengerbe vagy a sivatagba. Kóstolni szeretnénk, ízlelni, megismerni, mert mindennek megvan a miértje, hogy miért ott és miért azt eszik az emberek. Az élmény egyszerűen így kerek. A jó helyeket egyszerre könnyű megtalálni, hiszen az interneten temérdek információ elérhető, és nehéz is, mert nem mindig megbízható a konyha, és ha sikerül, akkor sem biztos, hogy bejutunk, vagy meg tudjuk engedni magunknak. Ebben segít a Globalista Konyha, hogy utazás nélkül is bele tudjunk kóstolni például a Közel-Kelet országaiba, Thaiföldbe, Dániába vagy éppen ezek izgalmas keverékébe”.
Első alkalommal a Levant, azaz a mediterrán régió keleti részének sokszínű gasztronómiáját mutatták be a budapesti közönségnek, Josh Katz, a londoni Zest étterem főszakácsa irányításával. A Murci Borbárban megrendezett két napos eseményre pillanatok alatt elkapkodták a belépőket. „Nagy kihívás és nagyon érdekes a nulláról felépíteni valamit. Nagyon sok pozitív visszajelzést kapunk, ami rengeteg erőt ad a munkához.” – folytatja Balázsy Panna, a projekt másik gazdája. „Gyűjtjük az információkat és elhozzuk Pestre, Budára, a mezőre, a Balatonra, a garázsba azokat a tehetséges szakácsokat, akik szeretnek és kiválóan tudnak főzni, és maradandó élményt nyújtanak a hangulatos, finom vacsorákra éhes itthoni közönségnek.”
Azóta szerveztek thai vacsorát Tom Catley-vel, arab lakomát Eran Tibivel, őrült íz orgiát Ben Spaldinggal és elegáns fúziós eseményt Anna Hansennel. Január végén török-ciprusi ízekkel érkezett Selin Kiazim, őt követte Adam Rawson lenyűgöző fúziós perui vacsorája, a nyarat Mary-Ellen McTague tradicionális angol vacsorája dobta fel, az őszt pedig James Rix igazi angol pub menüsora zárta. 2016 januárjában japán tudását mutatta meg a hazai közönségnek a régóta Londonban élő Kemény Róbert, tavasszal pedig a szakácskönyvével egy csapásra híressé vált Olia Hercules kaukázusi lakomája kápráztatott el mindenkit. Május végén thai barbeque-street food vacsorát készített Sebastian Holmes, aki még a nyár folyamán visszatér Budapestre.
Mintha egy esküvőre érkeznél, vagy egy nagy családi ebédre - a Balázsy Pannáék által szervezett vacsorák nem szigorú menetrend szerint zajlanak, hanem olyan baráti hangulatban, mintha ezer éve ismernénk egymást. Természetesen a menü sem hagyományos: az ide érkező séfek játszanak az ízekkel, textúrákkal, és az is meglehet, hogy az egyik ételt egyszerű téglán tálalják számunkra. Itt semmi sem megszokott, de a Globalista vacsorák kedélye mindig kedves. Olyan itt a vendéglátás, hogy valójában a vendégeknek nincs is kedvük hazamenni. Aki nem hiszi..., látogasson el hozzájuk!
Kövesd te is a Globalista Konyhát! >>>
Itt olvashatsz tovább a Globalista Konyháról >>>
Bővebb információért írj ide: globalistakonyha@gmail.com
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.