A padlizsán, magyar nevén törökparadicsom voltaképpen gyümölcs, amelyet a paradicsomhoz és az avokádóhoz hasonlóan zöldségként használnak fel. Régóta kedvelt eledel Európában, de főleg a Közel-Keleten és Ázsiában, A növény, bokra 40-100cm, fásodó szára elágazó. Termése színe, és formája fajtától függően eltérő lehet. Így lehet belőle lila, fekete, sárga, fehér, formáját tekintve gömbszerű, vagy hosszúkás. Július végétől, a fagyok beálltáig terem.
A padlizsán rendkívül értékes tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaz, miközben energiaértéke kicsi. Száz grammjában csupán 27 kalória (113 kJ) van. 1,3 gramm fehérjét, 0,2 gramm zsírt, 4,8 gramm szénhidrátot, 2,58 gramm élelmi rostot tartalmaz. C-vitaminban, folsavban, niacinban, patoténsavban gazdag. Jelentős kálium-, foszfor-, magnézium-, kalciumforrás. Az indiai természetgyógyászat szerint vérképző, vízhajtó, bélgyulladást gátló, emésztést fokozó hatású, ezen kívül nyákoldó hatása enyhíthet az asztmában illetve hörghurutban szenvedőknek is. Emésztőszervi, máj- vese megbetegedéseknél jó hatású, de nem ajánlott gyomorsavtúltengés és gyomorfekély esetén. A gyógyászatban a padlizsán terméskivonatát a máj és epefunkció javítójaként tartják számon. Japán kutatások szerint a padlizsán antocianintartalma csökkenti az összkoleszterin-szintet, és növeli a jótékony hatású HDL-koleszterinszintet. A fenolsavak megvédik a sejteket a szabad gyököktől, így rákellenes hatásúak.
Távol - Kelet egyes országaiban a nemiség jelképének tartják, formája miatt. Az arabok vágykeltő hatást tulajdonítanak neki, ezért a szerelem almájának is nevezik. Vágykeltő célra nem csak sütve vagy főve használhatják, de különféle borogatások, pakolások formájában is hatásos lehet.
A padlizsánnál sem mindegy, hogy milyet választasz. A jó padlizsán kemény, fényes és ép héjú, a kocsánya is egészséges. Ránézésre sajnos nem lehet biztosan megállapítani, hogy nem keserű-e, de a termés kora és mérete nyújthat némi támpontot: a 7-15 cm hosszú padlizsánok ritkábban keserűek, mint a nagyobb példányok; ugyancsak keserű a túlérett padlizsán – amit kívül a rothadásra utaló puha foltok jeleznek, belül pedig az, hogy barna a húsa és túl nagyok a magjai.
A padlizsán vágásához minden esetben rozsdamentes acél kést használj, így nem fog megfeketedni a vágási felületen.
A padlizsánt rengetegféleképpen fogyaszthatod. Például krémként, grillezve, sütve, vagy akár panírozva is. Az alábbi videóban remek ötleteket találsz az elkészítéshez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.